Tipy triky 

Desatoro pre nepriestrelnú imunitu každej ženy

Silný imunitný systém je jedným z pilierov pevného zdravia. Pokiaľ je správne nastavený, rozvinutý a podporovaný, dokáže vás uchrániť pred chorobami, prípadne sa ich zbavíte oveľa rýchlejšie. V opačnom prípade vás chrípka či prechladnutie môže potrápiť v priebehu celého roka. Obzvlášť my, ženy, by sme si preto mali svoju imunitu „hýčkať“ všetkými dostupnými prostriedkami a metódami. Ako na to? Začnite napríklad dodržiavaním tohto desatora!

  1. Prikázanie: Vyhnite sa stresu

Určite to pozná každá z nás. Od rána nastupujeme do nezastaviteľného kolotoča povinností – vychystať deti do školy a seba do práce, „behom“ sadnúť k pracovnému stolu a hor sa riešiť zverené problémy. Pred príchodom domov nezabudnúť nakúpiť, doma zas pomôcť deťom s úlohami – zoznam však ani zďaleka nekončí… Neraz sa tak môžeme ocitnúť pod tlakom a v strese. Za krátky čas sa to môže odraziť aj na vašom zdraví. Imunitný systém je vzájomne prepojený s centrálnym nervovým systémom. To umožňuje pochopiť, prečo sa narušenie psychiky prejavuje nežiaducim spôsobom i na stave imunity. Zlá nálada, negatívne pocity, stresové situácie, opakované nadmerné telesné a psychické vyčerpanie prináša oslabenie obranyschopnosti a tým aj nepríjemnosti spojené s ochoreniami. A preto žiaden stres!

  1. Prikázanie: Smejte sa

Zvládať náročný deň s úsmevom dá poriadne zabrať. Ak si však nájdete počas dňa milé drobnosti, ktoré vás dokážu rozveseliť, imunita sa vám určite odvďačí. Hormóny šťastia, ktoré sa dokážu aj pri jednom úsmeve vylúčiť, totiž podporia vašu imunitu. Dobrá nálada a smiech dokonca pomáha znížiť vysoký krvný tlak a produkciu stresových hormónov. Naproti tomu posilní činnosť srdca. Preto buďte veselé! Nielenže zvládnete všetko s prehľadom a s úsmevom, budete aj príťažlivejšie pre svoje okolie.

  1. Prikázanie: Športujte

Nevzdávajte sa športových aktivít ani počas chladných dní. Pohyb nie je len zábavou, ale aj príležitosťou ako sa zdokonaliť, oddýchnuť si, odbúrať stres, zlepšiť si kondíciu a dodať telu potrebnú dávku energie a šťastia. Zbavte sa športovaním depresií a dožičte si relax a perfektné telo. Nezabúdajte napríklad ani na pravidelnú chôdzu, ktorá je najprirodzenejším pohybom.

  1. Prikázanie: Zdravo sa stravujte

Dodávajte telu dostatok vitamínov a minerálnych látok. Ako náhle ich máte nedostatok, funkcie v organizme sú narušené a nemôžu fungovať na 100 percent. Jedzte veľa zeleniny aj ovocia, vyskúšajte ryby. Stravujte sa zdravo a striedmo. Ak však dostanete chuť na niečo „zakázané“, nebráňte sa jej a pokojne si doprajte. Pamätajte však, že s ničím to netreba preháňať.

  1. Prikázanie: Dodajte telu tekutiny

Nielen zdravá strava, ale aj dostatok tekutín v tele vplýva na imunitu. Tekutiny v organizme udržiavajú sliznice vlhké, a tak sa vírusy a baktérie nemôžu na nich usadiť. Vypite denne 2-3 litre tekutín aj v chladnejších dňoch, nielen počas leta. Vyhnite sa však koncentrovanému alkoholu, ktorý imunitný systém zabíja.

  1. Prikázanie: Doprajte si spánok

Doprajte si denne aspoň osem hodín spánku. Zaspávajte a vstávajte v pravidelnom čase. Počas spánku dokáže organizmus nazbierať dostatok energie na celý deň a práve jeho nedostatok sa vie skrývať pod oslabenou imunitou. Nedostatkom spánku si dokonca môžete skrátiť aj život.

  1. Prikázanie: Otužujte a poťte sa

Vyskúšajte špecialitu v podobe studenej sprchy alebo dokonca plávanie v studenej vode. Ak zakončíte každé sprchovanie na studeno, posilníte nielen svoju obranyschopnosť, ale sa aj naštartujete na dobrý spánok, či namáhavý deň. Zapotiť sa môžete v saune. Odbúrate celodenný stres, zlepšíte prekrvenie pokožky, látkovú výmenu, reguláciu krvného tlaku, podporíte regeneráciu svalstva, ciev a skrášlite si dokonca aj pokožku. Odporúča sa počas saunovania zhlboka dýchať.

  1. Prikázanie: Vetrajte doma aj v práci

Prudké a rýchle vetranie bytov a kancelárii nie je nikdy na škodu. Skúste pri otvorenom okne aj spávať. Čerstvý vzduch si doprajte aj počas obeda a prejdite sa z kancelárie namiesto sedenia.

  1. Prikázanie: Nezabúdajte na ponožky ani papuče

Chystáte sa darovať ponožky alebo papuče? Alebo ste práve vy bola tou „šťastne“ obdarovanou? Hoci nie sú originálnym darčekom, proti prechladnutiu sú ako stvorené. Studené nohy vedia potrápiť v podobe nepríjemného prechladnutia ale aj zápalov močových ciest.

  1. Prikázanie: Ak imunita nefunguje…

…pomôžte jej vybranými enzýmami! Aj keď dodržiavate všetky vyššie uvedené rady, môže byť vaša imunita oslabená. Vtedy prichádzajú na pomoc enzýmy. V tele sa nachádza viac ako 3 000 rôznych druhov enzýmov, pričom niektoré z nich sú zodpovedné za činnosť imunitného systému. Pri jeho oslabení je preto vhodné dopĺňať ich zvonka. Tradičný enzýmový liek Wobenzym obsahuje kokteil účinných enzýmov, ktoré posilňujú prirodzenú obranyschopnosť organizmu a tým pomáhajú znížiť riziko vzniku ochorenia. Sú však nápomocné aj na jeho rýchlejšie prekonanie; pomáhajú aj zlepšiť prienik antibiotík do tkanív. Liek Wobenzym teraz dostanete v novom praktickom balení 300tbl., ktoré hravo zbalíte kamkoľvek. Viac informácií na www.wobenzym.sk

Ilustračná foto Depositphotos.com

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články