Najčítanejšie Zdravie 

MUDr. Cupaník: „Ženy umierajú na mnohé onkologické ochorenia úplne zbytočne.“

Doba sa zmenila. A platí to aj v oblasti plánovania rodiny, ale i v prevencii ženského zdravia. Svoje o tom vie aj gynekológ s viac ako 50 ročnou praxou, Vladimír Cupaník, ktorý stál pri pôrodoch tisícok žien. V podcaste Odznova ho spovedala Martina Valachová. Rozhovor venovali preventívnej starostlivosti o ženské zdravie, ale aj novinkám, ktoré sa za posledné roky v tejto oblasti objavili. Čo si myslí Vladimír Cupaník o prevencii pred rakovinou a ženskom zdraví? Ako na tom na Slovensku sme? Dozviete sa aj, ktoré typy rakoviny by sme mohli z našich životov úplne odstrániť, žiaľ, nerobíme to.

Prevencia? Na Slovensku sa jej venujeme málo…

V oblasti prevencie sme na chvoste. Ak chodíte na pravidelné preventívne prehliadky, tak patríte k zriedkavým prípadom, pretože iba 20% žien na Slovensku sa venuje prevencii. „Ženy umierajú na mnohé onkologické ochorenia úplne zbytočne.“ Hovorí Vladimír Cupaník. Gynekológ prezradil aj novinky na poli antikoncepcie. Reč padla aj na tému mýtov o potrebe menštruácie.

Veľký problém je aj v informovanosti mladých žien.

„Kedysi bolo bežné, že mama zašla s dcérou ku gynekológovi, aby sa poradila. Skrátka, zmierila sa s tým, že jej dcéra dospela. Dnes matky s dcérami neprichádzajú za gynekológom, je to skôr zriedkavý jav. A to je škoda…“ Povedal Vladimír Cupaník.

Rozhovor si môžete pozrieť priamo tu:

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články