Ligurček. Keď ho už mám v záhrade, musím ho využiť
Zasadila som ho pred tromi – štyrmi rokmi, že bude dobrý do polievky. Ale koľko už tých polievok navarím?! A bylina ako svet. Tak som ho otrhala, na zimu odrezala, ale on sa nedal, na jar znovu vyrástol a na ďalšiu jeseň znovu likvidácia. A teraz je takýto. Sem – tam odtrhnem kúsok do polievky, ale už ho na jeseň nezlikvidujem. Veď si prečítajte, aký poklad to je.
Liečivá sila
Ligurček lekársky má močopudné, vetropudné a odhlieňovacie účinky, podporuje trávenie tvorbou žalúdočných štiav a tráviacich enzýmov. Používa sa aj pri stavoch nervovej vyčerpanosti, reumatizme, tvorbe potu, chorobách močových ciest a mechúra, na povzbudenie vylučovania žlče, zlepšuje obeh krvi. Pre silne dráždivé účinky sa však kombinuje do zmesí na čistenie celého organizmu.
A takto si ho môžem pripraviť na zimu namiesto maggi
Ligurček aj so stonkami (použijeme toľko ligurčeka, koľko korenia chceme robiť, čím viac, tým lepšie)
- 400 ml vody
- 1 lyžičku soli
- 1 lyžičku čerstvej majoránky (ak nie ej tak aj sušenej)
- 2 lyžice slnečnicového oleja (alebo podľa potreby)
Postup:
Ligurček poriadne umyjeme a pomelieme na mäsovom mlynčeku. Dáme do hrnca, pridáme vodu a varíme 15 minút. Zmes scedíme cez biele plátno, poriadne vyžmýkame. Do tekutej zmesi pridáme soľ, 2 lyžice oleja a majoránku a varíme tak dlho, až výluh zredukujeme na polovicu. Nalejeme do pohárov a obrátime hore dnom.
Vzniknutý koncentrát môžeme pridávať do polievok a podľa chuti aj do do omáčok.
Foto Pixabay