Aktuálne Zdravie 

Čo prezradí tvár o zdravotnom stave?

Herpes z prechladnutia

Príčinou je vírus herpes simplex, ktorý sa prenáša bozkom alebo požičaným rúžom či zubnou kefkou. Môže sa objaviť pri extrémoch počasia – pod vplyvom horúceho slnka alebo pri chladnom vetre, vcelku však signalizuje, že máte oslabený imunitný systém.

Čo robiť? Jedzte viac fazule, zemiakov, vajíčok, kurčiat a rýb – obsahujú aminokyselinu lysín, ktorá je účinná proti tomuto vírusu. Podporte svoj imunitný systém zvýšeným príjmom antioxidantov ako vitamín C,E a echinacea. „Klinické štúdie ukazujú. Že echinacea zlepšuje stav bielych krviniek a vytvára aj iné imunitné reakcie,“ hovorí Dr.Peter Fischer. „Malé množstvá niekoľkokrát denne účinkujú lepšie ako veľké dávky a nemali by sa užívať bez prestávky – iba vtedy, keď sa naozaj zle cítite.

Biely prstenec okolo dúhovky

Tenký biely prstenec okolo očnej dúhovky môže signalizovať vysoký cholesterol. Ďalšie príznaky, ktoré by ste mali hľadať, sú žlté ploché škvrny na viečkach alebo okolo očí. Vysoký cholesterol je rovnako nebezpečný ako vysoký tlak a môže zapríčiňovať vážne zdravotné problémy.

Čo robiť? Obmedzte príjem tukov (najmä nasýtených) a soli a zvýšte príjem ovocia a vlákniny. K znižovaniu cholesterolu výrazne prispieva zázvor, cesnak a červená paprika alebo čili. „Multivitamíny a multivitamínové programy majú veľmi dobrý vplyv pri získavaní ideálnej hladiny choelesterolu,“ hovorí Patrick Holford z Inštitútu pre optimálnu výživu v Berlíne.“ Vitamín B3 (niacín) a výrazné množstvá mastných kyselín omega 3 sú taktiež účinné.

Tmavé tiene pod očami

Často sa domnievame, že sú následkom častého ponocovania, v skutočnosti však môžu signalizovať aj zadržiavanie tekutín v tele. To sa objavuje, keď sa telo nedokáže zbaviť nadbytočnej vody a toxínov. Následkom sú opuchy, ktoré sa obyčajne tvoria okolo očí ako tmavé tiene. Niekedy sú aj príznakom alergie a zapríčiňuje ich zvýšený prietok krvi blízko dutín.

Čo robiť? Zvýšte príjem tekutín, aby ste vyplavili toxíny a napravili funkčnosť obličiek. Osvedčené obličkové tonikum je petržlen – pridávajte ho do šalátov alebo varených jedál, aby ste si prečistili organizmus. Ak je príčinou alergia, skúste prísť na to, čo ju spôsobuje – pele, prach, zvieratá… Imunitný systém podporíte, keď ešte pred vypuknutím sezóny začnete užívať echinaceu.

Červená tvár

Horúčava, alkohol a pikantné jedlá spôsobujú rozširovanie cievok v koži. Červená tvár však môže byť aj príznakom rosacey (ružienky), ktorú zapríčiňuje hromadenie krvi v cievach tesne pod pokožkou. A môže to byť aj príznak vysokého tlaku.

Čo robiť? Znížte príjem alkoholu, pikantných a slaných jedál. Pomôže vám aj pravidelné cvičenie. „Poznáme veľa výživových stratégií na znižovanie krvného tlaku,“ hovorí Patrick Holford. „Najlepšie výsledky dosahujeme, keď každý deň prijímame adekvátne vitamíny a minerály.“ Ak sa obávate vysokého tlaku, alebo sa vo vašej rodine vyskytuje dedične, dajte si ho pravidelne merať.

Vredy v ústach

Okrúhle alebo oválne sivobiele vriedky sa zvyčajne objavujú na vnútornej strane líc alebo pier. Môžu byť následkom malej ranky – napríklad od zubnej kefky – alebo vírusovej infekcie či stresu. Príležitostne môžu byť príznakom Crohnovej choroby alebo celiakie – to však musí zistiť lekár. Zriedka môžu byť aj signálom rakoviny ústnej dutiny. Ak sa vred nestratí ani po mesiaci, navštívte lekára.

Čo robiť? Vyskúšate vyplachovanie úst myrthou, ktorá má antibakteriálne vlastnosti. Liečivo pôsobí echinacea, vitamín C a B komplex, ktorý užívajte denne počas troch mesiacov. Ak máte sklon k vredom, použite propolis ako prevenciu – pôsobí antibakteriálne, čo vám pomôže, aby sa vredy neopakovali. Tak isto je účinná aj klasická homeopatická liečba.

Povlak alebo škvrny na jazyku

Znamená to, že ste dehydrované. Povlak tvoria mŕtve bunky, ktorým chýbajú sliny. Biele škvrny na jazyku môžu prezrádzať aj mykózu, hubové ochorenie, ktoré sa môže objaviť na ktoromkoľvek vlhkom mieste na tele a to zväčša po únave.

Čo robiť? Žujte žuvačku, aby ste podporili tvorbu slín a pite veľa vody. Baktérií v ústach sa môžete zbaviť aj pravidelným zoškrabávaním povlaku z povrchu jazyka zubnou kefkou alebo hranou lyžičky. Ak si myslíte, že máte mykózu, navštívte lekára. Prevencia je v konzumácií dostatočného množstva živého jogurtu, ktorý obsahuje dobré baktérie a vo vylúčení kvasníc zo stravy.

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články