Ako zistím, či som závislý na jedle?
Prejedanie sa prináša so sebou mnoho fyzických a psychických problémov. Osoby, ktoré svoje problémy zajedajú, sa skrývajú pred svetom. V spoločnosti nedojedia svoju porciu, no po príchode domov, kde ich nikto nevidí, si vytvoria svoju súkromnú hostinu.
1. Chuť na niečo alebo skutočný hlad?
Je dôležité poznať rozdiel medzi skutočným hladom a chuťou na jedlo. Pocit prázdneho žalúdku a škvŕkanie je prejavom skutočného hladu. Chuť na jedlo sa môže objaviť kedykoľvek. Ihneď po zjedení obedu alebo ju môže vyvolať reklama na cukríky v televízií, vôňa šíriaca sa z pizzerie alebo si ju privoláte sami tým, že sa snažíte nemyslieť na jedlo.
2. Ako zistím, či som závislý na jedle?
Na nasledujúce otázky odpovedajte len áno alebo nie:
- Podnikáte pravidelne nočné nájazdy na chladničku?
- Jete aj keď nepociťujete hlad?
- Po prejedení sa máte výčitky?
- Zjete doma väčšiu porciu jedla v porovnaní s jedením v spoločnosti?
- Tešíte sa alebo si vopred plánujete chvíle, keď budete jesť sami a budete môcť zjesť čokoľvek a akékoľvek množstvo, tak aby vás nikto nevidel?
- Ovplyvňuje váš život a správanie to, ako vyzeráte?
- Dostávate neovládateľnú chuť jesť mimo zvyčajného času?
- Zajedáte stres alebo zaháňate jedením problémy?
- Cítite sa nešťastne kvôli svojmu výzoru?
- Dokážete sa v noci obliecť a ísť do najbližšieho obchodu len preto, že ste dostali na niečo chuť?
Čím viac odpovedí „áno“ máte, tým väčší je váš problém s prejedaním sa. Ak si myslíte, že nedokážete sami vyriešiť svoj problém, existujú odborníci, ktorí vám zaručene pomôžu.
3. Hranica medzi maškrtením a závislosťou je tenká
Kompulzívne prejedanie sa patrí medzi psychické poruchy príjmu potravy rovnako ako bulímia a anorexia.
Kompluzívnym alebo záchvatovým prejedaním sa trpia najmä dospievajúce dievčatá, v ojedinelých prípadoch chlapci. No čoraz častejšie nachádzame prípady aj u dospelých osôb.
Prejedaniu sa nepredchádza pocit hladu ani chuti na jedlo. Po jedle nenasleduje zvracanie, ako to je napríklad u bulímií. Prejedanie sa má zahnať psychické problémy, k čomu v prvom okamihu aj dochádza. Avšak, po dojedení prichádza pocit viny, úzkosť a depresia. Tieto stavy sa prehlbujú najmä u ľudí, ktorí trpia nadváhou a nenávisťou voči svojmu telu.
4. Fyzické a psychické problémy, ktoré spôsobuje prejedanie sa
Už samotná obezita negatívne ovplyvňuje zdravie a život po všetkých stránkach. Boj proti prejedaniu sa je podstatne zložitejší, ako len túžba schudnúť a mať dokonalú postavu.
Osoby, ktoré trpia týmto problémom, sa za svoje správanie hanbia. Je pre nich problémové zveriť sa so svojim trápením. Často sa stáva, že prestanú chodiť do spoločnosti a postupne strácajú priateľov. Pocit osamelosti je skľučujúci, nenávisť voči sebe a svojmu telu sa stupňuje. Vykúpenie vidia iba v jedle.
5. Spúšťače
Nekontrolované prejedanie sa je podobné ako závislosť na drogách. Je dôležité nájsť a vyhýbať sa všetkým potravinám, ktoré sú spúšťačom. Zapisovaním alebo fotením jednotlivých jedál zistíte čo vo vás vyvolalo ďalšie chúťky. Dôležité je, aby ste boli k sebe úprimní a nevynechali žiadne jedlo, sladkosť ani sladené nápoje.
Každou závislosťou si niečo kompenzujeme. Sebadisciplína a sebaovládanie síce je dôležité, ale je potrebné ísť hlbšie. Nájsť psychický problém, ktorý závislosť spustil. V opačnom prípade je to boj s veternými mlynmi. Popremýšľajte nad tým, kedy sa váš problém prvykrát objavil a čo sa vtedy okolo vás dialo.
Ak máte pocit, že aj vás sa tento problém týka, je najvyšší čas niečo urobiť. Zdôverte sa so svojím problémom niekomu, kto vám pomôže a podporí vás. Mimoriadne dôležité je, aby ste sa vrátili do spoločenského života. Zavolajte známym a kamarátom, ktorých ste dlhšie nevideli alebo sa poprechádzajte v prírode. Aspoň na chvíľku zabudnete na jedlo a podporíte svoje zdravie.
Foto Pixabay.com