Najčítanejšie Predstavujeme vám 

Dievčatko z katalógu OD PRIOR je dnes úspešnou spisovateľkou

Jej romány sa čítajú ľahko, strhnú vás svojim dynamickým dejom a neodložíte ich skôr, kým nedočítate poslednú stranu. Zaujímavá a pútavá téma komplikovaných medziľudských vzťahov, ich premenlivosť a problémy vás donútia poobzerať sa okolo seba. Ľúbostné trojuholníky, kolízne situácie, citové drámy súčasnosti poukazujú nielen na paradoxy a hĺbku hodnotového rebríčka, ale aj dôležitosť lásky a najmä porozumenia. Postavy Adriany Macháčovej sú milujúce, žiarlivé, sebecké, pomstychtivé, či naivné. Opisuje ich bez príkras, vecne a pokojne, so všetkými chybami a všednými starosťami. V jej knihách je život. Adriana Macháčová tiež napísala tri knihy spoločne s publicistom Róbertom Dydom. Úspešne si razí cestu domácim aj zahraničným trhom a vychádza v českom aj v nemeckom preklade. Narodila sa v znamení Vodnára, vyštudovala FiF UK v Bratislave. S manželom, synom Maximom a s kokeršpanielom Boubou žijú v Bratislave.

 

Prednedávnom Adriane Macháčovej vyšiel najnovší román Tak trochu ženatý.

Ako ste sa dostali k písaniu?

Nikdy by mi nenapadlo, že raz napíšem knihu. Nebol to môj sen. Písať som začala ako trinásťročná. Boli to postrehy z môjho života v čase, keď sa rodičia rozvádzali. Obaja si navyše našli druhých partnerov, čo v mnohých ohľadoch nebolo jednoduché. Potrebovala som sa s niekým podeliť o smútok, ale aj strach, a tak som sa vypísavala. Zistila som, že je to úžasný spôsob, ako sa vyrozprávať z toho, čo by ste neprezradili ani najlepšej kamarátke.

Odkiaľ čerpáte inšpiráciu?

Čerpám zo svojho života, ale vo väčšej miere zo života ľudí v mojom okolí. Pozorujem ich, aby som ich správanie opísala čo najdôveryhodnejšie. Snažím sa pochopiť, čo objavujú vo svojom vnútornom svete, aké majú psychické limity. Slávna prvá veta z románu Anna Karenina od Leva Nikolajeviča Tolstoja to vystihuje najpresnejšie: „Všetky šťastné rodiny sú si podobné, každá nešťastná rodina je nešťastná svojim spôsobom.“. Je to, žiaľ, tak. Aj v príbehoch, ktoré píšem má mnoho momentov skutočné pozadie a nie sú len rozprávaním o niečom, čo sa nestalo. Každý si raz prejde dobrým aj zlým a niektoré veci si buď zapíšete do denníka, alebo napíšete knihu, tak ako ja. Len vy viete, čo je vaša bolesť a čo fantázia.

Viem o Vás, že ste sa kedysi venovali modelingu. Ako to začalo?

To bol iba krátky úlet. Dostala som sa k tomu úplnou náhodou. Oslovil ma jeden fotograf a ponúkol mi fotenie pre katalóg PRIOR. Vydržala som štyri sezóny. Nebolo to nič pre mňa. Necítila som sa pred objektívom komfortne. Som skôr uzavretá a hanblivá. Bola to však vynikajúca skúsenosť, ktorú zaiste využijem v niektorom svojom príbehu a čitatelia sa o tejto práci dozvedia viac. 

Čo čitatelia nájdu vo Vašich knihách?

Vo svojej tvorbe sa venujem predovšetkým medziľudským vzťahom. Rozpitvávam vzťahy medzi manželmi, rodičmi a deťmi, súrodencami, priateľmi. Nemoralizujem však, ale odkrývam len dobré aj zlé stránky. Želám si, aby moje knihy čitateľov dobíjali, aby sa v nich našli, alebo našli niekoho známeho a pochopili, že v žiadnej situácii človek nie je sám a podobné problémy riešia aj iní. Verím, že im pomáham, aby sa zamysleli a povedali si, tak toto by som nechcel nikdy zažiť, alebo naopak – chcel. Taký je aj môj najnovší román Tak trochu ženatý. Láska človeka napĺňa šťastím a poháňa ho dopredu, ale ak nie je naplnená, ženie ho na okraj zúfalstva. Osamelá Stela po uväznení otca, strate matky a stroskotanom manželstve nevie, čo so životom. V bare pri poháriku sa zoznamuje so šarmantným Tiborom. Po krátkom čase je Stela pripravená na nový vzťah, pričom netuší, že uviazla v ďalšej pasci. Medzi Tibora a Stelu sa votrie náhly chlad. Stela nechápe, prečo sa jej rúca aj druhé manželstvo, veď Tibora rozmaznáva svojou láskou a pozornosťou. Podozrieva ho z nevery a zdá sa, že oprávnene. Lenže Tibor jedného dňa zmizne a okrem Stely zjavne nikomu nechýba. Bolesť sa snaží potlačiť a otupiť, lenže na konci dňa sa zasa objaví. A tak vymyslí plán. Rozumný či nerozumný – ťažko povedať. Ide totiž o pomstu a pomsta, ako vieme, má krátky život. Vyšetrovanie totiž ukáže, že Tibor s ňou nikdy neplánoval prežiť šťastný život. Prečo sa s ňou teda oženil? Či nájde Stela odpovede na otázky, ktoré ju trápia, a bude mať dostatok sily, aby zo seba striasla tiene minulosti, sa dočítate v mojom najnovšom románe.

Text a foto Adriana Macháčová

 

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články