Hovorte deťom pozitívne veci
Zakaždým, keď sa budete snažiť poskytnúť svojim deťom pozitívnu informáciu, aby na jej základe mohli dospieť k pozitívnemu záveru, budete vytvárať kladný vzťah a zároveň im vštepovať pozitívne chápanie seba samého. Pritom existuje niekoľko veľmi účinných spôsobov, ako tento proces naštartovať. Fungujú neobyčajne dobre.
1. Vždy je účinné to, keď deťom hovoríme pozitívne veci v neprítomnosti druhých ľudí. Osobná komunikácia je pre deti niečím jedinečným. Je správne robiť to kedykoľvek, ale najvhodnejší čas je pred spaním. Môžete sa staviť, že až bude vaše dieťa ležať v posteli, bude si vaše slová v mysli stále dookola opakovať. Keď sa ráno prebudí, opäť sa mu v mysli vynoria a ono sa bude nadšene tešiť na to, že túto kladnú vlastnosť v ten deň zase preukáže.
2. Druhý účinný spôsob, ako deťom odovzdávať pozitívne informácie je hovoriť o nich s niekým iným – v ich dosahu. Postavte sa napríklad v kuchyni na také miesto, odkiaľ deti budú váš rozhovor s manželom dobre počuť vo svojej izbe. Jeden z vás napríklad povie : Zuzka sa k tomu chorému chlapcovi od susedov, čo teraz nemôže chodiť do školy, zachovala veľmi pekne. Bola som na ňu skutočne hrdá. Pomohla mu urobiť úlohy z matematiky a dokončiť projekt z prírodopisu. Je vidieť, že je všímavá. Veľmi si to vážim.“ Ak dieťa počuje o sebe ukradomky nejaké informácie, nasáva ich ako huba a okamžite si ich prisvojí. Prijíma ich ako pravdivé a koná tak, aby o ich platnosti poskytlo ďalšie dôkazy.
3. Tretím spôsobom, ktorý je možné využiť v prospech detí, je že počkáte, až dieťa odíde do postele, potom si vezmete pero a papier a príslušnú informáciu napíšete. Napríklad : „Synček! Keď som sa ťa dnes opýtal na priestupok, ktorý si mal v škole, povedal si mi pravdu. Viem od tvojej učiteľky, že si sa k tomu, čo si urobil, priznal napriek tomu, že s tým budeš mať problémy. Je vidieť, že si čestný mladý muž. Veľmi si to vážim. Mám ťa rád. Tvoj otec.“
Odkaz pripevnite na miesto, kde ho váš syn hneď ráno uvidí. Viete, čo sa s týmito odkazmi stane? Zmiznú. Pravdepodobne ich už nikdy neuvidíte. A kde sa strácajú ? Priamo do srdca vášho dieťaťa! A odtiaľ už nikdy, nikdy nezmiznú.
Také veci robia vo výchove detí úplné zázraky. Zakaždým, keď túto metódu použijete, vštepujete deťom nielen pozitívne predstavy, ale posilňujete aj vzájomný vzťah. Raz bude pevnejší ako oceľ a aj keď sa niekedy môže ohnúť, nikdy sa nerozbije.
Tento postup však môže byť obtiažne uviesť do praxe a to z niekoľkých dôvodov. Niektorí rodičia napríklad namietajú : „Nedávno som čítal články, ktoré práve varujú pred tým, čo hovoríte. Píše sa v nich, že ak sa deti stále chvália, stúpne im to do hlavy a to predsa nie je dobré.
Chvíľu o tom premýšľajme. Keď ste boli deťmi, chválili vás rodičia priveľmi? Niekto povie, že ho chválili dosť, ale nikto nikdy nepovie, že ho chválili priveľa.
Iní rodičia povedia: „Aby sme boli úprimní, my sme to na svojich deťoch skúšali, ale nefunguje to. Snažíme sa k ním chovať pozitívne, ale oni reagujú negatívne.!“ Ak je to tak aj vo vašej rodine, môže to mať niekoľko príčin. Po prvé, pravdepodobne vychovávate teenagerov! Po druhé, vaše deti vám chcú jediným spôsobom, ktorý poznajú, povedať: „ Mne sa to nezdá! Neverím tomu čo hovoríte a preto si vás vyskúšam. Zistím si, či ti myslíte vážne a či nie!“
Deti svojich rodičov často skúšajú. A rodičia v týchto skúškach často ( a nanešťastie) takmer ihneď prepadnú. Chovajú sa k deťom pozitívne – dostávajú negatívnu odpoveď– a znovu sa ponoria naspäť do negatívneho chovania.. Deti potrebujú, aby rodičia skúškou prešli. Môžete napríklad reagovať takto : „To je v poriadku, synček. Len som chcel, aby si to vedel.“ Ani potom neprestávajte vyzdvihovať pozitívne stránky ich chovania a tomu zodpovedajúce vlastnosti.. Sľubujeme vám, že ak bez ohľadu na negatívne reakcie detí vytrváte, slabý hlások v hĺbke ich duše bude hovoriť : „A čo keď je to pravda? Možno som naozaj milý (pozorný, pracovitý, zodpovedný)….“ Ak aj naďalej budete svoj čas vynakladať a pokračovať vo svojom úsilí vyzdvihujúcom akýkoľvek kladný rys, odmena takmer isto príde v podobe ich častejšieho chovania sa v súlade s týmto rysom.