Ženy, ktoré zmenili svet – Nina Rici

Dcéra chudobného obuvníka od 12 rokov pracovala v módnom ateliéry a stala sa najvýznamnejšou parížskou dizajnérkou 20. storočia. Jej štýl bol jeden z určujúcich európsku módu 30. a 40. rokov a jej životná cesta je inšpirujúca aj dnes. Pracovitá, ženská a elegantná – Nina Rici.

 

Mary Adelaide Neyi  – toto je skutočné meno slávnej Niny Rici. Narodila sa v Turíne v roku 1883.Rodina sa často sťahovala. Nakoniec sa usadili v Paríži, kde sa otec chcel presadiť ako výrobca obuvi, ale zomrel keď mala Mária len 12 rokov. Takže jeho rodina zostala takmer bez finančných prostriedkov. Mária sa začala učiť šiť.

 

 

Už v 18 rokoch začala vytvárať svoje vlastné modely. Ako 21 ročná sa stala umeleckou vedúcou ateliéru. Postupne sa o jej talente dozvedalo čoraz viac ľudí.

 

 

 

Mária sa v roku 1904 vydala za Luigi Rici, narodil sa jej syn, ale manželstvo trvalo len niekoľko rokov. Syn Robert jej neskôr v jej podnikaní veľmi pomohol. Vďaka  tomuto manželstvo vzniklo slávne meno Nina Rici. Rici po manželovi a Nina bola jej domáca prezývka. V tom čase ju od jej vlastného módneho domu delilo ešte 20 rokov. Keď syn dospel, Mária sa venovala už len módnej tvorbe a syn prevzal vedenie spoločnosti. Módny dom Rici bol jedným z prvých, ktorý sa presadil počas veľkej hospodárskej krízy.

 

 

 

 

Značka neprestala pracovať ani počas vojny a po jej skončení sa Róbert Rici stal jedným z najaktívnejších organizátorov módnych prehliadok v Európe, ktoré postupne vracali záujem európskych žien o krásne oblečenie. Nina Rici uprednostňovala klasický štýl. Eleganciu kombinovala s praktickosťou a jednoduchosťou. Nemala rada experimenty a inšpiráciu hľadala v tom, čo bolo osvedčené.

 

Jej hlavnými klientmi bola stredná a vyššia buržoázna trieda. Jej modely neboli luxusné, uprednostňovala jednoduchosť. Klasické dámske siluety a vždy perfektný strih, to je charakteristika odevov od Nina Rici. Veľkú pozornosť venovala výberu materiálu.

 

Nina Rici sa spoliehala na klasiku – ženskosť a eleganciu.

Zdroj Ikona Stylya

style-info.guru

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články