Aktuálne Dobré rady 

Instantná káva nie je káva, zakázal by som ju predávať, hovorí kávový bloger

Instantná káva je u nás veľmi populárna. Síce je to podradná káva, no „niekomu“ sa podarilo presvedčiť nás, že je to luxus. Preto keď príde do bežnej slovenskej domácnosti ctená návšteva, pani domu beží rezkým krokom do kuchyne pre fajnovú „nesku“ a hneď ju zalieva.
Ibaže nie je všetko zlato čo sa blyští. Najčítanejší článok celej doterajšej histórie Blogu o káve sa volá tak, ako názov tohto postu: „Instantná káva nie je káva, zakázal by som ju predávať“. Tieto slová mi v rozhovore povedal Michal Šturc, ktorý stojí za značkou Casa Del Caffé . A tento pán nie je len tak hocikto, pretože veľkú časť svojho života zasvätil káve a precestoval za ňou viac ako 50 štátov.
K veci: Instantná káva je káva, ktorá už raz bola uvarená za múrmi veľkej továrne kam smrteľníci nemajú prístup. „Pri jej príprave dochádza k opakovanému ohrevu na vysokú teplotu a ochladzovaniu,“ povedal Michal Šturc. „Uvarená káva sa následne suší do formy sušeného prášku.“
A toto je teda veľmi zlé. Veď vieme, že ak chceme maximálny chuťový pôžitok, mali by sme si kúpiť zrnkovú kávu a zomlieť ju tesne pred prípravou. Rýchlo totiž zvetráva. Instantnú kávu však niekto zomlel už pradávno, dokonca ju aj uvaril a vysušil. Zvetrala totálne a už ako káva ani nechutí. Je to len prach.
Ako je však možné, že v tom sklenenom obale aj tak vonia? „Arómu, ktorá sa pri procese vytratila, do kávy vracajú za použitia rôznych plynov,“ vysvetlil Michal Šturc. Mňam, plyny, slinky sa mi zbiehajú.
No a aby toho nebolo málo, tak pri príprave instantnej kávy sa používajú najpodradnejšie zrná. Nikto ich totiž nikdy neuvidí. Kúpiť čo najlacnejší odpad, uvariť, vysušiť, predať, reklamne podporiť. Funguje to.
„Keby bolo na mne, tak ju zakážem predávať. Instantná káva totiž nie je káva. Je to nápoj, ale škodlivý. Za jeho úspech určite môže aj reklama, ale ak by konzumenti vedeli, čo do seba dávajú, asi by si to mnohí rozmysleli,“ dodal Michal Šturc.
Celý článok s pánom Šturcom nájdete na tomto linku: https://blogokave.sk/instantna-kava-nie-je-kava-zakazal…/.
Text Ladislav Király
foto Pexels

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články