Aktuálne Zdravie 

Vymyslená choroba sa najťažšie lieči! Mali ste už takú „chorobu“?

Pomerne často som mávala zápal močových ciest. Išla som k doktorovi, predpísal mi antibiotiká. Všetko som využívala, ale môj subjektívny pocit bol, že ten zápal tam stále je. Lekár mi predpísal ďalšiu dávku antibiotík a neviem, dokedy by to tak pokračovalo, keby som sa nezverila so svojim problémom mojej susede. Tá dokonca kvôli „dlhotrvajúcemu“ zápalu močových ciest ležala aj v nemocnici. Ani to jej nepomohlo. Vyliečila ju až psychiatrička, ktorá jej povedala, že ak má všetky výsledky negatívne, určite je to len jej psychika. Áno, aj u mňa to tak bolo.

Čo hovorí na to odborník? Aké sú príznaky hypochondrie?

Po prvý raz sa prejavia po prekonanej chorobe, keď pacient namiesto toho, aby sa cítil lepšie, začne pociťovať zhoršenie stavu a prehnane sleduje prípadné príznaky choroby. Tento stav sa pripisuje faktu, že sa chorý počas choroby cíti dobre, lebo sa mu venuje zvýšená pozornosť a často býva oslobodený od každodenných povinnosti. Prvý príznaky hypochondrie sa najčastejšie objavujú v období neskoršej adolescenciei, ale prepuknúť môžu v akomkoľvek veku, zriedkavo však po 50. roku života. Prejavy sa zhoršujú najmä pri záťažových situáciách a strese. Pre hypochondrov je typické, že užívajú veľké množstvo najrôznejších vitamínov a rôznych podporných preparátov, absolvujú veľa vyšetrení, často navštevujú najrôznejších špecialistov a neuspokoja ich nijaké uistenia lekárov, že sú vo výbornom zdravotnom stave. Pre takýchto pacientov je však dôležité, aby u nich lekár včas vylúčil skutočné ochorenie niektorého z telesných systémov a orgánov a ponúkol im liečbu pod dohľadom psychológa alebo psychiatra.

Porucha psychického zdravia

Hypochondria je predovšetkým psychická porucha charakterizovaná prehnaným a intenzívnym zameraním sa na vlastný zdravotný stav. Prejavuje sa reálne ničím nepodloženým presvedčením o vážnom ochorení. Pacient zvyčajne zameriava pozornosť na jeden alebo dva orgány alebo telesné systémy. Hypochondriu však nemožno považovať za simulovanie, pretože simulant chorobu predstiera vedome a účelovo.Hypochonder naozaj trpí a je presvedčený o svojom zlom zdravotnom stave. Všeobecne sa však dá ťažko určiť hranica medzi hypochondriou a ostatným somatogénnymi ochoreniami. Rozdiel vidieť iba v tom, že u hypochondra ide o strach z ochorenia a v popredí ostatných somatogénnych porúch stojí vedomie samotnej choroby. Stanovenie liečby hypochondra je ako balansovanie na lane, a preto treba urobiť všetky podrobné vyšetrenia, aby sa potvrdili, resp. vylúčili popísané symptómy, ktorú môžu byť i skutočným sprievodným znakom nejakého ochorenia.Vyšetrením lekár obvykle rýchlo zistí neopodstatnenie sťažností pacienta, aj keď ten negatívnemu verdiktu neverí a opätovne žiada ďalšie vyšetrenia. A tak to ide stále dookola, nespokojný hypochonder zvykne aj zmeniť lekára, ktorý by mu potvrdil jeho domnienky. Pritom by lekár mal takémuto pacientovi veľmi citlivo a opatrne vysvetliť, že netrpí fyzickou ale psychickou poruchou, aby postihnutý nenadobudol dojem, že ho lekár považuje za blázna, keď mu odporúča psychiatrickú terapiu. Diagnózu hypochondrie si človek nerád pripúšťa a pred svojím okolím tají aj časté návštevy lekára, najmä ak ide o psychológa a psychiatra. Hypochondria vzniká vnútornými konfliktmi, ktoré majú na svedomí pocity viny a strachu. Môže byť tiež následkom psychického šoku, stresu, preťaženia či nedostatkom spánku, ale môže maskovať aj istú príčinu nespokojnosti v rodine alebo v práci. Silná hypochondria však môže viesť k tomu, že pacient nadobudne presvedčenie, že sa musí šetriť aj v práci, a tak často zostáva doma ležať v posteli. Vtedy sa môže objaviť depresia, úzkosť, zlosť, hnev a nespavosť. Hypochonder obviňuje lekárov z neschopnosti určiť diagnózu a verí len svojim dojmom. No a podľa lekárov sa najťažšie lieči vymyslená choroba.

Prevencia?

Hypochondrii sa nedá ľahko predchádzať, lebo už nemožno s určitosťou predvídať. Veľkou pomocou a prevenciou sa však môže stať starostlivosť o domáce zviera, napr. psa. Donúti totiž človeka myslieť na zodpovednosť za štvornohého člena rodiny, zároveň ho odvádza od úvah o chorobách a dáva jeho životu iný rozmer. Pocit zdravia môže navodiť i cvičenie jogy alebo tanec, skrátka činorodý život s rôznymi koníčkami a pestovaním zdravého životného štýlu. Potenciálnemu hypochondrovi potom nezostane čas sa zapodievať svojimi fyzickými problémami a nezveličuje ich význam, pretože je v psychickej pohode.

Ilustračná foto Depositphotos.com

Pripravila LIS

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články