Najčítanejšie Rozhovory 

Firma ako rodina – Marta Fischerová

Keď sa povie Celox Viničné, zainteresovaným je okamžite jasné, že ide o najrenomovanejšieho výrobcu stavebných profilov na Slovensku. Samozrejme nielen to. Táto firma má v súčasnosti aktivity v tridsiatich krajinách sveta, kde sa podieľa na kúpe, predaji, alebo obchode so stavebnými profilmi.

Napokon Celox Viničné má po Slovensku vyše 400 obchodných miest a v každých menších, či väčších stavebninách nájdeme výrobky s obchodnou značkou Celox. Tušili ste však, že spolumajiteľkou, finančnou riaditeľkou a súčasne konateľkou firmy Celox, s.r.o. je krehká žena? Aká je vlastne žena, ktorá stojí na čele takej firmy? Opýtali sme sa pani Marty Fischerovej, spolumajiteľky, finančnej riaditeľky a konateľky firmy Celox.

Ako? Samozrejme nebolo to odrazu, ale postupne. S trochou humoru by som mohla argumentovať aj tým, že 90% žien doma varí a pritom tiež nie sú vyučené kuchárky. Priznám sa, že 30 rokov som pracovala v zdravotníctve ako detská sestra a neverili by ste, ako mi táto skúsenosť pomohla v ďalšej práci. Práve tam som sa totiž naučila chápať problémy druhých. Aby sme sa však vrátili k začiatkom firmy Celox. Dnes už asi málokto vie, že pôvodne to bola firma, ktorá propagovala a predávala slovenské ručné práce v zahraničí. Pracovalo pre nás asi 40 žien, ktoré vyšívali obrusy a iné ručné práce a tie sme potom vyvážali do 30 krajín sveta. Postupom času však záujem o ručné práce v zahraničí poklesol a tak sme sa preorientovali na výrobu stavebných profilov a výrobky z masívneho dreva. Tento prerod trval asi 8 rokov.

Ako je to pracovať vo firme spolu s manželom?

Manželmi sme 47 rokov, takže sa dosť poznáme a keďže každý má svoje povinnosti, niekedy sa stáva, že sa v práci aj týždeň nevidíme. Okrem toho manžel reprezentuje firmu  v zahraničí a na domácich stretnutiach, kým ja so synmi pracujem vo vnútri firmy. Vzájomne sa dopĺňame a jeden od druhého sa učíme. Manžel sa odo mňa naučil viac počúvať ľudí a nechať im priestor na premyslenie, kým ja som sa zase od neho naučila viac pritlačiť v správny moment. A asi sa nám to celkom darí, lebo výsledky potvrdzujú, že Celox Viničné je v oblasti stavebných profilov na Slovensku absolútna jednotka.

Ako viete zosúladiť pracovný a súkromný život, keďže  vo firme pracujú aj vaši synovia?

Veľmi dobre. V našej firme pracuje aj naše nevesty a dokonca aj vnuk Nicolas. Všetkým nám to vyhovuje a môžem to odporučiť aj ostatným. Všetci máme jeden cieľ  a vyhovuje nám, že sme takto stále spolu. Samozrejme musí fungovať pokora, slušnosť, disciplína a musíme si dôverovať. Pravdaže občas niekto musí aj obrúsiť hrany.

Ako vyzerá váš pracovný deň?

Podobne ako pracovné dni väčšiny zamestnaných žien, ktoré sa starajú aj o rodinu. Môj pracovný deň sa začína ráno o siedmej a končí sa najskôr popoludní o piatej. V tomto čase musím stihnúť aj navariť pre  šesť členov našej rodiny vo firme, aby to bolo zdravé, chutné a čerstvé. Potom prichádza na rad domácnosť, záhrada, kvety, ktoré sú mojou záľubou.

Čomu všetkému sa firma Celox v súčasnosti venuje?

Sme najväčší výrobca stavebných profilov na Slovensku a súčasne v strednej Európe. Momentálne vyrábame stavebné profily z hliníka, ktoré sa používajú pri obkladoch a dlažbách, ako aj pri úspore energii a v tejto súvislosti sa obraciame na najväčšie firmy  v tejto oblasti doma i v zahraničí. Veľmi intenzívne spolupracujeme s Bieloruskom, kde máme svoje výrobné kapacity. Rozvíjame obchody s Vietnamom a už vyše 15 rokov spolupracujeme s Kubou.

 

Aké sú nové trendy a perspektívy vašej spoločnosti do budúcnosti?

Predovšetkým v úspore energii, aby stavby boli racionálnejšie, menšie, efektívnejšie a aby sa dali lacnejšie postaviť. Napríklad ak sa zákazník rozhodne pre výhodné stavebné profily z Celoxu, náklady na stavbu a údržbu sa mu celkovo znížia o 15 – 20%.

Koľko máte v súčasnosti zamestnancov?

Máme 20 zamestnancov a viac ich ani mať neplánujeme, pretože chceme, aby to naďalej zostala malá firma. Celkovo však pre Celox pracuje 150  ľudí a dodávateľov.

Ako najlepšie zrelaxujete, čo vás dokáže príjemne nabudiť do každého nového dňa?

To záleží od ročného obdobia. Od jari do jesene je mojim najväčším koníčkom záhrada a kvety. V zime, keď je pochmúrne, venujem sa domácim prácami – milujem najmä vyšívanie. Okrem toho som aj babkou, mám troch vnukov a dve vnučky, s ktorými veľmi rada trávim čas. Skrátka teším sa z maličkostí a z toho, že sme tu.

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články