Najčítanejšie Vzťahy 

Aj v zrelom veku môže prísť nová láska

Majú sa radi, ale nežijú spolu pod jednou strechou. Je stále viac a viac párov, ktoré chcú zostať nezávislí. Funguje to?

“Prší?” To bola častá Petrova otázka počas 18 ročnej známosti, keď odchádzal od Zuzany do svojho bytu, ktorý bol 300 metrov od jej. “Peter sa vždy tešil, keď pršalo, lebo mohol zostať u mňa, ” hovorí Zuzana s úsmevom. Ale aj keď odišiel do svojho bytu, vždy sa tešila na druhý deň, keď zase prišiel.

Takto žije veľa starších párov. Páči sa im to tak. 70 ročná Marta hovorí, že jej dlhoročný priateľ Jozef nie je na nej závislý. Vie si navariť, napiecť, upratať i oprať. Keď spolu nakupujú, každý si zaplatí svoje. “Po tridsiatich rokoch manželstva som sa už v žiadnom prípade nechcela vydať a prispôsobovať sa životu s mužom,” hovorí Zuzana.

“Staršie páry majú veľa dôvodov na takýto spôsob spolužitia,” hovorí 54 ročná Iveta. Jej priateľ Maroš je od nej o päť rokov starší a žije so svojou matkou a s dvomi vnúčatami. Iveta má doma ešte 15 ročného syna a matkin partner sa mu nie veľmi páči. Keď k ním príde, zavrie sa do svojej izby a tak si Iveta musí stanoviť priority a tou najdôležitejšou je jej vlastný syn. Marošova matka je postihnutá a potrebuje celodennú starostlivosť. Bolo by riešením kúpa jedného veľkého domu, kde by mohli žiť všetci spolu? Veru nie, také bývanie by bolo veľmi drahé. A tak im chýba vzájomná podpora v každodenných starostiach. Nikto im vlastne ani neverí, že sú partnermi už niekoľko rokov.

Podľa štatistík, takto žije 15 až 20 % všetkých párov a tento trend stúpa. Najmä v zrelej generácii narastá množstvo takýchto párov. V konečnom dôsledku je to tak lepšie pre prípad, že by sa pár rozišiel.

Nájsť si vhodného partnera v zrelom veku, keď človek už prežil veľmi veľa a má množstvo spomienok z predchádzajúceho života a žiť s niekym iným, s ktorým tieto spomienky nezdieľate? “Tu spával váš manžel, tu sedávala vaša žena….!” Nie každý sa vie s tým vyrovnať , ale nový vzťah je určite úplne legitímny. Dôležité je, aby si partneri vopred dohodli jasné pravidlá. Ak túžite po väčšej blízkosti, hľadajte a robte všetko pre silnejšie puto.

Foto Freeimage.com

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články