Aktuálne Dobré rady 

Musím povedať, že aj mnou otriaslo úmrtie mladého človeka na anafylaktickú reakciu po popichaní sršňom

U nás, na Kysuciach. Áno, takáto reakcia môže človeka zabiť doslova za niekoľko minút. Je to síce zriedkavé, ale o to zákernejšie, hlavne ak je alergia nepoznaná, lebo človek sa môže stať precitliveným ( senzibilizovať sa) na jed blanokrídleho hmyzu a ani o tom nevie. Môže to byť jedno zabudnuté pichnutie niekedy v detstve, bohužiaľ stopy jedu sa môžu nachádzať aj vo včeľom mede( i keď je tu senzibilizácia extrémne zriedkavá. Ja tu nechcem rozoberať imunoalergologické otázky. Múdrejší ľudia vedia, že dôležitá je prevencia. Áno, ôs sršňov je viacej ako po iné roky, možno vďaka teplu sú asi aj agresívnejšie. To, čo sme si kedysi mysleli, nemusí dnes platiť. O sršňoch bolo napr. známe, že nie sú nejako zvlášť agresívne a pokiaľ mu vyslovene zblízka neskrížite zorné pole, nevšimne si vás. Avšak…
Dávam tu niekoľko myšlienok, na ktoré by mohol prísť aj sám, trochu informovaný sedliacky rozum. Lenže, ľudia majú iné starosti.
Takže- rýchlo dozrieva ovocie, oveľa skorej ako po iné roky. je to pastva pre blanokrídly hmyz, hlavne pre osy. Nuž sa nedivme, že keď sa nechá pod zarodenými stromami množstvo napadaného, hnijúceho ovocia, tak sa tam osy zbiehajú v húfoch. Je dôležité udržiavať vo svojom okolí nielen čisté záhrady, ale aj okolie. Osy a sršne sa zlietajú aj na odpadkoch po sladkostiach, napr. pudingoch, krémoch, jogurtoch, keksoch a podobne. Nestojí to nič a môže zabrániť minimálne bolestivému pichnutiu, ak svoje okolie vyčistíte od takéhoto( ba vlastne akéhokoľvek!!!) odpadu!
To isté v prírode. Nenoste na výlety žiadne sladkosti, ovocie ani sladké nápoje. Ani pre deti. Pár hodín bez toho vydržia, dá sa to. A ak už nemôžete bez toho byť, nenechávajte odpadky po sladkostiach v prírode, zabaľte ich do mikroténu a dajte do batoha. myslite aj na iných( žiadne odpadky!!!).
Stačí čokoládová tyčinka a už to okolo vás lieta.
Nenoste do prírody pestré oblečenie a hlavne neobliekajte deťom pestrofarebné veci s motýlikmi, kvietočkami, či zvieratkami. Farebné škvrny sú optickými atraktantami pre opeľovačov, kam skoro všetky blanokrídlovce patria. Budú vás, alebo dieťa považovať za rozkvitnutú lúku. Budete ich mať možno pár nad sebou. Vhodné je neutrálne oblečenie, alebo svetlozelené, khaki, sivé, atď.
Keď sa vo vašej blízkosti objaví včela, osa, sršeň, čmeliak- robotnica… nevyzývajte ho na súboj. Nemávajte rukami, oblečením, čímkoľvek. Zachovajte pokoj, aj keď je to veľmi ťažké, lebo viem, že niektorí ľudia majú z hmyzu panický strach( aj ja). Pot vyvolaný stresom páchne inak ako bežne a zvyšuje agresivitu.
Ak narazíte na nejaké miesto, kde lieta podozrivo veľa ôs, či sršňov, bude tam asi hniezdo. Môže byť aj v zemi, v kroví…Pomaly a pokojne sa vzdiaľte. Nehrajte sa na Čaka Norrisa, ani ak máte ten slávny sprej. Hlavne ak s ním nemáte skúsenosti. Nahláste to hasičom, alebo ak je to v prírode, upozornite ostatných, nech tam nechodia. Po desiatkach žihadiel môžete umrieť jednoducho na otravu hmyzím jedom aj bez anafylaxie.
Toto všetko, samozrejme, akiste nedokáže na 100% eliminovať riziko pichnutia ale výrazne ho zníži. Nech si osy včielky a ostatní žijú svoj život. Osy napr. zabíjajú muchy aj húsenice, opeľujú. Prírodu treba mať rád, treba ju obdivovať a využívať jej benefity, ale netreba ju dráždiť a provokovať.
MUDr. Jozef Marec
Foto Pixabay

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články