Aktuálne Zdravie 

Echinacea je dôležitá pri zvyšovaní obranyschopnosti organizmu aj proti vírusom

Pochádza zo severnej Ameriky, kde jej liečivé vlastnosti poznali už starí Indiáni. Jej korienky používali na ošetrovanie nehojivých rán, hnisavých zápalov a na rany po uštipnutí hadom. Do Európy sa dostala začiatkom 20. storočia. V súčasnosti jej význam rastie a stáva sa dôležitou rastlinou, ktorá pôsobí na zvyšovanie obranyschopnosti organizmu.

Ako vyzerá?

Echinacea patrí do čeľade astrovité. Je to trvalka s protistojnými alebo striedavými listami, s drsnejším povrchom. Jej úbor má vypuklý až pologuľovitý tvar s dlhými, zväčša jazykovými listami žltej až purpurovej farby. Tvar úboru pripomína ježka, odkiaľ je odvodený aj názov tejto rastliny. Po grécky echinos znamená jež.

Echinacea obľubuje polotieň a dostatok vlahy, neznáša priame slnečné svetlo a škodí jej aj mráz. V prvom roku vyrastie z koreňa len prízemná ružica listov. Až v druhom roku vyrastá viacero rozrastených stoniek, ktoré sú na vrchole zosilnené. Dosahuje výšku šesťdesiat až stoosemdesiat centimetrov. Z každej stonky vyrastie veľký kvet, ktorý má farbu od žltej až po tmavoružovú a má priemer desať až pätnásť centimetrov. Echinacea kvitne do neskorej jesene.

V našich zemepisných podmienkach sa echinacea môže pestovať. Pestuje sa skôr na okrasné účely, ako na medicínske. Mnohí ju majú na záhradke a ani nevedia, že ide o liečivú rastlinu.

Liečivé účinky

Na liečebné účely sa používajú listy z echinacei, celé kvitnúce stonky, okvetné lístky, ale hlavne koreň, ktorý sa vyberá na jeseň v druhom až treťom roku vegetácie. Výrazný účinok majú prípravky z čerstvej rastliny, koreň a listy sa nechávajú sušiť.

Echinacea obsahuje celý rad účinných látok, napríklad flavonoidy, silice, živice, inulín, glukózu, fruktózu, vitamín C, kyselinu cichorovú a kaftarovú a iné.

Použitie echinacei v lekárstve:

  • zvyšuje imunitný systém a odolnosť organizmu proti vírusovým ochoreniam

  • pomáha ničiť baktérie a vírusy v organizme, podporuje tvorbu bielych krviniek

  • upokojuje centrálny nervový systém

  • má protizápalový účinok na sliznicu tráviaceho traktu

  • pomáha pri migréne

  • používa sa pri liečbe ekzémov a plesní, na hojenie rán a preležanín

  • znižuje hladinu cukru a cholesterolu v krvi

  • pomáha vyplavovať z organizmu toxické látky, najmä ťažké kovy či smogové súčasti.

Foto Depositphotos.com

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články