Aktuálne Najčítanejšie Rozhovory 

Meno doktorky Alexandry Novotnej sa spája so slovom úspech

Odbornosť lekára a bezpečnosť klienta sú prvoradé

Už niekoľko rokov vedie vlastnú súkromnú kliniku Esthetic v Bratislave . Keďže si dokázala vybudovať mimoriadnu dôveru, neustále na sebe pracuje, aby mohla svojim klientkam a klientom ponúkať vždy tie najlepšie riešenia ich problémov.

Vo svojej profesionálnej kariére si MUDr. Alexandra Novotná, PhD. prešla už všeličím: pôsobila ako hovorkyňa ministra zdravotníctva, štátna tajomníčka MZ SR, predsedníčka Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, získala ocenenie Žena roka a jej klinika Esthetic prestížny certifikát kvality Slovak Gold. Vydala dve knihy. Bola aj prvou odborníčkou, ktorá k nám prišla s v tom čase prevratnou novinkou – aplikáciou botulotoxínu. Je to jej srdcovka. Písala o ňom doktorandskú prácu a dodnes o ňom prednáša.

Keďže sama je zástankyňou prirodzeného vzhľadu, preferuje neinvazívne veci, ktorými dokáže harmonizovať črty tváre v istom veku. Nechce, aby ženy vyzerali neprimerane mladšie, ale aby vyzerali lepšie. Tvrdí, že dobre vykonaná estetická operácia nemení výraz človeka, ale vracia to, čo sa vekom stráca. So skrášľovaním, omladzovaním a odstraňovaním našich telesných nedostatkov nám vie úspešná lekárka a jej tím až zázračne pomôcť.

Tvrdíte o sebe, že ste konzervatívna, čo sa trochu akoby bije s vašou prácou. Čo to znamená?

Znamená to, že som vždy patrila k investorom, ktorí každú novinku najprv skúšal, prečítal klinické štúdie a až po dobre potvrdených klinických prípadoch zo zahraničia sme sa rozhodli prístroj kúpiť. Verte tomu, že tlak je obrovský. Vety typu „vy nemáte tento prístroj? Je to svetová novinka“ atď…. sa ťažko diskutujú, ale veľakrát sa potvrdil môj inštinkt, že prezentovaná novinka nakoniec zapadne v tichosti do prachu. Nie každá novinka automaticky splní očakávania klientov. Aj preto používame menej typov dermálnych výplní – kyseliny hyalurónovej za pomerne vysoké vstupné ceny, nakoľko bezpečnosť môjho klienta je prvoradá.

Nedávno ste boli na kongrese v Paríži, kde sa okrem iného hovorilo aj o najnovších vychytávkach v oblasti botulotoxínu. Čo pre vás osobne bol najzaujímavejší poznatok?

Čo sa týka botulotoxínu, využíva sa už vyše 30 rokov a neboli zistené žiadne nežiadúce účinky, riziká. Pozitívne je, že nič prevratné sa nestalo a potvrdila sa dlhodobá účinná a bezpečná liečba pacientov. Veľa sa venovalo biochémii a vývoju nových molekúl, nakoľko počet zákrokov celosvetovo vzrastá a je to pre firmy, zaoberajúce sa vývojom, zaujímavá problematika. Čo sa týka techniky aplikácie, tá sa stále zdokonaľuje a každý kongres mi prinesie nejakú drobnú vychytávku, ktorú potom používam pre svojich klientov.

A čo, naopak, najbizarnejší?

Veľkým nebezpečenstvom je fake market, teda trh s napodobeninami, aj s botulotoxínom, ktorý sa vozí z Číny. Je to veľmi nebezpečné, bizarný bol spomínaný prípad lekára, ktorý si v USA aplikoval čínsky botulotoxín kúpený cez internet. Niekoľko týždňov bol v nemocnici na riadenom dýchaní.

Ale teda asi najbizarnejšie bolo to, že opäť v Číne sa už vedú kurzy, ako i botulotoxín aplikovať samostatne. Boli prezentované fotky z takýchto školení, absolventi tam stáli s červenými diplomami ako za starých čias, pripravení aplikovať botulotoxín sami sebe.

V Paríži ste sa stretli aj s Benjaminom Asherom, ktorý pred rokmi vás osobne edukoval v oblasti aplikácie botulotoxínu. Aké sú vaše spomienky na tie časy a aké bolo stretnutie s ním po rokoch?

Úžasný charizmatický človek, ktorý sa pravdepodobne aj vďaka botulotoxínu za tých 15 rokov fyzicky vôbec nezmenil. V tejto chvíli je na čele iniciatívy, ktorá má sprísniť legislatívu v oblasti aplikovania estetických zákrokov. A, samozrejme, milé spomienky s kolegami, keď sme boli po prvýkrát v Paríži a boli sme všetci o 15 rokov mladší, takže aj bujarejší. Dnes mám po celom dni prednášok chuť len dobre sa vyspať. 

Estetická medicína je jedným z najrýchlejšie sa rozvíjajúcich medicínskych odborov. Aké sú novinky v ponuke vašej kliniky?

Neustále sledujeme svetové trendy, zúčastňujeme sa na prestížnych svetových kongresoch a novinky našim klientom prinášam hneď, ako sú dostupné na trhu. Nové prístroje dopĺňame priebežne, ale až keď ich klinicky vyskúšame. Nové typy laserov, liečebných procedúr, ale aj výživových doplnkov a krémov v rámci tzv. antiaging medicíny nám dnes pomáhajú priblížiť sa k vlastnej predstave o kráse a večnej mladosti trochu viac. Okrem dobre známych a najviac využívaných zákrokov, ako sú neinvazívny lifting, omladenie tváre, mezoterapia, korekcia vrások, je veľmi aktuálne zbrusovanie frakčným laserom, Aqua facial a odstraňovanie pigmentácií.

Práve pigmentácie na tvári alebo tele sú dosť častým problémom. Aký je najúčinnejší spôsob na odstránenie škvŕn?

V liečbe sa používajú krémy s obsahom účinných bieliacich substancií napr. hydrochinón, kyselina kojová, alebo polyhydroxykyseliny v rôznych koncentráciách, ale najúčinnejšie je použitie intenzívneho pulzného svetla najnovšej generácie. Je šetrnejšie voči pokožke, pôsobí presnejšie na štruktúry pigmentových buniek, ktoré likviduje a menej poškodzuje okolité tkanivá. Zákrok trvá niekoľko minút a nebolí, pulzné svetlo nepáli kožu. Navyše v kombinácii s ďalšími postupmi robí hotové zázraky. Kombinácia pulzného svetla, rádiofrekvencie a terapie tzv. LED lampou veľmi dobre účinkuje na prvé vrásky a sivú, povädnutú pleť akoby bez života, má výborné liečebné účinky na akné a na zlepšenie tonusu pokožky.

Spomínali ste aj frakčný laser. Je to vraj najnovší trend v nechirurgických omladzovacích ošetreniach.

Ide o presne kontrolované jemné zbrúsenie povrchu kože, ktorá je po resurfacingu pevnejšia a zdravšia. Pomáha odstrániť jemné povrchové vrásky, zjemňuje pórovitosť kože a pomáha odstrániť akné, omladzuje dehydrovanú starnúcu pokožku, zjednocuje farebný kolorit, textúru a súčasne stimuluje tvorbu kolagénu. Bolo by však dobré stihnúť to do leta.

Absolútnou svetovou novinkou v estetickej dermatológii je 4D bio niťový lifting. Máte s tým skúsenosti?

Naša klinika začala s týmto zákrokom koncom minulého roka a už teraz je 4D bio niťový lifting spomedzi omladzovacích zákrokov jednoznačným hitom. Je to minimálne invazívny zákrok, ktorý nie je pre klientku nijak náročný a tie, ktoré ho podstúpili, sa stretávajú len s pozitívnymi ohlasmi svojho okolia. Do kliniky Esthetic sa v aplikácii 4D bio niťového liftingu teraz chodia školiť aj lekári z iných kliník, ktorí pod vedením tých najskúsenejších lekárov v tomto odbore získavajú praktické zručnosti. Dovolím si povedať, že naša klinika je na Slovensku lídrom v estetickej dermatológii a na špičkovú starostlivosť, ktorú poskytujeme, sme právom hrdí.

Starnutie je prirodzený proces, ktorému sa nevyhne nikto z nás. Čo robíte vy, aby ste vyzerali dobre?

Snažím sa byť šťastná. V dobrej kondícii a plná energie. Snažím sa športovať, hrávam tenis a denne chodím von so psom. Netrápim sa tým, čo nedokážem zmeniť. Som skôr racionálny typ a nezvyknem plakať nad rozliatym mliekom. Vonkajšia krása je totiž veľmi úzko spätá s vnútornou vyrovnanosťou a spokojnosťou.

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články