Aktuálne Zaujímavosti 

Možno si nevážime to, čo máme! Ako sa starajú o tehotné ženy v Kanade? Pohľad Slovenky žijúcej v tejto krajine.

Dnes mi je nejako smutno. Je to vyslovene – bolo koze dobre, išla na ľad tancovať. Mám všetko. Nejdem sa rozpisovať, ale mám naozaj všetko. A predsa mi je smutno. Zo sveta. Mám nedobrý pocit z toho, čo sa deje na Slovensku. Wag the dog. A čudný pocit aj z tejto krajiny, kde žijem.
To, čo napíšem, neberte, ako plač za socializmom. Som pragmatický realista. A tiež si uvedomujem nedostatky, ktoré socializmus mal. Ale porovnajte so mnou dva príbehy.
Bola som mladá inžinierka v chemickom laboratóriu. V poslednom predrevolučnom roku. Otehotnela som. Hneď ma preložili do administratívy, lebo tehotná v labáku ostať nemôžem. Niekedy v šiestom mesiaci som dostala zápal močových ciest. Je to v tehotenstve  bežné. Okamžite k obvodnej lekárke. Rozbor moču. (Keďže som robila na hygiene, tak som si rozbor po známosti dávala neskôr robiť pravidelne a v expresných termínoch). Dva týždne PN- ky. Ešte som si odsedela v kancelárii pár týždňov. Jedla som jogurty a ovocie a nudila som sa. Šesť týždňov pred pôrodom som išla na materskú. Musela som ísť, bol to zákon. Potom mi dal štát 2000 korún na kočík (podpultová trojkombinácia Liberta stála 1800 Kčs), rok materskej a dva ďalšie roky platenej rodičovskej dovolenky. Keď mi zamestnávateľ musel držať miesto.
Tehotná mladá učiteľka  u nás v škôlke v Kanade. Presunuli ju do triedy, kde som ja nechcela robiť s Kórejkou. Dvakrát denne dvíha dvanásť dvojročných detí na prebaľovací stôl, oblieka ich, obúva ich, riskuje ich kopance a štuchance. (Snažím sa jej pomáhať, keď mám čas, poprebaľujem aj jej decká). V šiestom mesiaci dostala zápal močových ciest. Obvodnú lekárku nemá. Obvodný lekár je tu family lekár. Nepredstavujte si starostlivého felčiara na telefóne, ktorý pozná genézu celej rodiny, príde k vám, k dieťaťu s horúčkou a podobne. Je to obvoďák a na objednanie k nemu čakáte aj niekoľko dní. Získať takého obvoďáka trvá v Novej Scotii dva roky i viac. Lekári nie sú. Odišli do iných provincií, kde zarobia viac. Nova Scotia je chudobná. Family lekár moje staršej kolegyne ma 79 rokov. Stále pracuje.
Ľudia to riešia návštevou walk in kliniky. Čiže kliniky, kde ordinujú lekári a prídete tam z ulice. Buď si hodinku, dve počkáte v čakárni, alebo k mnohým sa dá aj objednať. Ak zavoláte skoro ráno, máte šancu sa dostať ten istý deň. Alebo ľudia tu, z môjho okolia to riešia aj tak, že idú hneď na pohotovosť do nemocnice. Ak story trošku nafúknete, máte šancu aj na nejaké odborné vyšetrenie, na ktoré ináč čakáte týždne, až mesiace. Aj s deťmi takto chodia, aj s obyčajnou virózou, či zapáleným uchom. Pediatri tu v podstate neexistujú. Je tu len jeden všeobecný lekár na všetko. K pediatrovi sa objednáva ako k odbornému lekárovi. Nepochopila som načo.
Mladá kolegyňa zvolila návštevu pohotovosti v nemocnici. Išli tam o druhej v noci. Mala bolesti a nevedela, čo to je, či je všetko v poriadku s bábätkom. Na rad a prišla o desiatej ráno. Dostala antibiotiká. V ten deň neprišla do práce. Dnes, na druhý deň už áno. „Čo tu preboha robíš,“ pýtam sa jej. Že už nemá sick days. Sick days je tunajšia PN – ka. Dáva ju zamestnávateľ, nie štát. My máme tuším jeden deň za mesiac. A môžete si ich v kalendárnom roku naakumulovať. Kolegyňa už nemá  sick days a na neplatenom voľne si nemôže dovoliť ostať. A hneď ma poprosila, či si s ňou zajtra nevymením zmenu. Zapojila sa do nejakého lekárskeho výskumu tehotných žien a dostane za to 100 dolárov, čo je 64 eur. Že jej to pomôže pri nákupe výbavičky. Termín má 10. mája. Chce robiť do piatku 6. mája. Má nárok na jeden rok materskej, ak si platila poistné, Odo dňa nástupu na materskú.
Ona je spokojná, štebotavá. Antibiotika už začali zaberať. Už nemala také bolesti a ešte má aj 100 dolárov. Úžasný život. A mne bolo smutno aj za ňu.
Viem, že na Slovensku to dnes nie je ružové. Porovnávam s mojou situáciou  spred tridsiatich rokov. So súčasnosťou v druhej najlepšej krajine na žitie na svete. Tak je Kanada hodnotená v tomto roku. Bývala aj prvá.
A je mi naozaj smutno.

Ľubica Fajnerová

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články