Výchova detí 

Intimita bez záväzkov -iGenerácia

Každá generácia dospievajúcich je formovaná sociálnymi, politickými a ekonomickými udalosťami a ani dnešní tínejdžeri nie sú odlišní. Sú prvou generáciou, pre ktorú sú mobilné technológie a sociálne médiá samozrejmosťou. Je to generácia, ktorá sa označuje slovom iGenerácia a jej základná charakteristika by mohla znieť aj takto:

iGenerácia sú technicky superprepojené deti, ktoré sú menej rebelujúce, tolerantnejšie, oveľa menej šťastné a úplne nepripravené na dospelosť.

Je to generácia detí narodená v rozmedzí rokov 1995 až 2012 a jej názov je odvodený od ich všadeprítomného iPhonu. Generácia, ktorá oceňuje individualizmus a ekonomická nerovnosť príjmov je pre nich samozrejmosťou .

Ak ste rodičia alebo prarodičia teenagera, tak ste už možno  počuli termín „hookup culture“ teda kultúra háčikov alebo presnejšie nezaháčkovania sa. Tento termín existuje v Angličtine už niekoľko desaťročí, ale v slovníku teenagerov sa objavil až v posledných rokoch.

Podľa posledných sociologických prieskumov je práve iGenerácia tou, ktorá považuje randenie za staromódne. Aj keď sa medzi nimi stále ešte nájde aj pár stabilných párikov, ktorí uctievajú staré dobré chodenie spolu, čoraz viac teenagerov preferuje neformálnejšiu a voľnejšiu podobu vzťahov. Pre väčšinu príslušníkov iGenerácie je predstava vzťahu skrytá v tom, že chodia von s určitou partiou, kde sa môže všeličo medzi všelikým stať. A tým všeličím myslíme všetko, od bozkávania sa, až po sex. Tieto interakcie sa potom teda prirodzene dejú medzi dvoma ľuďmi, ktorí sa síce poznajú, ale nie sú spolu v exkluzívnom partnerskom vzťahu. Neexistuje teda medzi nimi  žiadna forma záväzku jedného voči druhému a tým pádom ani zodpovednosť za toho druhého.

V ére staromódneho randenia, chlapec požiadal dievča o rande, a keď súhlasilo, tak sa niekoľkokrát stretli (sami dvaja!), čo podľa veku a vzájomných sympatií skôr alebo neskôr viedlo k postupnej intimite, ktorá mohla vyústiť až do postele. Veľmi zjednodušene, samotný súhlas s rande sľuboval, že niekde na konci tunela je nádej na sex. Dvaja ľudia sa ale najskôr vždy spoznávali a to nie v rámci väčšej skupiny ľudí, ale samostatne. Dnes je táto sexuálna norma celkom obrátená. Na začiatku je intimita, alebo to nazvime aj čisto fyzický kontakt. A to bez toho, aby sa tí dvaja poznali aj inak (bližšie) než v rámci jednej partie. Neskôr možno dôjde aj na randenie medzi nimi. Aj keď toto sa stáva iba veľmi zriedkavo.

Bez ohľadu na to, či je vaše dieťa, či vnúča na druhom stupni základnej školy, strednej škole alebo vysokej škole, štúdie potvrdili, že pre dospievajúcich je dnes práve tento životný štýl normou.

Môže takáto forma „vzťahov“ niekomu vôbec vyhovovať? Môže, a to najmä chlapcom, aj keď ani u nich to nie je bez výnimky. Lenže, kto by chcel prísť o svoj status alfa samca v partii? Dievčatá sú v tomto ohľade oveľa zraniteľnejšie a v enormne väčšej nevýhode. Zmenu postoja si ale v rámci rastúceho trendu feminizmu formálne nemôžu dovoliť. V prostredí, kde je vytvorenie klasického a staromódneho partnerského vzťahu takmer nemožné, im neostáva nič iné, než presvedčiť sami seba, že im to vlastne vyhovuje, že to takto vlastne aj sami chcú. Ale nie je to iba vinou spoločenského tlaku, ktorý dnešné dievčatá ženie do vzťahov bez záväzkov. Je to aj vinou ich vlastnej túžby po tom, aby boli samostanými a emancipovanými ženami. Stačí sa iba pozrieť na súčasné televízne seriály, filmy, knihy a hudobnú produkciu.

Najskôr bozkávanie, obchytkávanie a prípadne aj všeličo iné, otázky až potom, ak vôbec. A to všetko podľa podmienok, ktoré určujú chlapci. Od dievčat sa jednoducho očakáva, že budú cool (v pohode) s tým, že sa vzťahy nebudú definovať, pomenovávať, že nebudú mať jasné pravidlá ani formu. Príslušníci ale najmä príslušníčky iGenerácie musia jednoducho potlačiť svoje prirodzené pocity a potreby, aby si udržali spojenie s okolím. Väčšina z nich ale túži po tom, aby mali stáleho frajera, aby s niekým chodili. Tieto neformálne a veľmi neurčité formy vzťahov im ale musia stačiť, a tak si ich často zamieňajú s tým, po čom v skutočnosti túžia.

Je toto všetko iba dôsledok sexuálnej revolúcie? Sociológovia tvrdia, že sexualita dievčat a žien, ktorá bola v posledných rokoch prezentovaná pod značkou ženskej sily tzv. “girl power” sa trochu zvrtla. Sexuálna sloboda mala byť pre ženy predsa obohacujúca, lenže niekde po ceste sa právo na zodpovednosť za vlastný orgazmus, stalo vlastne privilégiom byť zodpovedný za orgazmus niekoho iného…

Pripravila  MIS

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články