Najčítanejšie Rozhovory 

O zdravej výžive s moderátorkou Jarkou Hargašovou – Lajčákovou

Dnes je oveľa viac obéznych detí ako v minulosti, čím je to podľa vás?

Určite nedostatkom pohybu. My ešte patríme ku generácii, ktorá sa každý deň vybehala vonku a nesedela pri počítači. A potom zrejme aj životosprávou. Naše mamy mali viac času na varenie ozajstných jedál, ktoré dnes nahrádzajú „fast-foody“. Určite sme nemali po celý rok toľko zeleniny či ovocia, ale vždy sme to vedeli vhodne nahradiť.

Vy sama sa blížite k päťdesiatke a postavu máte stále ako keď ste maturovali. Povedzte nám svoj recept na udržanie štíhlej postavy?

Do istej miery je v tom zrejme genetika, ale už aj ja začínam cítiť, že klobása o polnoci, čo som ešte pred pár rokmi robila bežne, mojej postave veľmi neprospieva. Navyše si uvedomujem, že napríklad moji rodičia si udržiavajú líniu tým, že fyzicky pracujú, je teda prirodzené, že sa nemusia obmedzovať v jedle. Keďže aj ja veľmi rada jem a je to asi jediná oblasť, v ktorej absolútne nemám pevnú vôľu, začala som aspoň trošku cvičiť. To je moje ospravedlnenie na všetky sladkosti, ktoré si počas dňa nedokážem odpustiť. Ja som naozaj vzorom pahltnosti.

Čo robíte preto, aby nepriberali vaše deti? Vedome ich vediete k tomu, aby sa racionálne stravovali, alebo to nechávate na ich prirodzené potreby?

Priznám sa, že nie som vzorom, pokiaľ ide o správnu výživu. Samozrejme, nedovolím im jesť neobmedzene hranolčeky, kilá sladkostí či piť koka kolu. Obe moje dcéry mali ako maličké skôr nižšiu váhu, ako predpisovali tabuľky. Dokonca ma hlavne v prípade Vanesy lekári aj strašili, ale ukázalo sa, že nakoniec všetko dobehla. Nikdy som ich jesť nenútila, myslím, že deti od narodenia majú prirodzenú schopnosť regulovať si množstvo jedla. Nabádam ich k tomu, aby si obľúbili zeleninu, ovocie, usilujem sa, aby dostávali teplú stravu. Vyhýbam sa predpripraveným veciam, ktoré obsahujú glutanan alebo veľa konzervačných látok. Mám to šťastie, že mám rodičov na dedine, ktorí dopestujú a dochovajú takmer všetko, takže naozaj viem, čo konzumujeme.

Čo by ste nikdy do jedálneho lístka vašich detí nezaradili? A naopak, čo jedia najčastejšie?

Obidve sú alergičky, takže by sa mali povinne vyhýbať citrusom, čokoláde a ďalším veciam, ktoré ich dráždia. Samozrejme, že to nie vždy dodržím. Ukázalo sa, že Lara tiež reaguje na kravské mlieko. Keďže som ju dojčila takmer rok a pol, potom už to nebol taký dramatický problém. Verím v to, že u detí existuje aj istá intuícia. Keď som jej totiž dala prvýkrát kašu, okamžite ju vypľula. Až potom som zbadala alergickú reakciu na jej tvári. Rovnako sama rázne odmieta vajíčka. Predpokladám, že z toho istého dôvodu. Inak obidve milujú cestoviny, rôzne prívarky, samozrejme koláče. Ja sa usilujem, aby jedli aj mäso.

Snažíte sa byť vašim dcéram príkladom a spolu s manželom športujete?

Snažíme sa byť príkladom. V športovaní hlavne manžel, ja som sa k nemu pridala. Keďže najmladšia Lara je naozaj aktívna, stará sa o pohyb celej rodine.

Ako vyzerá váš jedálny lístok v nedeľu, keď si každá rodina tak trochu viac dovolí?

V nedeľu máme tendenciu troška si pospať, čo nám Lara nie vždy dovolí. Raňajky sa väčšinou točia okolo jogurtov a iných mliečnych výrobkov, ktoré majú dievčatá rady a tiež cereálie. Na obed polievka – uprednostňujú zeleninové, smotanové pred mäsovými vývarmi. Na hlavnom jedle sa vždy dohodneme. Väčšinou ide o mäso s prílohou. Určite vždy robím zeleninový šalát. Popoludní si doprajeme sladkosť – štrúdľa, zmrzlina, ovocie. Večera už zvyčajne býva ľahšia, podľa toho, na čo majú chuť. Výnimkou je len Vanesa, ktorá  občas  aj neskoro večer snorí v chladničke.

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články