Dobré rady Najčítanejšie 

Diéta – to je drina a odriekanie, ale vraj môže byť aj zdravá a chutná, hovorí Martina Dvořáková

Ak rozhodne nepatríte k tým, ktorí denne športujú a za celý deň zjedia len šalátové listy, je čas, aby ste si urobili vyvážený jedálniček pozostávajúci aj z potravín, ktorých sa nemienite vzdať. V čase diéty by ste vaše jedlá a aj aktivity mali mať vopred naplánované, preto si spíšte zoznam obľúbených potravín a až potom sa vyberte do obchodu. Predídete tak nákupu zbytočností, na ktoré ani nemáte chuť, no v záchvate hladu si ich pridáte do nákupného košíka. Ak si stále neviete pomôcť, obráťte sa na odborníkov, ktorí vám zostavia jedálniček šitý na mieru a odporučia tipy na to, ako efektívne chudnúť. ,,Často sa stretávam s klientmi, ktorí sa domnievajú, že keď znížia svoj denný kalorický príjem alebo vynechajú niektoré jedlá, ako napríklad večeru, budú automaticky chudnúť. V praxi to ale tak byť vôbec nemusí. Naše telo je veľmi zložitý mechanizmus a nie vždy platí jednoduchá rovnica, že keď znížim príjem, chudnem,“ hovorí Martina Dvořáková, výživová odborníčka z KetoDiet.

Ak si jedálniček už zostavujete sami, mali by ste vedieť, že pri diéte môže nastať aj opačná situácia – telo začne panikáriť a bude si rýchlo ukladať zásoby na horšie časy. ,,Je to spôsobené predovšetkým nedostatočným príjmom dôležitých živín. Najčastejším problémom je deficit bielkovín, resp. proteínov, ktorý v konečnom dôsledku spôsobuje únavu, ale aj to, že nechudneme, prípadne chudnutie prebieha len na úkor svalovej hmoty. My ale chceme znížiť predovšetkým nadbytočné tukové zásoby a svalovú hmotu zachovať a ochrániť,  hovorí Martina Dvořáková, ktorá sa dlhodobo venuje poradenstvu zdravého životného štýlu. 

Maškrty, ktoré chudnutie spríjemnia

Či už máte radi sladké, mäso, alebo vo vašom dennom príjme nesmie chýbať dobrá hustá polievka, ktorá zahreje váš žalúdok, je predsa potrebná malá obmena. Dali by ste si na raňajky niečo sladké, no viete, že dať si čokoládovú buchtu je hriech? Určite však máte radi palacinky, preto vyskúšajte napríklad proteínovú palacinku s vanilkovou príchuťou. Ak ste skôr vyznávačmi slaného raňajkového menu, môžete vyskúšať proteínovú slaninovú omeletu. Práve vďaka zvýšenej dávke proteínov a obmedzenému množstvu sacharidov telo dokonale naštartujete k čerpaniu energie z vlastných tukov, čo v praxi znamená, že v kombinácii so správnym pohybom, pitným režimom a ostatnými vyváženými jedlami bude telo spaľovať a vy chudnúť. Takýto stav sa nazýva ketóza a obvykle telu trvá tri dni, kým sa do nej dostane.

Pre polievkárov…

Kapustnica, hustý hubový krém, fazuľová a šošovicová polievka od babky, to sú typické obľúbené slovenské mňamky. Zahustené polievky nám ale zaiste nepomôžu zhodiť na váhe a navyše náš žalúdok enormne zaťažujú najmä vďaka múke, ktorú tak rady používajú pri robení zápražky naše mamy a staré mamy. Ak máte radi zeleninu, vyskúšajte napríklad cesnak, či paradajky, ktoré navyše obsahujú množstvo vitamínov a pomáhajú organizmu vybudovať dobrú imunitu. Príprava takýchto zeleninových polievok je oveľa jednoduchšia a menej náročná na čas. Prajeme vám dobrú chuť!

Španielska cesnaková polievka

1 proteínová rajčinová polievka s rezancami KetoDiet

4 strúčiky cesnaku

4 rajčiny

2 hrsti petržlenovej vňate

3 vaječné bielky

Olivový olej

Podľa chuti korenie a soľ 

Postup

Cesnak a rajčiny olúpeme. Strúčiky cesnaku nakrájame na plátky a rajčiny nasekáme na drobno. V hrnci opatrne osmažíme cesnakové plátky dozlata a pridáme rajčiny. Dosolíme, prisypeme polovicu petržlenovej vňaťky a krátko všetko podusíme. Základ polievky zalejeme vodou a necháme 10 minút prevariť. Potom pridáme rozšľahané bielky, zvyšok vňate a jedno vrecko rajčinovej polievky KetoDiet. Všetko dôkladne premiešame. Polievku zakryjeme, odstavíme a necháme ešte 5 minút na sporáku.

Po večernej prechádzke

Čo takto vymeniť napríklad želé cukríky za proteínovú banánovo-kokosovú tyčinku s čokoládou, ktorá nie je len chutná, ale vás aj zasýti? Zároveň môže byť aj skvelou odmenou po hodinovej jarnej prechádzke. Pri večernom filme s priateľmi siahnite napríklad po čipsoch so zvýšeným obsahom bielkovín, resp. ketónov. Vyvážte telo, doplňte proteíny a začnite chudnúť rýchlo, zdravo i chutne bez zbytočného jojo efektu.

 

 

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články