Pigmentové škvrny dnes trápia čoraz viac žien
Pleť bez jedinej škvrnky
Pigmentové škvrny dnes trápia čoraz viac žien. Máločo sa totiž objaví tak ľahko a máločo sa odstraňuje tak ťažko… Napriek tomu sa to dá. Aké metódy dobre fungujú?
Z ničoho nič sa vám urobia pod hornou perou, na čele, alebo na lícach. Tmavšie fľaky, ktoré sa odborne volajú pigmentové škvrny, alebo melasma… Na slniečku môžu vyskočiť v podstate zo dňa na deň ( a komukoľvek). Zbavovať sa ich však budete aj niekoľko mesiacov. Ak nechcete napríklad vrásky na čele, stačí botoxová injekcia a vaša pleť je čistá. V prípade pigmentácie neexistuje okamžité riešenie. Napriek tomu nie je dobré vzdať tento beh, hoci je na dlhšiu trať
Prečo práve ja?
Ženy sa často čudujú: Ja som škvrny nikdy nemala. Akonáhle sa však pigmentácia objaví, musí sa zobrať na vedomie – jednoducho niektoré veci sa stanú prvýkrát,“ hovorí dermatologička Ivana Barthová. Pigmentové škvrny sa najčastejšie spájajú s tehotenstvom a s hormonálnou antikoncepciou, ale ani ženy, ktorých sa tieto dve veci netýkajú, nemajú vyhraté. Po tridsiatke sa totiž môžu objaviť len tak – v súvislosti s hormonálnym cyklom žien. „To, či máte k pigmentovým škvrnám dispozície, to nevieme zistiť do chvíle, kým sa vám neobjaví prvý fliačik,“ hovorí dermatologička.
Zmnoženie pigmentov melanínu vo vrchnej, či hlbšej vrstve kože, môže spôsobiť aj hormonálna porucha, zlá činnosť štítnej žľazy, alebo kozmetické prípravky, ktoré obsahujú látky zvyšujúce citlivosť na UV žiarenie. „Ide napríklad o bergamonový olej, ktorý sa nachádza v niektorých parfémoch. Ženy by si preto nemali nanášať parfémy na tie časti tela, ktoré sú vystavené slnku, napríklad na dekolt, či pod uši, vysvetľuje dermatológ Ján Kučera. Podobné látky sa môžu nachádzať aj v niektorých krémoch, či líčidlách, napriek tomu nie je dôvod na paniku. „Dnes je kozmetický priemysel na takej úrovni, že firmy vedia, čo do prípravkov môžu dať, aby vám nespôsobili problémy,“ hovorí dermatologička Ivana Barthová, ktorá sa vo svoje praxi stretla s pigmentáciou spôsobenou kozmetikou naozaj len minimálne.
Pozor na hormóny
Ak sa vám objavila pigmentová škvrna, existuje niekoľko metód, ako ju odstrániť. Bieliace krémy, chemický peeling, lasery… „Žiadna z týchto metód nie je bezproblémová, preto by ste mali zvážiť, nakoľko vám škvrna vadí – či v prípade, ak nie je taká výrazná, nestačí škvrnu len „zaretušovať“ make- upom, či ešte efektnejšie samoopaľovacím krémom v okolí škvrny,“ vysvetľuje profesor Arenberger.
Mali by ste sa zamyslieť aj nad tým, čo mohlo prispieť ku vzniku škvrny. Kým totiž neodstránite príčinu, pigmentové škvrny majú tendenciu vracať sa. Boli ste vystavená extrémnemu slnečnému žiareniu? Beriete hormonálnu antikoncepciu? Alebo ste naopak v tom čase boli tehotná? Brali ste nejaké lieky? „Ak napríklad zistíte, že škvrny súvisia s hormonálnou antikoncepciou, tak ak je to možné, vysaďte ju, alebo zmeňte – ale o tom sa poraďte s gynekológom. Ak ju nemôžete vysadiť, užívajte tabletky na noc, pretože vždy, keď tabletku užijete, máte prechodne zvýšenú hladinu hormónov. Je preto zbytočné takto sa exponovať slnečnému žiareniu,“ upozornila Ivana Barthová. Aj keď sa rozhodnete škvrnu neodstraňovať, nedá sa mávnuť rukou a povedať si, už sa nedá nič robiť. „Pretože miesto, kde je škvrna môže byť aj tmavšie a môže sa rozšíriť aj tam, kde pigmentácia nie je,“ varuje Barthová.
Domáce práce
Bieliace krémy či gély, ktoré sa dajú kúpiť v lekárni, sa spoliehajú na rôzne látky, ktoré majú schopnosť narušiť zvýšenú tvorbu pigmentu. „Ide napríklad o kyselinu kojovú, kyselinu citrónovú, vitamín C, AHA kyseliny,“ vysvetľuje Ivana Barthová. Dlho sa na bielenie pokožky používal aj hydrochinon, ale ten už bol u nás zakázaný, pretože má karcinogénne účinky a navyše u niektorých žien spôsoboval priveľké zbielenie pleti.
Keď si kúpite zdravotne nezávadné krémy, musíte počítať s tým, že výsledky budú viditeľné najskôr po niekoľkých týždňoch, alebo až mesiacoch. Preto môžete vystriedať viacej krémov, čo ale neznamená vrstviť ich na seba.
Sila svetla
Ak sú škvrny tmavšie a sú v hrubšej vrstve kože, nemôžete od krému očakávať zázraky. V takom prípade ich skombinujte s ďalšími metódami – chemickým peelingom a laserom.
Chemický peeling, čo je zvyčajne sedemdesiatpercentná kyselina glykolová, jemne odlúpne vrchnú vrstvu kože a navodí regeneráciu. „Takže aj keby sa nepodarilo škvrnu úplne odstrániť, určite bude oveľa svetlejšia,“ hovorí dermatologička Barthová. Klasický chemický peeling sa robí od jesenných mesiacov, avšak existuje aj tzv. biopeel, ktorý sa môže používať aj v lete. Nevyžaduje domácu prípravu ( nemusíte si dopredu doma aplikovať nejaké špeciálne krémy) a predovšetkým je šetrný, kým pri tom klasickom pokožka zčervenie a olupuje sa. Žiaden peeling však nestačí použiť len raz – zvyčajne je potrebných asi 6 aplikácií, ktoré sa môžu opakovať vždy po týždni.
Ďalšie možnosti odstránenia pigmentových škvŕn je ošetrenie laserom. Nečakajte však, že škvrny zmiznú po prvom ošetrení ako bradavice. „Pokiaľ ide o melasma, musíme byť veľmi opatrní. Pri použití klasického laseru, ktorý je veľmi účinný pri odstraňovaní tetovania, či pieh hrozí, že sa bude hojiť práve pigmentáciou. Preto sa musí použiť len veľmi jemne.
Chráňte sa
Ak máte už pigmentové škvrny vplyvom pôsobenia hormónov, či niečoho iného, vždy platí: ak sa nebudete vystavovať slniečku, nebudete mať ani škvrny. Ak sa ich chcete úplne vyvarovať, mali by ste starostlivo chrániť pred UV žiarením. Nielen keď idete k moru, ale po celý rok. Ak totiž máte k pigmentácii dispozície, stačí ak nechránená vyrazíte pre noviny a škvrny, ktorých ste sa zbavili len veľmi ťažko, sa opäť objavia.
„Vo svoje ordinácií sa stretávam so ženami, ktoré so škvrnami roky bojujú. Preto je naozaj ochrana pred slnkom na prvom mieste,“ upozorňuje dermatologička. Svojim pacientkám odporúča až štyri úrovne ochrany : „Mali by používať kvalitné krémy s UV faktorom päťdesiat plus, najlepšie tie z lekárne, ďalej make – up s faktorom, púder a šiltovku. Ani tak však nemajú istotu, či sa hyperpigmentácia počas leta nezvýrazní. Takže, kto má sklon k pigmentácií, nemal by si tvár vôbec opaľovať, upozorňuje Ivana Barthová. Je dobré naučiť sa žiť so slnkom. Keď si sadáte, tak do tieňa, aby ste tvár zbytočne nevystavovali slnečnému žiareniu.
Ak sa vám už pigmentové škvrny objavili, alebo chcete urobiť všetko preto, aby sa nikdy neobjavili, na používanie faktoru by ste si mali zvyknúť tak, ako na čistenie zubov.