Aktuálne Zdravie 

Prof. Štefan Hrušovský: Zvyknem sa pýtať pacientov, čím majú pečeň zašpinenú, keď ju chcú čistiť

Je jar. K jari prirodzene patrí aj detoxikácia. Tiež sa zameriavate na rôzne kúry? Veľa rád zvykne byť aj k čisteniu pečene. Tu je populárny Ostropestrec mariánsky. Svoje o tom povedal v rozhovore aj prof. Štefan Hrušovský, jeden z popredných hepatológov Slovenska.

“Ostropestrec mariánsky je dobrá vec. Ale neodstráni žiadnu príčinu choroby pečene. Treba hľadať príčiny. Pečeň je robotník a pracuje na tom, čo je potrebné, kým vládze.”

Detoxikačné látky, doplnky stravy a pečeň…

„Zvyknem sa pýtať pacientov, čím majú pečeň zašpinenú, keď si ju chcú čistiť.” Hovorí Prof. Štefan Hrušovský… Výživové doplnky príčinu a chorobu pečene nevyliečia.

Aké najrozšírenejšie choroby pečene poznáme?

Dve hlavné choroby pečene sú alkoholová a tuková choroba pečene. Pri alkoholovej exsistuje účinná a lacná liečba. Prestať piť alkohol. Pečeň sa postupne zotaví. Minimálne sa zastabilizuje, ale väčšinou sa výrazne jej stav zlepší. Pri tukovej chorobe pečene je návod tiež jednoduchý. Schudnúť  nastaviť si zdravý životný štýl a už pritom ostať. Tuk z tukovej pečene sa vyoperovať nedá. A trvalému riešeniu nepomôžu ani žiadne byliny.

Viac v rozhovore…

Moderuje: Martina Valachová

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články