Najčítanejšie Zdravie 

Farba moču rozhoduje o všetkom, mäso patrí do piva a pozor na zelený čaj!

Džúsy, minerálky, nealkoholické nápoje, pivo, toniky, čaje, káva a ďalšie. To všetko sú druhy tekutín, s ktorými sa nestretávame len v lete, ale počas celého roka. Ktoré nápoje by sme mali najviac preferovať? A kedy vieme, že máme v sebe dostatok tekutín a naopak?

Naše telo je veľká vodná továreň

Voda tvorí až 70 % nášho tela a má vplyv na takmer každú funkciu ľudského organizmu od regulácie teploty, cez distribúciu kyslíka do našich buniek, až poodvádzanie metabolického odpadu. Ak by sme telo priemerne ťažkého muža (cca80kg) vysušili a zbavili úplne vody, vážil by asi iba 20 kg. Ak je teda voda zodpovedná za také veľké množstvo vitálnych funkcií v našom tele, je vhodné jej venovať zvýšenú pozornosť. Minimálne dovtedy, pokiaľ sa z nácviku správneho pitného režimu nestane zautomatizovaný zvyk.

Farba moču rozhoduje o všetkom

Piť dostatok tekutín, ktoré sa budú zdržovať priamo v našich bunkách a zabezpečovať im správnu funkciu, je najjednoduchší krok, aký môžete urobiť smerom k vášmu zdraviu i vitalite. Z tohto pohľadu je farba moču pre vás jednoduchá spätná väzba. Čím viac máte farbu moču bledožltú až priezračnú, tým lepšie pre vás a naopak. Moč tmavo žltej farby a malého objemu, je znakom dehydrovaného organizmu a zlého výberu tekutín. Preto akékoľvek ďalšie odporúčania sú zbytočné.

Moč rozhoduje o všetkom, preto vždy na WC sledujte jeho farbu. To platí za každých okolností, či ste v pokoji, v práci, či športujete alebo cestujete. Ak sa stav dehydrovania pravidelne opakuje, nesmiete sa čudovať, ak vás bolieva hlava, máte migrény, zvýšenú únavu, suchú pokožku, zápchu, zápaly, oslabenú imunitu a ďalšie problémy. Neváhajte začať s nácvikom správneho pitného režimu čo najskôr, pretože to chvíľu potrvá, kým si odskúšate čo znamená „dostatok“ tekutín. Nebojte sa ani zvýšených návštev na WC, hoci to bude zo začiatku veľmi otravné. Neskôr sa vodný  metabolizmus ustáli a vy už tak často močiť nebudete musieť.

Základom pitného režimu je čistá voda

Vaše bunky potrebujú vodu, všetko ostatné si namiešajú samé. Tu by sa dalo pri vysvetľovaní aj končiť, ALE.  Zdroje dobrej pitnej vody sú dnes značne limitované. Obľúbené sú vody z plastových fliaš, ktoré ani z ďaleka nie sú ideál. Zaujímavé je, že ročný obrat spoločností produkujúcich vodu v plastových fľašiach je zhruba 11 miliárd dolárov, nakoľko ide o komoditu, ktorá je dostupná prakticky zadarmo (z vodovodu). Je známe, že okolo 40% balených vôd je presne to isté, ako voda z vodovodu.

Ďalšou tienistou stránkou je fakt, že každú minútu sa na svete zahodí zhruba 8000plastových fliaš. Na produkciu týchto plastových fliaš sa ročne spotrebuje okolo 200 miliónov litrov ropy. A tu prichádza ten najväčší problém. Toxicita. Preto si dávajte veľký pozor na plastové fľaše, ktoré sú vystavené priamemu slnečnému žiareniu. Nikel, etanol, etylenoxid, benzén a iné toxické látky sa priamo cez vodu dostávajú do vášho tela a to je problém. Z dlhodobého hľadiska je to pre náš organizmus značná toxická záťaž.

Je voda z vodovodu riešenie?

Možno áno, ale asi skôr nie. Kvalita vody z vodovodu sa líši od regiónu a niekedy dokonca aj od mestskej časti. Problémové zložky sú chlór, flór a ďalšie relatívne dosť toxické látky (tak napríklad flór sa vo zvýšenom množstve používa aj na otravu pre potkany). Veľmi dobre urobíte, ak si kúpite na konzumáciu čistej vody aspoň jednoduchý filter. Najideálnejšia je situácia, ak si môžete zadovážiť filter na do úpravu vody.

Donedávna bola najlepšia reverzná osmóza, dnes to je pravdepodobne technológia uhlíkovej filtrácie, ktorá dokáže ničiť aj mikroorganizmy. Je pravda, že počiatočná investícia do takéhoto zriadenia je mimoriadne vysoká, no z dlhodobého hľadiska je toto ekonomicky i zdravotne najvýhodnejšie riešenie.

A čo ďalšie nápoje, ktoré sú na trhu?

Pozrime sa spolu, ktoré by mohli byť akceptovateľné a ktoré neakceptovateľné. V žiadnom prípade nepite sladké limonády, kolové nápoje, energetické nápoje a vo veľkom objeme tvrdý alkohol. Konzumácia týchto nápojov by mala byť spojená s veľkou výnimkou, napríklad sviatkom (alebo aj nie). Ovocné džúsy a mlieko sú procesom pasterizácie (a ďalších procesov) značne biologicky znehodnotené a preto sú pre naše zdravie nepodstatné. V niektorých individuálnych prípadoch (napr. krvná skupina, zdravotné problémy) môžu byť čiastočne aj zdravotnou záťažou.

Zázračná vlastnosť piva

Alkoholické nápoje ako pivo a víno sú v malom množstve osožné, hoci pivo je najzdravšie vtedy, ak v ňom marinujete mäso (pác). Napríklad v takom steaku marinovanom v pive, sa dramaticky znižuje level chemikálií, ktoré sa do neho dostali priemyselnou výrobou mäsa (steroidy, antibiotiká, iné látky). Tieto chemikálie môžu spôsobovať rakovinu. Pivo je viac účinné ako víno a mäso marinované v pive aj lepšie chutí. Ak je mäso v pive marinované viac ako 6 hodín, znižuje zároveň aj množstvo nebezpečných heterocyklických aminokyselín(HAs), ktoré prirodzene vznikajú pri pečení alebo grilovaní mäsa. V porovnaní s mäsom, ktoré v pive marinované nebolo, to môže byť až o 90%.

Čaje ako súčasť pitného režimu

Čaje sú vhodné, ale pozor na čas lúhovania. Držte sa vždy odporúčaných hodnôt. Napríklad taký zelený čaj vás môže značne dehydrovať, pokiaľ ho budete lúhovať dlhšie, ako 4 minúty. Tak sa z neho stane diuretický nápoj, ktorý vám síce „vybieli“ farbu moču, ale vaše bunky zbaví drahocennej tekutiny. To je spojené z hore uvedenými komplikáciami (bolesti hlavy, zápcha, znížená činnosť mozgu, strata energie a iné), ak sa to deje príliš často. Podobne diureticky, ako niektoré čaje, sa správajú aj minerálne vody so zvýšeným obsahom minerálov. Podozrivo skorá potreba na močenie je znakom nesprávnej voľby nápoja. To nie ideálny stav, preto buďte pozorný k svojmu telu a pamätajte ako na vás nápoje účinkujú. Je to dôležité a stačí ak sa to naučí teraz a budete potom používať už na celý život.

Je káva zdraviu škodlivá alebo nie?

Mnoho ľudí trápi otázka, či je káva škodlivá pre ich zdravie alebo nie. V skutočnosti káva (resp. kofeín) nemá negatívne účinky na organizmus, práve naopak. Problém spočíva v spôsobe pestovania kávového zrna, pri ktorom sa používajú chemické pesticídy a vo vode z vodovodného kohútika, ktorú napustíte do rýchlovarnej kanvice, ktorá o.i. môže byť plná vodného kameňa. Táto voda a vodný kameň sa dostávajú do vašej kávy. A to sme ešte nespomenuli obľúbené ingrediencie ako cukor a mlieko.

Najhoršie urobíte, ak budete piť kávu ako prvú hneď po zobudení. Ak potrebujete vypiť niečo teplé, čo vás zároveň preberie, vypite radšej krátko lúhovaní zelený čaj s citrónom. Alebo ak túžite po extrémoch, dajte si studenú sprchu a uvidíte, že káva je oproti tomu veľmi slabý „odvar“. Káva ráno na lačný žalúdok je to najhoršie a dokonca si môžete poškodiť aj svoje zdravie. Ráno organizmus potrebuje čo najviac tekutín, aby sa metabolizmus rozbehol a jeho “piecka” mohla začať piecť “koláče” zdravia. Nielen, že sa odvodníte, pretože káva je diuretická, ale si zároveň podráždite žalúdočnú sliznicu a ďalej si môžete (hoci nemusíte) spôsobiť zápchu. To z dlhodobej perspektívy vytvára priestor pre vážne zdravotné problémy s tráviacim traktom a imunitou, ktorej centrum sídli z 80-tich % najmä v tráviacom trakte.

Káva nemá miesto vo vašom dennom režime ešte v jednu dobu a to hneď po jedle. Káva urýchľuje vyprázdňovanie obsahu žalúdka, čím nastáva nedokonalé strávenie skonzumovaného jedla. Aj to je ďalší problém. Tiež vám kávu neodporúčame ani po pohybovej aktivite.

Na záver – pozor na ľad v nápojoch

Z jednej štúdie, ktorá bola realizovaná v piatich fast food reštauráciách sa zistilo, že ľad z nápojov má v 70-tich % viac škodlivých baktérií, ako voda zo záchodu (priamo z misy). Okrem toho sa zistilo, že 60% týchto reštaurácii boli pozitívne testované na baktériu E. coli, čo môže spôsobovať ďalšie závažné zdravotné problémy. V tomto smere ani malé množstvo obsahu akýchkoľvek baktérií nie je akceptovateľné. Želáme vám zdravie, plné správnych tekutín.

 

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články