Aktuálne Vaše príbehy 

35 rokov priatelia napriek železnej opone

Dovolenka v Juhoslávii za bývalého režimu nebola úplnou samozrejmosťou ako dnes. Kto chcel vycestovať, potreboval veľa pečiatok, devízový prísľub a neviem čo všetko ešte. Aha viem, šikovnú gazdinú, ktorá ešte doma pozavárala do pohárov mäso, urobila všetky zásoby, aby rodina vydržala dva týždne s minimálnym množstvom peňazí (devízovým prísľubom), ktoré stačili len na to najnutnejšie – benzín, zaplatiť ubytovanie, alebo miesto v campingu, chlieb a mlieko. Napriek tomu to boli najkrajšie dovolenky. Rodina Juranovcov na jednu takúto dovolenku spomína už 35 rokov. Ich susedmi v campingu boli Západní Nemci. Rodinka s dvomi deťmi, ktoré sa veľmi rýchlo spriatelili s ich synom. Keď Nemci zistili, že pani Juranová vie po nemecky, hneď sa prihovorili. Od toho okamihu už tieto dve rodiny trávili dovolenku spoločne.

Lúčenie bolo ťažké, ale prisľúbili si, že si budú písať a stretávať sa. Ale viete, čo si mohli pomyslieť manželia Juranovci, keď ich od týchto priateľov delila železná opona? Ale  priateľstvo malo také silné základy, že sa podarilo prekonať aj  železnú oponu a Slováci vycestovali do Západného Nemecka. „Za socializmu to bolo dosť ťažké. Tí, čo sa pamätajú, vedia, o čom hovorím. Ale nejakým zázrakom sa nám podarilo vybaviť všetky papiere a vycestovali sme. Ocitli sme sa v Nemecku, ktoré bola pre nás ako „krajina zázrakov.“ Naši priatelia nás zoznámili so svojim priateľmi, takže naše návštevy u nich boli nabité stretnutiami. Prežívali sme spolu všetky rodinné oslavy – svadby, promócie, narodenie vnúčat…,“ hovorí Majka Juranová.

Koníčkom pána Konrada je chov ušľachtilej hydiny. Má vyše tisíc kusov.

Pani Rita má svoj obchod s optikou a galantériou

Na ďalší rok Nemci prišli na Slovensko a potom sa už hranice otvorili a ich priateľstvu nič nebránilo. Naopak, stretnutia boli stále častejšie. Dokonca syn Juranovcov každý rok trávil celé prázdniny v Nemecku. Bol tam ako doma. Naučil sa perfektne po nemecky. Aj ja som mala česť stretnúť túto úžasnú nemeckú rodinu pri ich návšteve Slovenska. Nádherní, srdeční ľudia. Čas beží ako voda a manželia Juranovci sa práve vrátili z Nemecka.

Mária Juranová s Konradom

Boli na oslave 70. narodením Konrada a 65. narodením Rity. Krásne priateľstvo, ktoré nezničila ani železná opona, ani tisíc kilometrová vzdialenosť.

Pripravila Libuša Sabová

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články