Skvelý darček pre deti aj dospelých – kolieskové korčule!

Chceli by ste so svojou rodinou tráviť viac času a motivovať deti k pohybu a častejšiemu pobytu na čerstvom vzduchu? Čo tak si celá rodina zaobstarať kolieskové korčule a začať žiť aktívnejšie a zdravšie spolu? Pripravili sme si pre vás niekoľko tipov, ako a prečo si vybrať korčule.

Ako si vybrať tie správne kolieskové korčule

Nie sú korčule ako korčule a existuje viacero možností, pre ktoré sa rozhodnúť aj z hľadiska štýlu jazdy. Najbežnejšou voľbou pre všetkých začiatočníkov a rekreačných jazdcov sú fitness korčule. Ak milujete rýchlu jazdu a patríte k pokročilým, možno budú pre vás ideálne freestyle korčule alebo rýchlostné korčule.

Okrem modelov pre dospelých si na svoje prídu aj deti. Detské modely sú spravidla nastaviteľné, takže dieťaťu vydržia dlhšie. Pri nákupe detských alebo dospeláckych korčúľ sa sústreďte na správnu veľkosť, no všímajte si aj veľkosť a tvrdosť koliesok, pretože významne ovplyvňujú štýl jazdy. Začiatočníci by si mali vyberať skôr mäkkšie kolieska, ktoré dokážu viac tlmiť otrasy a vibrácie a jazda na nich je pohodlnejšia. Investovať sa oplatí do kvalitných ložísk, aby kolieska išli čo najplynulejšie. Pre deti sú vhodné menšie kolieska, dospelým začiatočníkom sa odporúčajú stredné, aby sa im dobre manévrovalo a zároveň neboli príliš rýchle.

Svoje nové korčule si môžete vybrať tu:

https://hop-sport.sk/kolieskove-korcule/

Výhody a nevýhody korčuľovania

Ak sa budete pravidelne korčuľovať, veľmi rýchlo na sebe zbadáte množstvo príjemných zmien. Nadbytočné kilogramy pôjdu rýchlo dole a spevníte si postavu, najmä svaly lýtok, stehien a zadku. Zlepšíte si kondíciu, posilníte srdce a odbúrate stres, ale aj zdvihnete si náladu a skvalitníte spánok.

Benefitov, ktoré prináša korčuľovanie, je naozaj dosť, no existujú aj nejaké nevýhody? Ako každý šport, ani korčuľovanie sa nevyhne nejakému vybaveniu, bez ktorého to jednoducho nejde. Našťastie, prvotná investícia do nákupu korčúľ, prilby a chráničov nie je až taká vysoká. Korčule si z času na čas vyžadujú údržbu, občas treba vymeniť poškodené ložisko alebo koliesko. Najväčšou nevýhodou je asi nedostatok vhodných trás. Najmä pre začiatočníkov je dôležité vyberať si rovný povrch bez kamienkov.

Začínate s jazdením na kolieskových korčuliach? Tieto tipy nepodceňte!

Korčuľovanie stojí a padá na udržaní rovnováhy, preto ak s týmto športom začínate, sústreďte sa hlavne na to, aby ste si vybrali vhodnú veľkosť a mali dostatočne spevnené členky. Čo sa týka samotného postoja pri jazde, ideálne je držať sa v miernom predklone a pokrčiť kolená, ruky držať mierne od tela v polohe zmierniť pád. Telesnú hmotnosť sa snažte rovnomerne rozkladať na obe nohy.

Príčinou pádov môže byť na korčuliach niekoľko, najčastejšie u začiatočníkov sú to záklony dozadu alebo neovládanie správnej techniky spomalenia alebo zastavenia. Najefektívnejšie zabrzdíte pomocou brzdy na korčuliach a reguláciou tlaku na ňu buď len mierne spomalíte, alebo úplne zastanete. Samozrejme, spôsobov, ako zastaviť či spomaliť je omnoho viac, prispôsobíte si ich podľa skúseností a situácie. Niekedy stačí pluhovať ako pri lyžovaní a pri učení sa je rozumné vyberať si rovné asfaltové cesty s čo najmenšou premávkou a ideálne s trávnatým okrajom, aby ste sa v prípade potreby mohli zvaliť do trávy.

Nezabúdajte ani na chrániče a prilbu, aby ste znížili riziko nepríjemných zranení pri pádoch. Riziko zranenia eliminujete aj rozcvičkou a najmä v lete je dôležitý aj pitný režim.

Foto: Shutterstock

Reklamný článok Seocentrum s.r.o.

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články