Najčítanejšie Zdravie 

230 slovenských žien ročne zomrie na rakovinu krčka maternice…

… a 630 žien ročne na túto diagnózu ochorie. Je to tretie najčastejšie onkologické ochorenie u žien.

Toto vážne onkologické ochorenie má preukázaný infekčný pôvod spôsobený vírusom HPV, za čo v roku 2009 získal Švajčiar Harald zur Hausen Nobelovu cenu. Od tých čias súčasná  medicína pozná účinné metódy prevencie tejto infekcie. Už žiadna žena by nemusela zomierať na karcinóm krčka maternice, ani na Slovensku!  

Témou týchto dní sú metódy chrániace verejnosť pred vírusmi a tak združenie NIE RAKOVINE spolu s  partnermi prináša osvetovú kampaň o tom, ako účinne chrániť pred karcinómom krčka maternice naše ženy a teenagerov – a to kombináciou včasnej vakcinácie, účinného skríningu,  moderných diagnostických metód a dostupnej liečby. Pacientska organizácia NIE RAKOVINE prináša onko – preventívny osvetový projekt s motiváciou pre ženy prečo sa zúčastniť skríningu a výhodách efektívneho očkovania mládeže proti HPV.  Zabráňme zbytočným úmrtiam, ochráňme seba a svoju rodinu pred rizikom HPV!    

Základom prevencie rakoviny krčka maternice je vyšetrenie buniek zo steru u gynekológa. Na Slovensku je však účasť žien na tomto skríningu nízka. Väčšina nádorov krčka maternice sa vyskytuje u žien, ktoré prevenciu zanedbali. Dôvodom, pre ktorý mnoho žien vyšetrenie odkladá, sú aj obavy z výsledkov,“ hovorí MUDr. Mária Rečková, riaditeľka Národného onkologického inštitútu.  

Prezident Slovenskej gynekologicko-pôrodníckej spoločnosti Doc. MUDr. Martin Redecha, PhD.  dodáva: “Žiaľ, na preventívne cytologické vyšetrenie chodí pravidelne len niečo vyše 20 % žien, čo je veľmi málo. Do ambulancií gynekológov prichádzajú neraz po desať a viacročnej absencii preventívnych vyšetrení, väčšinou už s neklamnými znakmi rozvinutého onkologického ochorenia. Základom prevencie rakoviny krčka maternice je teda chodiť na gynekologické vyšetrenia pravidelne!“

Ministerstvo zdravotníctva preto naša pacientska organizácia vyzýva, aby čo najskôr opäť spustil organizovaný pozývací cytologický skríning (Pap testovanie), ako súčasť aktívnej prevencie. Nárok naň budú mať ženy vo veku 23 – 64 rokov. Prvé dva odbery cytológie sa uskutočnia v ročnom intervale, v prípade negatívneho nálezu sa pokračuje v trojročnom intervale do veku 64 rokov. Skríning sa vo veku 64 rokov ukončí, ak budú posledné tri cytologické nálezy negatívne. Žena dostane zo zdravotnej poisťovne pozvánku do ambulancie k jej vlastnému zmluvnému praktickému gynekológovi. Ak nemá zmluvného praktického gynekológa, môže navštíviť najbližšiu gynekologickú ambulanciu v mieste svojho bydliska, alebo sa môže informovať vo svojej zdravotnej poisťovni,“ vysvetľuje MUDr. Mária Rečková, riaditeľka Národného onkologického inštitútu.

Je čas na zmenu, alebo doplnenie skríningových metód,“ hovorí prezidentka NIE RAKOVINE Jana Pifflová Španková. 

HPV DNA test dokáže vylúčiť možné ochorenie na tri až päť rokov alebo naopak odhaliť príčinu ochorenia ešte skôr, než sa rozvinie.

Na Slovensku nie je tento skríngový test uhrádzaný zo zdravotného poistenia ako primárna skríningová  metóda,  hoci svet je nasmerovaný na primárny HPV skríning a v mnohých krajinách sveta je súčasťou národných skríningových programov či regionálnych programov,“ hovorí Jana Pifflová Španková.

 

 

 

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články