Najčítanejšie Predstavujeme vám 

Miluje módu, ľudí, prírodu zvieratá, ale najviac svoje vnúčatá a kalendár má plný aj v sedemdesiatke. Milka Harmathová.

Mala už po tridsiatke, keď sa  vdova s dvomi malými deťmi, rozhodla vymeniť  špeciálnu pedagogiku za podnikanie v móde. Najskôr začínala v malom obchodíku s tovarom, ktorý objavila na zahraničných veľtrhoch, neskôr sa rozhodla vytvoriť vlastnú módnu značku, s kvalitnými odevmi z domácej dielne. Keď  začala tvoriť názov, pochopila, že ak má byť v tom čase úspešná, musí jej názov znieť  aspoň trošku zahranične. Donna – v nej evokovalo Taliansku , ktoré je mekkou módy, vždy ju táto krajina inšpirovala a Rosi je len útržok  z jej rodného priezviska Orosi, ktoré má taliansky pôvod.  A tak   vznikol názov rodinnej firmy Donna Rosi.  Do podnikania vstúpila  bez skúsenosti, s dvomi dcérami, ale s veľkou chuťou dokázať, že na to má.

„ Názov malého butiku pritiahol množstvo zvedavcov“ spomína na svoje začiatky pani Harmathová, „čakali taliansku módu, nakoniec boli veľmi milo  prekvapení, že v malom útulnom obchodíku našli modely z domácej dielne, so strihmi na rôzne postavy a ponúkala im ich samotná majiteľka./ smiech/ „Bola som asi  jedna z prvých podnikateliek na Slovensku, ktorej príbeh sa v roku 1989  odvysielal v TV RTL. Videli ho vtedy ľudia u nás, v Rakúsku, dokonca aj v Rusku. Na obrazovke ma predstavili ako prvú lastovičku – podnikateľku, bývalú učiteľku špeciálnej pedagogiky, ktorá nabrala odvahu počas Gorbačovovej perestrojky, vybrať sa vlastnou, aj keď tŕnistou cestou.“

 Navrhuje večerné šaty, aj odev pre letušky

Jej prioritou je nositeľný nadčasový štýl, každú sezónu obohatený o najnovšie trendy, inšpirované svetovými návrhármi. Pri tvorbe vlastnej značky od začiatku prihliadala na naše pomery, pretože nie všetko, čo bolo trendy vo svete, sa muselo uplatniť aj u nás.

Jej salón je plný rôznych, pestrofarebných modelov a tvarov. Veľmi preferuje  žiarivé farby a kvalitné materiály. Nájdete tu večerné a slávnostné toalety, biznis saká, aj praktické oblečenie do spoločnosti, do práce, na voľný čas, ale na stojanoch sú aj návrhy pracovných odevov pre pilotov a stevardky vládneho špeciálu. Šijú ich s veľkým uznaním už niekoľko rokov, aj teraz pracujú na ďalšej modernejšej kolekcii, aby svojim oblečením aj posádka lietadla dôstojne reprezentovala našu krajinu.

 

Na svoje pôvodné povolanie nezabudla

Už dávno je uznávanou podnikateľkou v oblasti módy, s množstvom prestížnych cien, ale na svoju pôvodnú profesiu nezabudla, pri salóne  vybudovala chránenú dielňu, v ktorej zamestnáva telesne znevýhodnené  ženy. Niektoré strihačky u nej pracujú už viac ako 20 rokov. Tvrdí, že aj takto chce štátu vrátiť to, čo do nej investoval, aby mohla vyštudovať špeciálnu pedagogiku.

Predpoludním v saku a ihličkách, popoludní v montérkach a gumených čižmách

Ďalšou veľkou vášňou pani Milky /tak ju všetci volajú/ sú zvieratá, včely a záhrada. Má malú farmu s vlastnými sliepkami, pole, kde si dopestuje vlastnú úrodu a med z vlastných úľov. Nebojí sa rýľa, ani motyky. Manuálna práca  je jej najväčším zdrojom energie. Sem tam jej pomôžu dcéry, zaťovia a traja vnuci, ale pre ňu je zbieranie vajíčok, obrábanie záhrady, zbieranie úrody a starostlivosť o včely najväčší relax.

 Jubileum firmy

Nedávno  chcela osláviť tridsiatku spoločnosti veľkolepou módnou prehliadkou. Mala pripravené modely, aj manekýnky, ale korona jej všetko prekazila. Skvostné modely sú ešte stále na štendroch a čakajú na svoju príležitosť. 26.mája pripravuje pani Harmathová v Ružinove netradičnú módnu prehliadku pre seniorky. Modely budú predvádzať známe moderátorky, novinárky, podnikateľky, manažérky. Možno niektoré z nich  pripravené na jubilejnú slávnosť sa objavia aj tam.

 Čo to bolo, čo Milku Harmathovú zo šede bežného života vynieslo až na vrchol?

Situácia, v ktorej sa  s dvomi dcérkami ocitla po smrti manžela? Dievčatá jej pomáhali ako mohli, vlastná mama jej dodávala energiu, ale predsa….? Že by v tom bola sila troch generácií nevzdať sa a ísť ďalej a dokázať svetu, okoliu a predovšetkým sebe, že všetko sa dá, len treba nájsť spôsob?  Na prvý pohľad krehká blondínka, ale s obrovskou vnútornou silou, aj keď cesta  vôbec nebola ľahká, ho našla.  

Text a foto Emília Harmathová

 

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články