Najčítanejšie Vaše príbehy 

Aj keď nepatrím medzi najstarších starých, mám pocit, že šarm a pôvab mi asi zabuchli pred nosom

Mária Čierna, bývalá televízna moderátorka a hovorkyňa UNHCR (60+) dnes vraví:

…a nie som teda v kategórii najstarších starých, občas mávam pocit, že šarm a pôvab mi asi zabuchli dvere pred nosom.

              

Vlani v novembri sa vrátila z Thajska

 Je to taká moja obľúbená metafora, zveličenie  – chápete? Podľa mňa totiž vek zďaleka nie je iba číslo. A tvrdenie– že žena môže byť krásna v každom veku – je občas len zdvorilostnou lichôtkou. Roky vám vezmú so sebou pružnosť kĺbov, hebkosť tváre, svižný krok… Zmôžete niečo? Kedysi, v štyridsiatke – som žartom vravievala, že vymením, alebo darujem – moje auto z garáže, či zopár tisíc korún z vkladnej knižky (bola vtedy viac v kurze než investičné fondy či kryptomeny) – za dve desaťročia života. A návrat do  mladosti. Po päťdesiatke som sa už zmierila s tým, že môj dávny dievčenský look je definitívne minulosťou. („Naozaj nás chcete presvedčiť, že ste dôchodkyňa? Pôsobíte tak sviežo!“) Toto mi síce vravievajú, no iba po telefóne. Totiž, ani moja štíhla postava, každodenné váženie sa v kúpeľni, či dvojnásobné prekročenie denných limitov krokov mi už želanú predstavu zovňajšku – nevrátia.  Cvičíš s vlastnou váhou, pridáš beh, trx, salsu, fit dance,  slimfit, tajčí – stačí? Nestačí. 

Proti veku – nieto lieku ?

Image krehkého, útleho dievčaťa s láskavým úsmevom,  ktorým som si kedysi dokázala podmaniť niektorých mužov, a ktorý mi občas pootvoril dvere aj na vyššie pracovné posty – sa navždy pominul. Nenápadná myška v romantických mušelínových šatách, iste však – aj s predloženým  zaujímavým cévečkom a pracovnými skúsenosťami – občas prekĺzla ďalej aj cez davy sebavedomých uchádzačiek. Bola bonusom práve tá krehkosť, trochu mätúci vek? Nuž, je úžasné byť dlho – dievčaťom. Dnes, konfekčné číslo 36 či 38 – síce spríjemní nákupný deň čerstvej dôchodkyne, no pri skúšaní- šaty nie vždy sadnú k tvári. Vzápätí zháňame ten najlepší kolagén, hyluaróny, botox, peptidy, retinoly, séra…Veríme v akýsi zázračný „upgrade“, „update,“,„revival“..,Scrollujeme, hľadáme… Boj s časom ešte nikdy nikto celkom nevyhral.. A aj tie cudzie slová si treba občas refreshnúť po 60-tke, všakže?

Antiageing, proageing, smartageing…

Ako plynie čas, vnímam ako všetky tieto trendy bežia opreteky s kultom mladosti.

Tohto leta som teda vhupla do vekovej kategórie „youngest old.“ Preskočila som hupkom tú pomyselnú hranicu, zapila to pohárom vína, zobla pár orieškov a soletiek, a prijala to – nuž, s pokorou.  A vypočula si povzbudivé slová priateliek – rovesníčok, že vraj z pribúdajúceho veku  sa mám tešiť.. (podaktoré sa ho ani nedožili), a nie- proti nemu bojovať. Dlhovekosť ani večnú mladosť nám nič nezaručí. No poučiť sa z lifestyle (z laljfstajlových) trendov o zdravom a aktívnom starnutí (denne cvičte či aspoň kráčajte, vyhýbajte sa pádom a nikdy nejedzte celkom do sýtosti), veru nie je na škodu. A občas stačí len pripomenúť si niektoré základné otázky psychoterapeutov:„A čo vám v poslednom čase urobilo radosť? Z čoho sa dokážete tešiť?“ Vtedy si spomeniete na spoločné chvíle s vnúčatami a zábavné zážitky s nimi, na nezabudnuteľné cestovateľské spomienky z ciest, ktoré ste mohli zažiť až teraz, a mysľou vám blysnú i slová vašich blízkych a priateľov, ktorí občas prehodia: „Teda, nuž na ten svoj vek –  vyzeráš …fakt dobre!“ …

S najstarším 11-ročným vnukom Leonkom na futbalovom ihrisku v Rovinke.

V roku 2023 si s bývalou kolegyňou Ivetou  Malachovskou v Dámskom klube pospomínala na televízne časy moderátorky STV.

Pár rokov po 60tke ju nahovorili vyjsť na predvádzacie mólo-  v modelov Donna Rossi.

Do centra aktívneho starnutia FTVŠ chodievala i počas korony.

Na moderátorské časy si zaspomínala nedávno i vo Veľkej Británii v štúdiou s Pepem Guardiolom.

..a s najmladšou vnučkou Dorinkou

Text a foto Mária Čierna

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články