Aktuálne Zdravie 

Čoraz viac deti okolo 17 rokov má už v tomto veku zvýšený cholesterol a krvný tlak. To neznamená hneď užívať lieky, ale…

Dlhodobý emočný stres, nedostatok pohybu, málo draslíka v potrave, zlá kalorická strava, starnutie – faktory najčastejšie spájané so vznikom hypertenzie . Vo veku 17 – tich rokov absolvujú dorastenci preventívne prehliadky. Čoraz viac z nich má už v tomto veku zvýšený cholesterol a krvný tlak. Na Slovensku sa hypertenzia vyskytuje u 2 – 3 ľudí z desiatich. Ak sa hypertenzia objaví, zväčša sa stáva diagnózou na celý život. Avšak to neznamená len trvalú potrebu užívať tabletky. V Ústave kardiovaskulárnych chorôb zdôrazňujú, že liečbu treba začať trojkombináciou: upraviť stravu, upraviť hmotnosť a zvýšiť telesnú aktivitu. Ako na to?
1. Prvé nutné opatrenie – znížiť príjem sodíka – Na. „Soli je vo všetkých potravinách toľko, že aj ak by sme prestali jedlá soliť, je málo pravdepodobný jej nedostatok v tele“ – tvrdí Dr. Mary Swartz Rose v knihe Základy výživy. Konzervy, salámy, údené syry a crackery obsahujú obrovské množstvá soli – napr. desať deka údeniny obsahuje 7 gramov soli. Je pozoruhodné, že niektoré kmene amerických indiánov a Eskimáci nikdy soľ nejedli a pritom sa tešili dobrému zdraviu. Doporučený denný príjem soli je jeden gram (na Slovensku sa denná spotreba odhaduje asi na 15 – 20 gramov!). Z hľadiska výživy teda nie „soľ nad zlato“ ale „víťazstvo nad soľou je nad zlato“. Vo Fínsku klesla spotreba solí za posledných 30 rokov o 35% a úmerne s tým klesá i výskyt hypertenzie, obezity i cukrovky II. typu .
2. Strava bohatá na draslík – K. Draslík je protipólom sodíka, ktorý ho vyplavuje z tela. Hlavným zdrojom draslíka sú ovocie a zelenina – banány, strukoviny, petržlen, sója, zemiaky…
3. Vápnik Ca – dostatočný prísun vápnika bráni rozvoju hypertenzie – tmavozelená listová zelenina, mak, mrkva, figy, mandle – všetko bohatšie zdroje ako mlieko.
4. Cesnak kuchynský – spoľahlivo znižuje tlak krvi tým, že rozťahuje cievy, znižuje silu srdcového svalu i srdcovú frekvenciu.
5. Cesnak medvedí – poznáte túto liečivú rastlinu? Pôsobí podobne ako skupina liekov proti tlaku nazývaná ACE inhibítory – napr. ENAP. Je dvakrát efektívnejší ako cesnak kuchynský – v apríli je možné urobiť si liehovú tinktúru.
6. Imelo biele – „Neboj sa infarktu , kto veríš v imelo“- vraví príslovie . V marci vyrobená tinktúra je spoľahlivým regulátorom krvného tlaku.
7. Hloh obyčajný – nazývaný potrava pre srdce, je v podstate najlepší bylinný prostriedok na posilnenie činnosti srdca a zachovanie rovnováhy krvného obehu .
PS : Podľa časopisu Journal of Behavioral Medicine je u ľudí pravidelne sa zúčastňujúcich na náboženskom živote je systolický i diastolický tlak nižší . „Buďte soľou zeme – nie plní soli“- povzbudzuje Sväté písmo. Dôsledné dodržiavanie zdravého a vyváženého spôsobu stravovania s nízkym obsahom tukov môže priaznivo ovplyvniť „tlakovú výš“ v našich cievach…
Text: MUDr. Michal Slivka
Foto Pexels

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články