Aktuálne Dobré rady 

Skorocelový sirup a masť podľa Márii Trebenovej

Skorocel. Jeho názov je vraj odvodený od jeho hlavného účinku – skoro celí rany a lieči zápaly pokožky. zápaly dýchacích ciest, upokojí dráždivý kašeľ, uvoľní hlieny, pomáha pri chronickom kašli, lieči zápal hrdla, zápaly ústnej dutiny. Podporuje činnosť tráviaceho traktu a tým posilňuje imunitný systém.

Príprava sirupu:

Skorocelové listy navrstvíme s cukrom do fľaše, ktorú uzavrieme a zakopeme na 3 mesiace do zeme, kde bude fermentovať ( v našich podmienkach samozrejme uložíme na tmavé, chladné miesto).  Potom sirup pretlačíme cez sitko, povaríme a nalejme do fľaštičiek.Uchovávame v chladničke a pri obtiažach užíva dospelý polievkovú lyžicu 3 x denne, deti čajovú lyžicu 3x denne. V chlade vydrží približne jeden rok.

Príprava masti:

  • 100 g nesolenej masti alebo masla
  • 50 g čerstvých listov skorocelu

Listy sa dajú zbierať už teraz až do septembra. Treba ich umyť a nechať vysušiť na čistej utierke.

Potom jemne nasekať. Roztopíme masť a pridáme nasekané listy. Pomaly premiešame drevenou lyžicou a necháme povariť na miernom ohni asi 5 minút. Odstavíme a necháme vychladnúť do druhého rána. Potom masť jemne zohrejeme.. Pretlačíme cez gázu a uložíme do čistých pohárov z tmavého skla. Skladujeme na suchom, chladnom a tmavom mieste.

Text a foto Ľubica Mužičková, Pixabay.com

 

 

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články