Aj vy mávate v tejto nešťastnej dobe pocity beznádeje? Ja áno, hovorí Anna (60)
A ešte stále sa vlastne ani nestačíme čudovať nad zmenami, ktoré sa nám každý deň dejú pred očami. Toľko sa toho deje, všade a vo všetkom je neistota a je veľmi jednoduché chytiť sa do pasce úzkosti a prepadnúť panike. A nielenže je to jednoduché, ono je to dokonca v takejto situácii aj prirodzené. A zrazu nerobíme nič iné, len celý deň čítame všemožné správy, sledujeme facebook, zapájame sa do diskusií a celá naša pozornosť sa upriamuje iba na zlé správy.
To, čo sa deje, nám väčšine spôsobuje pocit veľkého stresu. A v takejto situácii je dobré si uvedomiť, že v tom nie sme sami. Mnoho ľudí zdieľa svoje obavy online. Odborníci svorne tvrdia, že preťaženie informáciami o udalostiach veľa ľudí obzvlášť znepokojuje a výrazne stresuje. Najmä v situácii, keď sme doma, nemáme prácu, nevieme, čo s toľkým časom. Už teraz však môžeme podniknúť kroky na zmiernenie množstva stresu, ktorý pociťujeme, zatiaľ čo my a naša rodina zostávame v bezpečí. Zmiernenie úzkosti nielenže premení tento čas neistoty na niečo o trošku znesiteľnejšie, ale najmä nám to pomôže udržať si fyzickú zdatnosť a silný imunitný systém, radí psychológ MUDR. Ivan Polák.
Ako teda zmierniť paniku a zbaviť sa pocitov úzkosti?
- Nie je hanba v takejto extrémnej situácii vyhľadať odbornú pomoc! To, čo sa deje je objektívne traumatizujúce. Vyhľadanie odbornej pomoci v traumatickej situácii vôbec neznamená, že už odbornú pomoc psychológa budete potrebovať do konca života. V prípade psychickej núdze môžete využiť napríklad non stopLinku dôvery Ligy pre psychické zdravie na čísle: 0800 800 566, kde môžte hovoriť o svojej úzkosti s odborníkom.
- Psychológovia ďalej odporúčajú metódu takzvaného dočasného dištancovania sa. To znamená, že sa máme pokúsiť zamerať na dlhodobejší časový horizont a skúsiť sa na celú súčasnú situáciu pozrieť z perspektívy o niekoľko mesiacov alebo rokov. Ako sa na dnešnú situáciu budeme pozerať presne o rok? Ako pomôcka môžu poslúžiť aj spomienky. Spomeňte si, ako ste v minulosti prežívali podobné spoločenské turbulencie a ako sa na ich prežívanie pozeráte dnes.
- Ďalším dôležitým krokom je cielené obmedzenie informácii. Zakážte si sledovať aktuálny vývoj každú hodinu a dovoľte si, pozrieť sa na aktuálny stav maximálne dvakrát denne ráno a po obede (určite nie večer pred spaním!). Samozrejme, ak musíte ísť von, alebo musíte niečo vyriešiť, informujte sa! Ale nezaoberajte sa tým celý deň!!!
- Možno práve teraz je konečne ten správny čas začať s meditáciou. Na internete je veľa návodov a videí ako postupovať.
- Aj vlastná izolácia je zdrojom stresu! Možno ste teraz odrezaný od príbuzných, detí a vnúčat, možno ste úplne samy. Áno, aj toto je veľmi stresujúce. Zvlášť ak máte obavy o svojich milovaných. Skúste ale robiť veci, ktoré so svojimi príbuznými a milovanými môžete robiť aj telefonicky alebo online. Môžete spolu napríklad hrať rôzne hry, alebo čítať tie isté knižky a potom sa o nich rozprávať. Môžete dcére konečne spísať všetky rodinné recepty, alebo konečne začať cvičiť.
- Ak cítite, že sa dostávate do stresu alebo prepadáte úzkosti a panike, sadnite si a cielene upriamte pozornosť na čokoľvek, čo vás rozptýli. Stačí na pár minút. Otvorte si napríklad obrázkovú knižku a len tak si prelistujte obrázky. Pustite si peknú pesničku a započúvajte sa do nej. Alebo rýchlo upracte špajzu. Čokoľvek, čo preruší špirálu hoci aj iba na minútu, je dobré.
Ilustračná foto Depositphotos.com
Text MIS