Najčítanejšie Rozhovory 

Čo by ste povedali na to, keby sme mali v budúcom volebnom období prezidentku?

Chcela byť herečka a skúšala šťastie  dostať sa na Vysokú školu múzických umení. Nakoniec vyštudovala Vysokú školu ekonomickú a je rada, lebo aj cez ekonómiu robí to, čo ju baví. Trochu okľukou sa dostala k písaniu scenárov, textov o fungovaní ekonomiky a niekedy si v nich aj sama zahrá. Na vysokej škole  stretla svojho manžela. Majú dve deti, mladšieho syna Miroslava, ktorý dostal meno po otcovi  a staršiu dcéru Kristínu, ktorá nosí meno prastarých mám z jednej aj z druhej strany. Predstavujeme vám Bohumilu Tauchmannovú, ambicióznu šesťdesiatničku, ktorá v živote dosiahla veľa.

Čomu všetkému sa venujete?

Dve desaťročia sa spolu s pracovným tímom INCOMA Slovakia venujeme organizovaniu vzdelávania odbornej verejnosti prostredníctvom konferencií. Práve táto práca na poli vzdelávania ma doviedla aj k realizácii a písaniu národných vzdelávacích projektov , ktorými sa snažím dosiahnuť potrebné zmeny v spoločnosti za pomoci občianskej verejnosti. Stojím za projektmi, ktoré pravdepodobne budú poznať aj čitatelia. Kvalita z našich regiónov, Pýtajme si Slovenské sú zamerané na zmenu nášho spotrebiteľského správania v prospech kúpy domácich výrobkov. Som nesmierne rada, že nákupný patriotizmus z roka na rok stúpa a táto téma sa stala už celospoločensky významnou témou a ľudia si uvedomujú, že spoločne vieme ovplyvniť, v akej krajine budeme žiť. Ďalším projektom je projekt nasmerovaný na ekológiu a má názov Odpad je surovina. Najstarším projektom ktorému sa venujeme je projekt  na zamedzenie dostupnosti predaja tabakových výrobkov neplnoletým s príznačným názvom „Na veku záleží“ a najmladším je „Remeslo má zlaté dno“.

Prečo ste sa rozhodli kandidovať na prezidentku?

Práve prostredníctvom týchto projektov a reakcií občanov, som sa presvedčila, že ľuďom v našej krajine záleží na veciach verejných. Preto verím ľuďom na Slovensku a budem sa snažiť presvedčiť ich, že aj z pozície tých právomocí,  ktoré  slovenský prezident má,  sa dajú spoločne robiť zásadné zmeny. Od septembra minulého roka navštevujem rôzne kúty Slovenska, rozprávam sa s ľuďmi, pýtam sa ich na veci verejné a odpovedám na ich otázky. Je to úžasná skúsenosť, mám informácie z prvej ruky a čím viac miest som navštívila, tým som pevnejšie presvedčená, že krok kandidovať za prezidentku republiky bol správnym krokom. Je treba riešiť každodenné problémy väčšiny a nie nastavovať zákony tak, aby slúžili vyvoleným. Hovoriť nahlas čo si myslia ľudia, čo potrebujú, to bude mojou prioritou a poslaním. Aktivovať občiansku verejnosť, vytvárať podmienky spolupráce naprieč spoločnosťou, pomáhať nastaviť zákony tak, aby ich nebolo treba vzápätí meniť, ale aby sme ich  s radosťou dodržiavali. Teda nielen vrátiť zákon do parlamentu, keď je proces jeho tvorby hotový, ale zapájať sa určitou formou do jeho zrodu. Som si vedomá, že si to bude vyžadovať veľa úsilia z mnohých strán.

 

Rodina vás určite vo všetkom podporuje…

Na takýto vážny a zodpovedný krok kandidovať na prezidentku Slovenskej republiky, by som sa nemohla odhodlať, keby som nemala spoľahlivé zázemie v rodine. S manželom sme sa spoznali počas štúdia na vysokej škole, tak môžem povedať, že naša študentská láska trvá už temer 40 rokov. Aktuálne mi pomáha s kampaňou na prezidentku Slovenska. Máme dve deti. Dcéra vyštudovala ekonómiu a je svetobežník, ako mnohí jej rovesníci. Naberá skúsenosti, má ambície založiť si vlastné podnikanie a sama som zvedavá, ako a čo sa jej z toho splní. Syn študuje na Vysokej škole múzických umení odbor Divadelný management a som rada, že ho to baví. Moja rodina je môj najväčší kritik a oponent, čo je super, lebo obhájiť si u nich názor na vec,  nie je ľahké. Viem, že tento tréning mi bude v najbližších mesiacoch veľmi potrebný.

Čo si najviac ceníte z toho, čo ste dosiahli?

Podarilo sa mi prispieť k zmene nákupného správania spotrebiteľov, podporiť nákupný patriotizmus na Slovensku a  upozorňovať verejnosť, aký dopad má naše nákupné správanie z hľadiska zlepšovania zamestnanosti,  situácie v poľnohospodárstve, potravinárstve, priemysle, školstve, zdravotníctve, teda aký dopad má nakupovanie každého z nás,  na kvalitu života v našej krajine.

Čo vás ešte okrem práce baví?

To ste sa trefne opýtali, lebo čím som staršia, tým sa intenzívnejšie venujem práci. Ale s určitosťou môžem povedať, že ma baví život. Baví ma aj preto, že môžem robiť práve to, čo si myslím, že je potrebné. Naozaj rada píšem projekty, texty, scenáre. Rada športujem, čítam, milujem prírodu a aj záhrada mi je útočiskom. Viem sa tešiť zo života a to je k nezaplateniu.

 

Ako sa udržujete fit?

Cítim sa fit. S časti je to mojím pričinením a časť je ukrytá predpokladám v genetike. Moji rodičia majú okolo 90 rokov a doteraz sú vitálni, netrpia nadváhou a sú optimistickí. Dokonca nám ešte chodia pomáhať  s mnohým, čo treba spraviť  v domácnosti. Stravujem sa vyvážene, jem temer všetko. Raz mám chuť na sladké, inokedy slané jedlá, či exotické, alebo tradičné.  Len s rybami nie som na tanieri kamarátka a mala by som to zmeniť. Avšak naučila som sa jesť podľa jedného múdreho príslovia. Raňajky zjedz sám, s obedom sa podeľ s priateľmi a večeru dopraj nepriateľom. Naozaj nechodím večer a v noci pozerať, čo zostalo v chladničke. Môj deň sa začína o piatej ráno. Vtedy si doprajem pokojný štart do nového dňa a relaxujem. Dom ešte spí, len naša mačka a psíček sa prídu najesť. V kľude sa naraňajkujem, porozmýšľam, čo všetko treba stihnúť v práci, ale  porobím aj jednoduché domáce práce, ktoré som nestihla večer. Neskôr si zacvičím. Snažím sa  pravidelne cvičiť,  aspoň tri – štyri krát za týždeň. Mám obľúbenú 15 minútovú rannú zostavu, namiesto užívania liekov od bolesti, ktorá mi pomáha spevňovať svalový korzet a preto ma už netrápia  bolesti chrbta, lebo od malička som mala problémy s chrbticou. Keď mám čas, tak športujem. Ale do športu zaraďujem aj domáce práce, alebo práce na záhrade , či v zime odpratávanie snehu. Naozaj si myslím, že v zdravom tele je zdravý duch. Pamätám sa, že letáčik s týmto heslom a obrázkom športujúcich detí, bol zavesený na stene v ambulancii školského lekára. Riadim sa teda podľa neho a funguje to.

Za rozhovor ďakuje Libuša Sabová

 

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články