Aktuálne Dobré rady 

5 tipov, ako doma vytvoriť čarovnú vianočnú atmosféru

Chvíle, kedy to doma nádherne vonia. Knižný alebo filmový maratón pod perinou. Čas mihotavých svetielok aj ľahkej nervozity… A ako na Vianoce spomínate vy? Kúzelné sviatky však nepatria len deťom. Vyčarujte si doma tajomnú atmosféru, ktorá vám pomôže spomaliť, prežívať a nerušene snívať. Pomocou vôní, magických zvukov i trblietavých dekorácií.

1. VÔŇA: Navoňané šišky či bublajúce potpourri

Škorica, perníčky, jablko, včelí vosk, pomaranč, klinčeky, ihličie… A ako voňajú Vianoce podľa vás? Zapáľte vonnú sviečku a nasávajte hrejivú arómu za pár sekúnd. Rovnako efektne pôsobia esenciálne oleje – nakvapkajte ich na šišky a naaranžujte do dekoratívnej misy. Po pár dňoch začnú uvoľňovať príjemnú vôňu. Potpourri už ste vyskúšali? Vložte vianočné korenie a ovocie do hrnca, pridajte trochu vody a pomaly varte. Teplo uvoľňuje vône, preto tak skvele fungujú aj vetvičky s ihličím a sušené citrusy nad krbom. Chcete cítiť Vianoce ešte viac? Zmotajte šalviový veniec, vyrobte korenený podpaľovač krbu a zapáľte „sväté drevo“ palo santo.

2. HUDBA A ZVONENIE: Započúvajte sa do magických tónov hrajúceho „ufa“

Čo počujete, keď sa v mysli prenesiete do detstva v období Vianoc? Ticho vyhrávajúce koledy, jemné anjelské zvonenie… Zvončeky, cinkanie a jemná hudba navodia vianočnú atmosféru s otočením gombíka či pohybom ruky. Iritujú vás notorické koledy? Zložte si svoju vlastnú – pomocou magických nástrojov tongue drum a handpan. Oba nástroje pripomínajú plechové lietajúce taniere a vydávajú magické a vždy čisté zvuky. Že nemáte hudobný cit? Nevadí, postačí hmat. Hra na tongue drum či handpan nevyžaduje žiadne hudobné alebo technické znalosti. Pre vianočné muzicírovanie si vystačíte aj s lacnejšími nástrojmi – xylofónom, flautičkou alebo kalimbou. Pre magicky rýchle zaspanie vašich najmenších.

3. Trblietanie a lesk: Dekoračné trblietavé korčule. A ďalšie blyštivé nápady

Lesk, ligot, noblesa. Vianoce sú len raz za rok – tak nech zažiaria! Prepašujte trblietky aj tam, kde obvykle nesvietia: prestriekajte trblietavým sprejom šišky, kvetináče, vetvy alebo sviečky. Premeňte zaváračky na blyštivé svietniky a sklenené fľaše na luxusné vázy. Vianočné gule? Neobmedzujte sa len na stromček, spojte ich lepiacou pištoľou v efektný vianočný veniec! Trblietavé dekorácie umiestnite k zdroju svetla, aby ich sláva nepohasla ani so západom slnka. To najlepšie na koniec – v trblietavej garderóbe vyzerajú famózne aj korčule zo second handu. Prestriekajte ich trblietavým sprejom, šnúrky vymeňte za slávnostnú mašľu a zaveste. Sviatočná jazda môže začať!

4. TEPLO A ÚTULNO: Čas na zimné obliečky. Alebo rozšírenie rodiny?

Vianoce sú časom „krtkovania“. Zvonku chodíme premrznutí a hľadáme spôsoby, ako rýchlo pookriať. Okamžitú úľavu prinesie perina – zvlášť tá s hrejivými obliečkami. Maximálne teplo sľubuje flanel či froté, ideálny pomer tepla a priedušnosti (bio) bavlna či tencel. Vkĺznite do „mobilného útulna“ a oblečte si hebký župan či flanelové pyžamo. Zimomrivci môžu svoj domáci komfort vyladiť ešte nahrievacími vankúšikmi či fľašami (termofory).

5. SVETLÁ: Zaspávajte s hviezdami nad hlavou

Stlmte svetlá… a nechajte vyniknúť mágiu Vianoc v plnej sile. Rozsvieťte anjelské zvonenie, zahľaďte sa a zastavte čas, aspoň na chvíľku. Čarovnú atmosféru docielite s viacerými zdrojmi tlmeného, ​​najlepšie teplého žltého svetla. Svetelná reťaz na stromčeku, vianočná hviezda na okne, mihotavé plamienky na vianočnej špirále. Deti si môžu vyrobiť jednoduché svietniky: stačí rozpoliť jablko, zapichnúť sviečku a okolo voňavé klinčeky. Ani s koncom dňa mágia Vianoc skončiť nemusí. Zapnite premietaciu lampičku a zaspávajte s hviezdnou oblohou nad hlavou.

(PR/SB), zdroj obrázkov: Favi.sk, Pexels.com

 

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články