Aktuálne Moje bývanie 

Zoznámte sa s gobelínom

Určite ste sa už stretli s pojmom gobelín, pravdepodobne vo forme nástenného koberca či tapisérie na stene. Tento druh látky má však aj iné, praktickejšie využitie…

Gobelín je hrubšia dekoračná alebo poťahová látka s vytkanými či vyšitými vzormi alebo obrazmi. Najznámejšie je využitie v podobe tapisérie. Každý gobelín je tapiséria, každá tapiséria však nie je gobelín. Za tapisériu sa považuje akékoľvek textilné dielo, ktoré môže mať aj plastické prvky. Gobelín je však hladký a prepisuje maľbu. História gobelínov sa spája s textilnou továrňou v Paríži, pomenovanou podľa rodiny francúzskych farbiarov, bratov Jeana a  Philiberta Gobelina.

Inšpirácia – Matějovský

Všestranný materiál

Gobelínové tkaniny sú vhodným materiálom na rôzne využitie. Vďaka svojej hrúbke a odolnosti sa používajú na čalúnenie sedacích pohoviek a stoličiek v interiéri, ale aj v exteriéri na záhradný nábytok. Z gobelínových tkanín sa vyrábajú aj ďalšie bytové textílie, ako napríklad obrusy, prestierania, vankúše, závesy, ale aj tašky či iné doplnky.

Inšpirácia – Matějovský

Kvalitné, s nádychom luxusu

Gobelínové látky patria medzi drahšie tkaniny, vyššia cena však odráža ich vysokú kvalitu a dizajn.  Majú vyššiu gramáž, zvyčajne ide o kombináciu bavlny, polyesteru a akrylu, ktoré robia látku odolnú pokrčeniu, dobre udržiavateľnou a s dlhou životnosťou. Najobľúbenejšie na gobelínoch  bývajú rôzne folklórne motívy, kvety, tradičné geometrické vzory, ale nechýbajú ani sezónne námety – napríklad veľkonočné, vianočné, jesenné a podobne.

Inšpirácia – Matějovský

„Pre veľký záujem sme do našej ponuky zaradili aj tzv. „gobelínovú kolekciu“, ktorá zahŕňa obrusy, prestierania a vankúše v prekrásnych letných florálnych motívoch, ktoré sa navzájom dopĺňajú. Precízne spracovanie a odolný materiál si nájde svoje miesto nielen v kuchyni, ale aj v exteriéri,“ hovorí Martina Matějovská, riaditeľka spoločnosti Matějovský, tradičnej českej značky posteľných obliečok a bytového textilu.

Zdroj foto:

Matějovský

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články