Cvrčky a červy v potravinách – ako zistíte, kde sa nachádzajú? A dá sa im vyhnúť?
Téma hmyzu rezonuje čoraz viac. Je to nová téma a preto je okolo nej veľa otázok. Navyše, oficiálne úrady k téme nešíria dostatočné informácie tak, aby ľudia rozumeli, čo vlastne budú kupovať a ako sa hmyzu v potrave vyhnúť.
Označovanie potravín z múčkou z cvrčka domáceho je totiž podľa nariadenia navrhnuté tak, že sa na potravine uvedie alergén na kôrovce a mäkkýše. Explicitná informácia o prítomnosti múčky z cvrčka tam byť nemusí a teda pravdepodobne ani nebude.
Ivana Stenzlová je mikrobiologička a strave sa venuje desiatky rokov. Po aktuálnom schválení hmyzu v potravinách sa čoraz viac ľudí informuje, ako s touto novinkou naložiť. A v akom množstve je hmyz v poriadku a v akom už nie?
V rámci relácie ODznova vznikol rozhovor s Ivanou.
Padli aj tieto otázky:
- Kde najviac ľudia robili a robia chyby? Čo im najviac škodí?
- Má vôbec ľudský organizmus enzýmy a tráviace šťavy pripravené na spracovanie kobyliek vo zvýšenom množstve?
- Ako si všímať označenie na obaloch potravín? Minule som čítala, že napríklad moje obľúbené cukríky z detstva obsahujú už od dávna isté prímesi z chrobákov…
- Kde všade sú?
- Veľa ľudí dnes trpí na alergie. Pomaly každý druhý človek. Alergia je jedna vec ale mimo alergie aké nežiadúce účinky môžem mať na nás konzumácia kobyliek?
- A čo deti? Treba mať pri deťoch ešte väčší výkričník?
- Má rodič právo dopytovať sa a zasahovať do zloženia produktov ktoré sa nakupujú do školskej jedálne?
Smernica EU tu: bit.ly/3xoSqW0
Rozhovor je dostupný na YouTube, ale pozrieť si ho môžete aj priamo tu:
Pripravila a moderuje: Martina Valachová