Priamy potomok Jacka Daniela – Whisky máme v krvi!
„Dáma z liehovaru, alebo Madam whisky”
Lynne Tolley mnohí považujú za najšťastnejšieho človeka na svete. Je potomkom zakladateľa jednej z najslávnejšej whisky, vlastní penzión Miss Mary Bobo`s a navyše je táto sympatická dáma aj oficiálnym ochutnávačom alkoholu Liehovarov Jack Daniel`s.
Lynne Tolley patrí k štvrtej generácii po známom zakladateľovi najpredávanejšej whisky sveta Jack Daniel`s. Jej stará matka bola sestra Lema Motlowa – synovca Jacka Daniela. Práve on prevzal vedenie liehovaru po smrti slávneho zakladateľa alkoholického nápoja. Lynne je teda prapraneter Jacka Daniela. Svojho praprastrýka nepoznala. „Hoci mám veľa vrások, nie však toľko, aby som sa s ním stretla,“ smeje sa dedička Lynne. Napriek tomu, že vyrastala na dvore liehovaru, nikdy neuvažovala o tom, že by sa venovala práve práci v rodinnej firme. Keď skončila na Univerzite Georgia s titulom v oblasti výživy, pôsobila Lynne ako odborníčka pre desať krajov v Tennessee. Až keď ju táto práca začala nudiť, rozhodla sa vrátiť do Lynchburgu a začať pracovať pre rodinný liehovar.
V reštaurácii začala experimentovať s whisky
Vedľa liehovaru sa nachádzala reštaurácia Miss Mary Bobo`s, kde sa mladá Lynne často chodievala stravovať. Navyše dcéra pani Mary bola najlepšou priateľkou jej mamy. Pritom reštaurácia, ktorá nesie meno po svojej zakladateľke, nevznikla ako výsledok jej kuchárskych schopností. Práve naopak. „Miss Mary Bobo vraj varila príšerne, mala však talent dať dokopy tých najlepších kuchárov v kraji,“ prezrádza Lynne. Navyše pani Bobo bola abstinentka a whisky využívala iba na Vianoce, keď pripravovala svoj tradičný varený puding. Do neho pridávala poriadnu dávku tohto charakteristického alkoholu. Bola však veľká dáma s obrovským zmyslom pre humor. Slečna Bobo zomrela v roku 1983 vo veku 102 rokov a keďže penzión mal 80-ročnú tradíciu, rozhodla sa ho rodina Tolleyovcov zachovať. Ponechali si všetkých skvelých kuchárov a začali whisky prilievať aj do hrncov. Podľa Lynne sa destilát hodí do každého jedla. Hostia si vraj často pýtali recepty aj domov. Vtedy vznikol nápad vydať prvú kuchársku knihu s názvom Jack Daniel`s Spirit od Tennessee Cookbook.
Ochutnávanie nie je spôsob ako sa ľahko opiť
Od pondelka do soboty pracuje táto usilovná žena v penzióne Miss Mary Bobo`s a každý piatok sa realizuje aj ako ochutnávačka prvej oficiálnej pálenice v USA. O pracovné miesto v jej spoločnosti je obrovský záujem nielen medzi mužmi. Každý týždeň prijíma ďalších 23 pracovníkov pálenice, aby testovali a porovnávali kvalitu čerstvej whisky s tou minuloročnou. „Mnohí to berú ako jedinečnú príležitosť či dobrodružstvo a tiež si myslia, že prídu lacno k poriadnej opici. Ochutnávačstvo však má svoje prísne pravidlá, a podobne ako pri degustácii kávy, sa vzorky whisky nesmú prehĺtať,“ smeje sa Lynne Tolley, ktorá takto spojila svoje dve zamestnania.
V pozícii majiteľky Miss Mary Bobo`s pracuje ako hostiteľka – zostavuje menu, stará sa o rezervácie a nákupy, vyberá recepty, dohliada na záhradu v okolí domu, šéfuje kuchyni aj obsluhe. Žena, pre ktorú je charakteristická južanská pohostinnosť a šarm, zvykne sedávať za vrchstolom a počas celej večere zabáva svojich hostí. „Krédom našej reštaurácie je, že hosť prichádza ako cudzinec, no odchádza ako priateľ,“ dodáva hrdo hostiteľka, ktorej reštauráciu navštevujú hostia z Austrálie, Ruska, Japonska, Nemecka či z Anglicka. „Hlavnou zásadou kuchyne je, že podávame dva druhy mäsa, šesť druhov zeleniny, chlieb a dezerty. Veď neexistuje nič lepšie ako čerstvá paradajka, práve odtrhnutý strapec hrozna či čerstvá kukurica.“
Dusená kačica s whisky a iné chuťovky
Špecialitami Tolleyovej rodinnej kuchyne sú dusená kačica s whisky, plody mora pripravované na whisky či zmrzlina poprášená whisky. Podľa Lynne sa destilát hodí takmer do každého jedla, prevažne však do smotanovej konzistencie. „Milujem whisky v zmrzline, pudingu či v crème brûlée. Dokonca ňou občas v receptoch nahrádzame aj vanilkový extrakt, čím sme sa preslávili. Rovnako ako k dezertom sa však Jack Daniel´s výborne hodí k pikantným jedlám. Whisky ako sladko-pikantná ingrediencia s príchuťou lesného karamelu nielenže zvýrazní chuť jedla, ale vytvorí novú príchuť. Vynikajúco ju pohltia hrozienka, sušené broskyne, hodí sa ako marináda na bravčové karé alebo poslúži aj v rámci sirupu na palacinky v kombinácii s maslom, hnedým cukrom či s broskyňami,“ prezrádza autorka troch kuchárskych kníh. Tou poslednou je Cooking with Jack teda Varenie s Jackom. Ako však skvelá kuchárka a autorka prezradila, rovnako miluje whisky aj v pohári, ktorý si dopraje každý deň. „ Som však konzervatívny vychutnávač. Nepripustím jej kombináciu s kolovými nápojmi či s inými sladkými drinkami. Milujem ju iba s pohárom čistej vody a ľadom. Je to pre mňa niečo ako životabudič, mám ňou už presiaknutú krv,“ smeje sa.
Príbeh Jacka Daniela a liehovarov
Nikto presne nevie, v ktorý mesiac sa Jasper Newton Jack Daniel narodil. Preto sa oslavy jeho narodenín realizujú počas celého septembra. Pán Daniel ešte ako chlapec opustil rodinu veľmi skoro, a tak sa o neho staral rodinný priateľ a evanjelický kňaz Dann Call, ktorý podľa legendy vlastnil destilačný prístroj. Jack sa tak o pálení whisky naučil veľmi veľa už ako dieťa. Luteránsky kňaz sa napokon rozhodol zasvätiť svoj život bohu, a tak prístroj o niekoľko rokov Jackovi predal. Oficiálne prvý vládou registrovaný liehovar Spojených štátov dostal licenciu v roku 1866 a dnes sa už nachádza v Národnom registri historických miest. Aké je teda tajomstvo najpredávanejšej whisky sveta, ktorá sa vyrába iba v Lynchburgu? „Na počiatku je žitný a jačmenný slad s vodou. Ten sa po destilácii nechá približne desať dní prekvapkať cez trojmetrový stĺpec dreveného uhlia z javora cukrového, čím nadobúda whisky neopakovateľnú jemnú dymovú chuť. Farbu a vôňu whisky zase získava skladovaním v sudoch z bieleho duba, ktoré sa vyrábajú vždy ručne a sú použité iba raz. Potom ich výrobcovia ponechávajú výrobcom škótskej whisky, ktorí ich používajú na svoj vlastný proces zrenia. Ďalšou nenahraditeľnou zložkou originálnej whisky je voda z vápencových jaskýň, ktorá neobsahuje minerály. Za minútu z prameňa vytečie 800 litrov vody pri konštantnej teplote 56 stupňov. To je aj jeden z dôvodov, prečo jediné miesto, kde sa táto whisky vyrába, je Lynchburg v Tennesee a prečo pred jaskyňou stojí socha Jacka Daniela,“ vysvetľuje Lynne Tolley. Jej slávny príbuzný, ktorého meno nesie aj etiketa whisky, bol celý život prezývaný aj „gentleman Jack“.
Komická smrť džentlmena Jacka
Praprastrýko Lynne mal jediný dom na horskom vidieku s vlastnou tanečnou sálou, v ktorej organizoval nezabudnuteľné večierky. Starý mládenec, pre ktorého bola charakteristická čierna kravata a vysoký klobúk, mal 13 súrodencov. Na čele liehovaru bol viac ako 40 rokov a už v roku 1904 sa rozhodol vziať whisky na svetovú výstavu v St. Luis. So svojím produktom sa stal hviezdou veľtrhu a odniesol si zlatú medailu za najlepšiu whisky sveta. Legenda ako vystrihnutá z kroník čierneho humoru hovorí, že jeho príbeh skončil v roku 1911, keď prišiel skoro ráno do práce a unavený si nevedel spomenúť na kombináciu čísel pri otváraní trezoru. V zúfalstve sa tak nad ním rozhodol zvíťaziť fyzicky, no keď do neho kopol, zlomil si prst. Dostal otravu krvi, na ktorú zomrel. Obyvatelia Tennessee si údajne na základe tejto príhody vytvorili ponaučenie: nikdy nechodievajte do práce príliš skoro. Keďže Daniel nikdy nebol ženatý, po jeho smrti prevzal vedenie liehovaru jeho obľúbený synovec Lem Motlow.
Šťastná sedmička
Muž s menom, ktoré poznajú ľudia po celom svete, je pochovaný v meste Lynchburg a pri jeho hrobe sú údajne umiestnené dve stoličky. Je to pre pohodlie mnohých dám, ktoré za ním po smrti smútili. Aj dnes, sedem generácií po jeho smrti, však liehovar pracuje stále rovnakým spôsobom. Funguje podľa motta svojho zakladateľa: „každý deň pracujeme najlepšie, ako vieme…“. Whisky sa posudzuje podľa troch kritérií zmyslov – podľa výzoru, podľa chuti a podľa vône. Návod Lynne je jednoduchý: ľudia očakávajú stále rovnakú kvalitu. „Je to ako u človeka. Nezáleží na tom, koľko žijeme, ale ako. Kvalita whisky sa neposudzuje iba podľa jej veku, ale aj podľa toho, ako zreje,“ tvrdí Tolley, ktorá dnes hodnotí to, ako je destilát pripravený na expedíciu z konzervatívneho mestečka. V ňom už od roku 1909 platí prísny zákaz konzumácie alkoholu, kedy si tento zákon dobrovoľne odhlasovali všetci obyvatelia kraja Moore. Až dodnes je predaj whisky mimo pálenice zakázaný. Pálenicu navštevuje množstvo turistov a oficiálne predajne – White Rabbit Bottle Shop a Red Dog bottle shop – sú rovnako často vyhľadávané. Počas mnohých sviatkov a víkendov sú však pálenica a predajne zatvorené.
Prečo zdobí etiketu whisky Jack Daniel`s práve číslo 7?
Jednoduchá a elegantná čierno-biela etiketa na fľaši Jack Daniel´s sa príliš nemenila. Zakladateľ whisky totiž tvrdil, že nie je dôležitý obal, ale obsah. O Old no. 7 sa však traduje mnoho historiek. Nikto však nevie, ktorá je pravdivá. „Sedmička bola Jackovým šťastným číslom, už pri varení siedmej série whisky odhalil skvelú receptúru. Sedmička zdobila aj prepravný barel, Jack mal sedem priateliek, stratilo sa mu sedem susedov a číslo sedem sa podobá aj na prvé písmeno jeho mena. Pravdu si pán Jack Daniel odniesol do hrobu,“ rozpráva Lynne Tolley.
Prečo je fľaša Jack Daniel`s hranatá?
Pôvodne bola whisky v kameninových krčahoch, keď však prišlo do módy sklo, navštevoval obchodník zo sklárne v Illinois Jacka v Lynchburgu opakovane. Jack však tvrdohlavo odmietal všetky vzorky, ktoré mu ukázal. Frustrovaný obchodník mu nakoniec predviedol jedinečnú, novú a nevyskúšanú vzorku – štvorhrannú fľašu s vrúbkovaným hrdlom. Dnes zostáva hranatá fľaša symbolom whisky Jack Daniel`s – osobitým, rovnako ako whisky, ktorá je vnútri.
Jednoduché recepty à la Lynne Tolley:
Lynchburgské kandizované jablká – 4 porcie
Potrebujeme:
3 polievkové lyžice masla, 6 šálok olúpaných a nakrájaných zelených jabĺk, 1/4 až 1/2 hrnčeka cukru, 1/3 šálky whisky Jack Daniel`s
Postup:
Rozpustite maslo na strednom ohni a asi 5 minút na ňom jemne opekajte jablká. Vmiešajte cukor a whisky. Varte, kým šťava nezhustne ešte asi 5 minút. Podávajte teplé.
Jackove pekanové orechy – 4 porcie
Potrebujeme:
1/4 hrnčeka masla, 3 lyžice cukru, 1/4 šálky whisky Jack Daniel`s, 2 lyžičky (podľa chuti) pikantnej korenistej omáčky, 1 a ½ lyžičky soli, ½ lyžičky cesnakového prášku, 4 šálky pekanových orechov rozrezaných na polovice (1 kg)
Predhrejte rúru na 300 stupňov Celzia. Zmiešajte všetky ingrediencie (okrem orechov) vo veľkom hrnci a za stáleho miešania ich na miernom ohni priveďte do varu. Povarte ešte 3 minúty. Vmiešajte orechy a dobre premiešajte. Vylejte zmes v jednej vrstve na pekáč a pečte 30 minút, až kým nebudú chrumkavé. Nechajte vychladnúť a skladujte vo vzduchotesnej nádobe.
„Ochutnávačstvo však má svoje prísne pravidlá, vzorky whisky sa nesmú prehĺtať.“