Čo ma štve Najčítanejšie 

Dnešný svet uznáva len mladosť

Pozrite sa na tieto fotografie. Na prvej sú päťdesiatnici z konca 19.storočia. Na druhej sú päťdesiatnici zo 60 rokov minulého storočia, posledný pár má 65 rokov a je samozrejme zo súčasnosti.  Ešte nedávno boli v ľudskom živote tri hlavné obdobia : mladosť, zrelosť a staroba. Kým v minulosti sa považoval za starého už 50 ročný človek, dnes v tomto veku prichádza len do obdobia zrelosti a toto obdobie  trvá zhruba do 75 rokov. Je to potenciálne najlepšie a najhodnotnejšie obdobia ľudského života, lebo v sebe spája zdravie, silu a životné skúsenosti. Ale to neznamená, že po sedemdesiatpäťke prichádza už staroba.

Toto konštatovanie je to tak trošku aj voda na mlyn na moju dnešnú náladu.  Minulý týždeň som sa rozprávala s jedným mladým media specialistom, ako sa dnes moderne nazýva pracovník agentúry, ktorá má na starosti propagáciu určitej značky v médiách. Povedal mi, že v Superbabkách už nemá význam propagovať výrobu fotoalbumov, lebo tie si dávajú robiť najmä ľudia od 30 do 40 rokov. Ako vraví moja dcéra, “milujem takýchto instatných” špecialistov. Nemajú šajnu o tom, čo zaujíma ľudí v zrelom veku, len si myslia, že ľudia po šesťdesiatke už len sedia doma a čakajú, keby prídu vnúčatá. Ani ich nenapadne, že dnes sú to všetko ešte aktívni ľudia, ktorí športujú, starajú sa o seba a keď prídu tie vytúžené vnúčatá, urobia im taký program, o ktorom sa im s rodičmi môže len snívať. A všetko fotografujú, dokumentujú, aj na mobil a chcú mať aj trvalú pamiatku, teda napríklad aj fotoknihu. Práve takíto ľudia majú už čas na svoje koníčky, ako napríklad môj manžel, ktorý stále sedí v hore a fotí všetko živé, čo sa tam len mihne. Má tisíce fotografii, z ktorých stále vyberá tie najlepšie, aby z nich neskôr spravil fotoknihu. Ale toto budete týmto mladým “instantným odborníkom” ťažko vysvetľovať, to asi pochopia, až keď oni budú mať tento vek.

Pozrite sa na túto ženu  Carmen del Ofers, má 84 rokov, je stále krásna a má vplyv.

 

Aj u nás na Slovensku sa nájde veľa takýchto krásnych a stále aktívnych žien. Jednou z nich je určite Mária Velšicová. Koľko radostí ľuďom svojim vystupovaním rozdáva. 60 rokov neustále cestuje, spieva, hrá humorné scénky, skrátka kde príde Maja Velšicová, tam je veselo.

A hoci má už vyše 80 rokov, ešte stále hrá divadlo a dúfame, že aj bude hrať. Určite ste sa už dočítali, že pred časom mala infarkt. Doslova ma pobúrili reakcie, ktoré sa vtedy objavili na internete, že už dávno mala sedieť doma, vraj koho ešte zaujíma…. (zdroj Plus jeden deň). Ani nechcem citovať ďalšie, oveľa hrubšie vyjadrenia! Neviem si predstaviť, že by sme si my – naša generácia, dovolili niečo také voči starším ľuďom. Už v škole nás učili, že starých ľudí si musíme vážiť, pomáhať im. Aj v rodinách nám rodičia odovzdávali takéto hodnoty. Čo sa to dnes stalo? Toľká nenávisť! Vo vyspelom svete, ktorý hlavne mladá generácie chce mať ako svoj vzor, si takýchto ľudí vážia. Stále patria do spoločnosti, sú jej ozdobou, majú priestor v médiách, skrátka celá spoločnosť s nimi ráta. A u nás? Nebudem sa rozpisovať, všetci to vidíme okolo seba! Dnes je už svet úplne inde ako pred sto rokmi, ale zdá sa, že sme to pochopili len my starší. Mladá generácia má už svoj iSvet, do ktorého my nepatríme!

Foto Magda Brellošová, V.Sabo, Pinterest.com

 

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články