Najčítanejšie Predstavujeme vám 

Keď je v prírode, na bolesti kĺbov nemyslí! Vlado Sabo (75)

Toto je môj muž Vladimír Sabo a má 75 rokov. Včera ráno odišiel z domu a vrátil sa až za tmy. Pyšný na seba mi ukazoval, čo si v neďalekej hore zhotovil. Dobré tri hodiny maskoval fotografický kryt všetkým, čo v okolí našiel. Lebo má obrovskú záľubu, ktorá mu dáva zmysel života. Teší sa zo svojej vášne a obetuje tomu všetko. Ja, ako jeho žena sa aj niekedy hnevám, ale keď  vidím, aký je šťastný, že sa mu podarilo nafotiť niečo pekné, musím mu to dopriať. Veď ja mám zase svoje záľuby .

Narodil sa v malej gemerskej dedinke, z ktorej je nádherný výhľad na Kráľovú hoľu. Hory, lesy, ktoré ju obklopujú, boli nielen zdrojom obživy, ale ako keby ho predurčovali  milovať prírodu. A aj keď skoro celý život žil v našom hlavnom meste, do prírody ho to stále ťahá. Najskôr si spravil poľovnícke skúšky a v hore strávil celé víkendy.

Potom sa medzi priateľmi stal akýmsi horským vodcom. Precestovali sme spolu skoro celé Slovensko a zaviedol nás do tých najkrajších  kútov Slovenska. Všetko vždy dokumentoval a priatelia sa dodnes tešia, aké pekné fotografie máme z tohto obdobia. A práve vtedy  zistil, že fotografovanie ho naozaj baví. Jeho objektami sa stali, ako inak zvieratá a vtáky. Dokonca by som mohla povedať, že fotografovanie obyvateľov hôr, lesov, lúk a vodných plôch sa stali jeho  vášňou.

Je členom Slovenskej asociácie fotografov prírody, ktorá združuje rovnakých nadšencov fotografovania.  V prírode nachádza vnútornú harmóniu a blahodarnú silu, ktorá napĺňa jeho dušu. Je romantik so vzťahom k prírode a k folklóru. Teší sa z úprimných medziľudských vzťahov, váži si nezištné priateľstvo. Želá si, aby jeho fotografie potešili a pohladili po duši všetkých ľudí s dobrým srdcom a láskou k prírode.

Text Libuša Sabová
Foto Vladimír Sabo

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články