Najčítanejšie Predstavujeme vám 

Pristávame v Tunise, hlavnom meste Tuniska

Tunisko je atraktívny cieľ dovolenky pri mori, ale je tu aj možnosť stráviť niekoľko dní oddychu  s pridanou hodnotou. Viem to vďaka Katke Duškovej z Tuniského národného úradu pre cestovný ruch. Práve vďaka Katke som mala možnosť poznať Tunisko ako krajinu bohatú na históriu, kultúru, výbornú gastronómiu, ale aj ako krajinu, ktorá sa snaží vytvárať pre turistov tie najlepšie podmienky v sieti kvalitných hotelových komplexov. Katka Dušková je totiž chodiaca encyklopédia a jej sa môžete opýtať na čokoľvek o Tunisku, na všetko odpovie fundovane. Je to veľmi vzdelaná žena s množstvom skúseností, ktoré získala z desaťročného pobytu v Tunisku. Absolútny profesionál.

Čo musíte v Tunisku určite vidieť?

Medina. Je to stredoveké vnútorné mesto, ktoré Arabi stavali už od 9. storočia. Zvyčajne je  to opevnené bludisko úzkych uličiek, v ktorých sú historické paláce a mešity.

Tieto pamiatky sú chránené kvôli svojmu kultúrnemu významu a priťahujú turistov. Kvôli veľmi úzkym a krivolakým uliciam v v medinách nejazdia autá a v niektorých ani motocykle a bicykle. Niektoré ulice nie sú ani meter široké. Mnohé mediny tak boli budované zámerne, aby zmiatli a spomalili prípadných útočníkov.

Kúpite tu naozaj všeličo. Od šperkov, cez výrobky z kože, dnes aj umelej, šaty sviatočné, ale aj športové oblečenie, ručne tkané koberce, obrusy, či iné doplnky.Tu musíte ceny vyjednávať. Kompromis musí urobiť jedna i druhá strana. Spokojný musí byť predajca i kupujúci. Nájdete tu aj širokú ponuku čersvých rýb, ovocie, zeleninu, teraz už aj voňavé jahody a samozrejme sušené datle, ktoré majú inú chuť, ako tie k nám dovezené.

Kartágo

Staroveké  mesto na pobreží Stredozemného mora zmietané púnskymi vojnami. Po tretej púnskej vojne bolo Kartágo roku 146 pred Kristom zrovnané so zemou, vypálené a pôda, kde predtým stálo, bola zoraná a posolená na znak toho, že tam nemá nikdy viac stáť mesto. No i napriek tomu tam okolo roku 50 pred Kristom začal sám Július Cézar s osídľovaním. V súčasnosti tvorí časť mesta Tunis. Dnes je Kartágo súčasťou hlavného mesta Tunis ako jedno z jeho predmestí. Najväčšou atrakciou sú ruiny resp. zvyšky základov Antóniových kúpeľov postavených okolo roku 160 s rozlohou vyše 18 000 m,² ktoré sú zo severnej strany obkolesené prezidentským palácom. Tu je niekoľko fotografii. Ohromujúce ruiny slávneho Kartága.

Sidi Bou Said

Francúzi ho pre svoje unikátne čaro nazývajú Tuniské Saint Tropez, domorodci si názvom mesta pripomínajú svätca marockého pôvodu s mimoriadne dlhým menom: Abú Saíd ibn Chalef ibn Jahía Ettamini El Bedži. Svätec sa sem utiahol, aby mohol v pokoji meditovať a ponárať sa do mystiky islamu. Nie je to však jediná legenda, ktorá sa k tomuto miestu viaže. Podľa ďalšej historky tu žil a aj umrel francúzsky kráľ Ľudovít IX., svätý. V tomto mestečku stretol krásnu Berberku, do ktorej sa zamiloval. Prestal bojovať proti Arabom, prestúpil na islam, a keď jeho dvojník zomrel na mor, dal vo Francúzsku rozhlásiť, že zomrel kráľ. Vzdal sa trónu a žil so svojou milou až do smrti na tuniskom pobreží. Turistov sem však láka čosi iné ako historické legendy. Po polhodine motania sa hore- -dole úzkymi uličkami tuniského predmestia (20 kilometrov severovýchodne od Tunisu) má návštevník pocit, že sa na tunajších budovách vybláznil maliar, ktorý sa osudovo zamiloval do modrej a bielej farby. Iné sú tu doslova zakázané. Bielo-modrý svet prísne dbá na svoje špecifikum.

Hammamet

Hammamet je jedno z hlavných letovísk Tuniska, ležiace na východnom pobreží južne od hlavného mesta Tunisu, u päty veľkého polostrova Cap Bon. Hammamet má pevnosť a staré mesto (medinu), oboje postavené Arabmi v 10. storočí. Hlavná časť pevnosti ale pochádza z pätnásteho storočia. Z pevnosti je pekný výhľad. Staré mesto (medina) leží na širokom myse obrátenom k juhu.

Je plné typických tuniských trhovísk, na ktorých vás zjednávaním ošklbú, že si ani nevšimnete ako.

Ale je tu aj moderný svet plný atrakcií pre deti i dospelých.

Krásny zážitok je tanečné divadlo, kde si okrem výborných výkonov umelcov pochutíte aj na špičkovej tuniskej gastronómii.

Harissa

Harissa je asi najznámejším a najpoužívanejším korenín v Tunisku. Všetci ho skôr poznáte vo forme pasty. Jej využitie je hlavne pri úprave hydiny, hovädzieho a jahňacieho mäsa. Dodá skvelú chuť bulguru, kuskusu, cíceru a vareným pokrmom. Tento fešák sa zaslúžil o to, aby harissa bola zapísaná do zoznamu UNESCO ako nehmotné tuniské dedičstvo. Je naozaj vynikajúca!

Monastir

Monastir je stredne veľké mesto na pobreží centrálnej časti Tuniska. Smeruje sem dosť turistov, pretože je tu veľmi pekne. Na druhej strane okolité oblasti nie sú zas tak masívna turistická zóna, ako sa dajú nájsť na pobrežiach v Európe. Z hľadiska pamiatok je  Monastir zaujímavý najmä svojim Ribatom, opevneným kláštorom z asi 9. storočia (odtiaľ názov Ribat), vystavaným na obranu proti Križiakom.

Hneď vedľa stojí tak zvaná Veľká mešita, ktorá je veľká asi svojim významom, pretože vedľa Ribatu je celkom malá. Monastir je rodiskom prvého tuniského prezidenta Habiba Bourguiby. Priamo v Monastire stojí jeho mauzóleum.

Sousse

Prímorské mesto Sousse je tretie najväčšie mesto Tuniska odporúčame navštíviť všetkým, ktorí si chcú urobiť kompletný obrázok  tuniského života. V Sousse nájdete nielen medinu (staré mesto) s hradbami, pamiatkami a s celými zastrešenými uličkami obloženými predavačmi textilu, suvenírmi, ale i výstavné moderné ulice a chudobné predmestia. V Sousse je aj krásne múzeum starovekých mozaík.

A je to aj miesto kvalitných hotelov, bielych pláží a výborného kúpania.

Osobitnú pozornosť si zaslúži tuniská gastronómia

Dobre jedlo je v Tunise základ. Na stole nesmie chýbať brik, to je plnené lístkové cesto.

Samozrejme ryby, kuskus, cícer, jahňacina, chobotnica, či mušle svätého Jakuba.

Ku všetkému vám prinesú chutný chlieb. Má iný tvar, ako sme zvyknutí u nás doma.

A ešte niečo, čo mne mimoriadne chutilo creme brulle.

Jahody ako dezert pokvapkajú citrónovou šťavou a posypú cukrom. získajú zvláštnu chuť.

Ja som dobrý jedák, rada by som všetko okoštovala, ale to sa nedá! Na trhu si napríklad kúpite aj kvalitný turecký med a všade majú výbornú zmrzlinu.

Potrpia si aj na stolovanie.

A na záver niekoľko fotografii, ktoré sa mi naozaj vydarili. Veď môže byť krajší objekt pre fotografovanie ako modrá obloha, more a skaly osvietené slnkom?

Ešte raz sa chcem poďakovať Katke Duškovej z Tuniského národného úradu pre cestovný ruch za pozvanie do tejto krásnej krajiny.

Text a foto Libuša Sabová

 

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články