Najčítanejšie Predstavujeme vám 

Kniha ako ďalšie dieťa

V poradí šiestu knižku uviedla na svet bývalá redaktorka, v ktorej sa na staré kolená vykľulo spisovateľské črevo. V bratislavskej Cikkerovej vile vo Fialkovom údolí bola malá slávnosť, na ktorej Barbora Laucká privítala za asistencie moderátora Miloša Bubána a mnohých ďalších osobností svoju najnovšiu knižku s názvom Môj starký.

O čo ide tentokrát? Laucká ako autorka diel prevažne literatúry faktu sa v knižke Môj starký s podtitulom o sýtom vlkovi a koze, čo zostala smelá, venuje rodisku svojho manžela Stana Víta – Podpoľaniu. Cez osobu  „môjho starkého,“ ktorý je hrdinom aj antihrdinom diela, pretože  má nielen svoje kladné ale aj veľmi záporné vlastnosti,  sa čitateľovi objavuje plastický obraz jedného z najrázovitejších kútov Slovenska. V knižke vystupujú autentickí obyvatelia Hriňovej, nechýbajú tu udalosti, ktoré týmto mladým mestom ( onedlho bude oslavovať 30. výročie založenia mesta) v minulosti otriasli, alebo nechali v jeho obyvateľoch nejakú stopu. Veselé aj vážne spomienky Lauckej manžela, ktorý vlastne všetko rozpráva v knižke v prvej osobe podnietia čitateľa k zamysleniu sa nad kvalitou života v minulosti a nad tým, akými veľkými zmenami tento kraj prešiel.

 

Po knižkách Noci v lakovkách, Braňo Hronec –Príbehy na klávesách, Čínska skrinka, Všetci moji Hurbanovci a rozprávkach pre deti s názvom  Karkulkove rozprávky ide v tomto diele o celkom iný štýl aj žáner. Lebo Podpoľanie je veľmi krásny ale aj drsný kraj, kde sú ľudia ešte aj v súčasnosti schopní obetovať svoj voľný čas a neraz aj financie pre nejakú ideu alebo nápad. „Chcela by som, aby si aj moji priatelia v Bratislave uvedomili, že hlavné mesto ale ani Košice nie sú pupkom sveta a že na Slovensku aj inde žijú zaujímaví ľudia, ktorí majú čo povedať alebo dať ostatným. Však práve odtiaľto, z Podpoľania pochádzal choreograf a folklorista Štefan Nosáľ, tu žijú rodičia herca Lukáša Latináka, práve v Hriňovej drela školské lavice aj operná speváčka svetového formátu  Adriana Kučerová. A tu žil aj skvelý starký môj muža,“ povedala pri príležitosti uvedenia do života svojej ďalšej knižky rodená a hrdá Bratislavčanka Barbora Laucká.

Foto: Desana Dudášová, Miroslav Košírer

 

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články