Aktuálne Dobré rady 

Jedlá sóda, všestranný prášok do pečiva

Nemusíte kupovať drahé prostriedky v drogérii. Jedlá sóda vám pomôže v mnohých každodenných situáciách. Súčasne chráni životné prostredie, aj vašu peňaženku. Ponúkame vám 11 zaujímavých tipov, kde ho môžete použiť.

Predĺži život vašim kvetom

Určite je pre každú z nás sklamaním, keď dostaneme drahú kyticu a po niekoľkých dňoch krásne kvety zvednú. Životnosť rezaných kvetov predĺžite, keď do vázy s vodou dáte lyžičku jedlej sódy. Kvety vydržia dlhšie čerstvé.

Páli vás záha?

Obvykle po skonzumovaní ťažkého jedla, alebo alkoholu. Žiaden problém. Už naše babičky používali jedlú sódu proti páleniu záhy. Rozpustite jednu lyžičky sódy v pohári vody a rýchlo vypite. Jedlá sóda je prírodným liekom na neutralizáciu žalúdočnej kyseliny a pomáha pri trávení, ako aj pri žalúdočných vredoch.

Škrabance na displeji telefónu

Ak nepomôže suchá handrička, použite sódu na pečenie. Zmiešajte dve lyžičky sódy s lyžičkou vody, aby sa vytvorila pasta. Vyčistite ňou displej a následne krúživým pohybom vysušte čistou handričkou.

Zmiernite svrbenie po uštipnutí hmyzom

Najmä v lete sú štípance od komárov veľmi nepríjemné. Nepotrebujete drahú masť z lekárne na zmiernenie svrbenia. Zmiešajte sódu s vodu na kašu a aplikujte na miesto uštipnutia. Počkajte 10 – 20 minút a potom umyte vodou. Táto aplikácia je pre pokožku veľmi priaznivá a môže sa opakovať aj niekoľkokrát za deň v závislosti od svrbenia.

Odstráňte nepríjemné pachy

Napríklad v chladničke, alebo v topánkach. Do chladničky vložte tanierik s práškom do pečiva a topánky práškom vysypte. Nechajte pôsobiť cez noc, ak by bolo potrebné, môžete nechať aj dlhšie. Zápach zmizne. Môžete ju použiť aj do postele, alebo na toalete. Nebojte sa, vašim domácim zvieratkám neuškodí.

Výborný prostriedok proti akné, či iným kožným pupienkom

Najmä vďaka protizápalovým a antiseptickým účinkom je sóda výborným domácim prostriedkom, ako sa zbaviť otravných problémov na koži. Zmiešajte dve  polievkové lyžice sódy a lyžicu vody (alebo citrónovej šťavy). Naneste pastu priamo na pupence a nechajte pôsobiť 10 – 15 minút, potom opláchnite  teplou vodou. Sóda vysušuje kožu naviazaním prebytočnej mastnoty a tak bojuje proti uhrom a zapáleným vyrážkam.

Sóda ako prírodný dezodorant

Zmiešajte sódu s vodou a citrónovou šťavou a aplikujte na podpazušie. Nechajte pôsobiť asi 15 minút. Potom opláchnite teplou vodou. Antibakteriálny účinok sódy znižuje pH spoteného tela a neutralizuje nepríjemný zápach.

Spoľahlivo vyčisti každý domáci spotrebič, ktorý prichádza do styku s vodou

Nasypte sódu do kanvice, prilejte vodu a nechajte zovrieť. Potom vypláchnite čistou vodou. Kanvica bude ako nová.

Biela bielizeň vďaka sóde

Mimochodom, sóda je najsilnejšie bielidlo. Stačí pridať jedno, až dve balenia sódy do pračky. Ak pridáte aj ocot, zlepší sa čistiaci efekt. Dokonca aj zažltnuté goliere na košeliach budú zase biele. Budete asi prekvapené, že sóda pôsobí aj naopak, teda zabráni vyblednutiu  tmavého prádla.

Sóda je výborným prostriedkom proti plesniam na nechtoch

Zmiešajte sódu s olejom, potrite postihnuté miesto a nechajte pôsobiť 15 – 30 minút.

Lesknúce sa striebro a šperky

Výborným prostriedkom na ich čistenie je zubná pasta, ale ak ešte ostanú niekde škvrny, zmiešajte lyžicu sódy s litrom vody a vložte striebro a šperky. Nechajte pôsobiť asi hodinu. Potom opláchnite a krásne vyleštite.

Foto L.Sabová

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články