Zafír, šperk spájaný s romantickou a vášnivou láskou

Tradícia, história, umenie a legendy sú popretkávané príbehmi o modrých zafíroch. Jeho meno pochádza z gréckeho slova „sappheiros“, ktoré s najväčšou pravdepodobnosťou označuje lazurit– žiarivo modrý metamorfický kameň, ktorý za vo veľkej miere skladá z lazúry a používa sa pri výrobe šperkov.

 

 

Jedinečný oranžovo ružový zafír sa nazýva padparadcha, čo v cejlončine, jazyku ktorým sa hovorí na Srí Lanke, znamená „lotosový kvet“. Prvotne sa týmto názvom označovali len kamene pochádzajúce zo Srí Lanky, neskôr sa začali pripisovať aj iným drahokamom.

 

 

Cennejším než známi, modrý zafír je hviezdny zafír, ktorý kedysi ľudia považovali za talizman múdrosti a lásky. Sir Richard Francis Burton cestoval po celom Oriente s hviezdnym zafírom, známym ako astéria na krku. Veril, že mu prináša šťastie a vďaka sláve, ktorá tento vzácny kameň zafír predchádzala sa mu dostalo mnohej starostlivosti a uznania. Navyše vďaka nemu získal od tých, ktorých navštívil mnohé výhody a láskavosti. Niektorí ľudia v tom čase dokonca verili, že len obyčajné zahliadnutie tohto drahokamu malo priniesť šťastie a Sir Burton  preto s radosťou odmeňoval tých, ktorí mu prejavili zdvorilosť a láskavosť tým, že im dovolil obzrieť si svoj talizman zblízka.

 

Počuli ste už niekedy slovné spojenie „ kameň osudu“ ? Názov symbolizuje už známe asterie, v ktorej  tri prekrížené línie symbolizujú vieru, lásku a nádej.  Jedinečné talizmany mali odvrátiť sily zla, viesť pocestných a chrániť ich pred chorobami a prekliatiami. Ľudia verili, že asterie sú také mocné, že ich sila mala vlastníkovi ostať aj potom, keď drahokam  stratí, alebo posunie do iných rúk.

Foto Pineterest.com

 

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články