Aktuálne Zaujímavosti 

Bezkontaktná platobná karta, veľká pomoc pre nás skôr narodených

Nemusíme si nič pamätať, žiadne píny, nemusíme nosiť ťažké peňaženky plné drobných mincí, ktoré aj tak bez okuliarov nevieme odrátať. Jednoducho priložíme kartu a technika za nás všetko urobí. Bezkontaktné karty sú pre nás ľudí v zrelom veku veľkou výhodou. Dnes sme takúto bezkontaktnú  kartu obrazne povedané aj zjedli. Sviečky na torte  v tvare bezkontaktnej karty sfúkli zástupcovia spoločnosti Mastercard. Na tlačovej besede, ktorú veľmi vtipne moderoval známy Sajfa sme sa dozvedeli, že na Slovensku takto platíme už desať rokov.

Vo využívaní moderných platobných metód patria Slováci na špičku v rámci Európy

Prvá bezkontaktná platba sa uskutočnila vďaka Mastercard pred desiatimi rokmi v jednom z bratislavských podnikov. Odvtedy si bezkontaktné platby Slováci mimoriadne obľúbili a ich záujem o tento spôsob platenia neustále rastie.

„Slovensko patrí v platbách medzi najinovatívnejšie krajiny. Je preto logické, že dôvera nakupujúcich k bezkontaktným technológiám je vyššia než kedykoľvek predtým,“ uviedol Miroslav Lukeš, generálny riaditeľ Mastercard pre Slovensko, Českú republiku a Rakúsko.

Dôkazom, že bezkontaktné karty zažívajú na Slovensku mimoriadny úspech je aj ich čoraz častejšie používanie. Na rozdiel od zvyšku Európy, kde bezkontaktné platby pomocou kariet využíva len 49% obyvateľov, u nás je to takmer 90%. Už za prvý kvartál tohto roka Slováci v bezkontaktnom platení s počtom transakcií 72 651 825, takmer dosiahli celkový počet transakcií vykonaných za celý minulý rok, v ktorom bezkontaktne zaplatili spolu 73 030 914-krát.

Popri stabilnom raste množstva bezkontaktných platieb postupne miznú aj prekážky a obavy, ktoré by bránili ich väčšiemu rozšíreniu. V poslednom čase je aj celkovo v Európe zaznamenaný zásadný pokles obáv z možného podvodu, až o 24%.

Platby bezkontaktnou platobnou kartou dnes predstavujú oproti hotovosti najrýchlejší a najjednoduchší spôsob platenia. Ich obľuba tiež vedie k tomu, že Slováci uvažujú o nových spôsoboch bezkontaktnej platby, najnovšie sú to platby prostredníctvom mobilného telefónu, ktoré Mastercard podporuje, alebo použitie digitálnych peňaženiek ako je Masterpass.

Budúcnosť bude plne digitálna. Vzhľadom na to, že obľúbenosť bezkontaktných riešení neustále stúpa, Mastercard spolu so spoločnosťou FairSoft v súčasnosti testuje mobilnú aplikáciu Global Pay, ktorá umožňuje zákazníkom objednávať a platiť za jedlo priamo „od stola“, prostredníctvom digitálnej peňaženky Masterpass. Ide o nový pohodlný, komfortný a bezpečný spôsob objednávania a platenia. Aktuálne je dostupný v bratislavskej reštaurácii U zlatého bažanta a postupne sa bude na Slovensku rozširovať ďalej.

Moderné technológie uľahčujú ľuďom každodenný život. Táto aplikácia je dôkazom, že dnes už možno spojiť príjemnosť a užitočnosť a priniesť tak zákazníkom opäť niečo viac,“ uviedol Richard Walitza, viceprezident pre mobilné platby a inovácie spoločnosti Mastercard pre Slovensko a Českú republiku.

Do roku 2020 bude podľa predikcií spoločnosti Mastercard až 62% nositeľných zariadení obsahovať platobné funkcie.

 

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články