Najčítanejšie Vzťahy 

A čo dcéra (syn), ešte sa nevydala (neoženil)?

Keď sa dnes stretnú dve staré kamarátky, táto otázka určite padne v 30%. Toľko slovenských domácností je podľa štatistického úradu singl. Týka sa vekovej skupiny od 20 do 40 rokov.  Aké sú hlavné príčiny, spýtali sme sa psychoterapeutky Kataríny Nemečkovej.

Žiť vo vzťahu nie je pre veľa ľudí jedinou možnou  cestou, ktorou život naplniť. Existuje široká škála možností sebarealizácie. Je jasné, že najmä starší ľudia sa pozerajú na ľudí, ktorí žijú sami, ako na chudáčikov, ktorí sa nemajú domov ku komu vracať, nemá ich kto podržať a treba ich ľutovať, že žijú sami. Musíme  si však uvedomiť, že singl je rôznorodá skupina ľudí. Mnohí tak žijú dobrovoľne, iní nedobrovoľne a je skupina ľudí, ktorá tento stav považuje len za dočasný a život vo vzťahu odkladajú do budúcnosti. Ale sú medzi nimi aj takí, ktorí sa sklamali a boja  sa akéhokoľvek ďalšieho vzťahu. Áno, veľa ich je takých, ktorí sa cítia osamelí.

Ďalšia skupina hovorí, že ľudia, ktorí žijú sami sú nezodpovední, že si nechcú nič vybudovať. Čo hovoríte na tento argument?

Nedá sa to v tej rôznorodosti generalizovať. Ale podľa výskumov, ľudia, ktorí žijú sami majú oveľa bohatšie sociálne vzťahy, viac sa venujú rôznym sociálnym projektom, často sa lepšie starajú o svojich súrodencov, či rodičov. Takže tú potrebu vzťahu si takto napĺňajú.

A môže byť človek šťastný bez stáleho partnera, vystačí si so sieťou priateľov?

V mladšom veku áno, ale podľa výskumov úroveň šťastia v živote klesá každým desaťročím. Ak žije človek vo vzťahu, tak ten pokles je menší.

Je zaujímavé, že singl sú veľmi často ľudia atraktívni, múdri a vzdelaní. Prečo je to tak?

Dôvodov je samozrejme veľa, ale jedným z nich je, že práve takíto ľudia hľadajú ideálneho partnera.

Veď to je správne, prečo by sa mali uspokojiť s málom?

Ideálny vzťah sa nehľadá, ten sa buduje. A keď niekto od začiatku má výhrady, že buď nie je dosť múdry, vzdelaný, že nemá prehľad, ten preberá, preberá, až preberie a zistí, že zostali len dobrodruhovia, alebo mamičkári.

Ak by sme to porovnali s minulosťou, skutočne počet singl narastá? Nie je to len tým, že sa v médiách o tom viac hovorí?

Samozrejme aj v minulosti žilo veľa ľudí mimo vzťahu. Napríklad tovariši sa nesmeli ženiť, kým sa nestali majstri. Aj tí, čo slúžili na pánskych sídlach. Ale je fakt, že v súčasnosti tento fenomén narastá.

Nie je to aj tým, že ľudia sa naháňajú za kariérou?

Určite. Dnes veľa ľudí žije v tzv. pseudo vzťahoch, povrchných, internetových. Verím, že je to len taký boom. Ľudia potrebujú dobré osobné vzťahy. A tí, čo ich majú sa s nimi nepotrebujú chváliť na sociálnych sieťach.

Pripravila LIS

Ilustračná foto Depositphotos.com

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články