To, čomu sa ľudovo hovorí prechladnutie, nemá nič spoločné s chladom
Ide vlastne iba o nepresné označenie rozličných ochorení horných dýchacích ciest, spravidla vírusového pôvodu. Zabráňme ich ataku. Otužujme sa.
Hodinu denne
Ak chceme ľahšie zvládnuť zimné infekcie, ubrániť sa pred nepríjemnou chrípkou, dožičme si denne aspoň hodinu pohybu na čerstvom vzduchu. Posilníme si termoregulačný mechanizmus a budeme fit aj v nepohode. Dodržiavajme svoj program pravidelne a v každom počasí. Pre začiatok sa vyzbrojme vhodným oblečením. Platí totiž, že častejšie nás odrádza nie zlé počasie, ale nevhodné oblečenie. Pamätajme, že pohyb posilňuje naše svalstvo, okysličuje organizmus, zlepšuje prekrvenie.
Otužovanie
Vhodné je začať s ním už na jeseň. Nahraďme teplé oblečenie o čosi ľahším a prispôsobme teplotu v jednotlivých miestnostiach. Teplota v spálni by nemala prekročiť 19 stupňov. Pravidelne vetrajme – dusno vo vykurovaných bytoch podporuje rýchle rozmnožovanie vírusov. Telo možno posilniť aj prírodnými antibiotikami ako cesnak a cibuľa, ktoré účinne zabíjajú mikroorganizmy a vitamínom C. Pri sprchovaní skúsme postupne na záver prechádzať na chladnejšiu vodu.
Nezabúdajme na tieto zásady:
- s otužovaním začnime, len keď sme úplne zdraví
- vodu si ochladzujme vždy postupne
- sprchujme sa najviac minútu
- zvoľme si vyhovujúci čas
- odporúča sa ráno, prípadne večer pred spaním
Keď mikróby útočia..
Silná nádcha môže niekedy vyvolať zápal ucha, očných spojiviek či lebečných dutín. Aké sú príznaky týchto ochorení?
Zápal ucha
Prejaví sa svrbením a výtokom, niekedy aj miernym nahluchnutím. Pri začínajúcich sa ťažkostiach zmierni bolesť obklad z harmančekového oleja, ktorý pridáme do teplej vody. Do misky s roztokom ponoríme vreckovku, mierne ju vyžmýkame a priložíme na ucho.
Zápal spojiviek
Viečka sú opuchnuté a červené. Prítomnosť vírusov sa zvyčajne prejaví silným slzením. Zápal odznie aj sám, môžeme však požiadať lekára o očné kvapky s obsahom antihistamínu alebo protizápalového liečiva. Pomáha aj očný kúpeľ v harmančeku.
Prinosové dutiny
Prechladnutie alebo chrípka niekedy vyvolajú aj zápal prinosových dutín. Ochorenie sprevádza nepríjemná bolesť hlavy, upchatý nos a často aj bolesti tváre, najmä pri prudkých pohyboch. Zápal prinosových dutín nie je ťažkým ochorením, treba ho však dôkladne vyliečiť. Môže totiž ľahko prejsť do chronickej choroby. Hlien nahromadený v dutinách je živnou pôdou pre baktérie a vírusy.
Ak sa infekcia častejšie opakuje, treba sa dať vyšetriť u špecialistu na choroby krčné, nosné a ušné. Pri zápale prinosových dutín priaznivo pôsobí teplo a inhalácie, ktoré zmierňujú zápal a uvoľňujú hlieny.