Chcem sa s vami podeliť o moje pravidlá dobrého spánku.
Pravdepodobne všetky ženy v strednom veku poznajú taký fenomén, akým je nespavosť. Zdá sa, že chce spať, ale zaspať sa nedá. Alebo čumieť do stropu, neschopné odohnať rôzne myšlienky, ktoré vám nedovoľujú relaxovať. Alebo upadnete do akéhosi polozabudnutia, prebudenia, z ktorého sa cítite úplne zlomení. Prirodzene, po noci bez spánku nemôže byť reč o žiadnej produktívnej činnosti. Cítite sa ako zombie, nie mŕtvy, ale ani živý. Poviem vám o svojich pravidlách dobrého spánku, vďaka ktorým som začal dobre spať. Režim Je to banálne, ale účinné. Mali by ste sa snažiť ísť spať a vstať v rovnakom čase. Samozrejme, nie vždy sa dá režim dodržať, no aj tak sa o to treba snažiť. Napríklad som sa naučila nezdržiavať sa pri pozeraní filmu príliš dlho, bez ohľadu na to, aký je film zaujímavý, vypnem ho a idem spať. Nemali by ste sa presviedčať, že pozajtra je voľný deň a ja sa konečne vyspím. Vo všedné dni aj cez víkendy by ste sa mali držať svojho režimu. Potom bude menej problémov s nespavosťou.
Fyzická aktivita.
Nebudem popierať výhody fyzickej aktivity. Počas dňa sú záťaže nevyhnutné a povinné. Ale večer pred spaním kategoricky neodporúčam zaťažovať telo. Kedysi som si nevedela nájsť čas na domáce cvičenie a rozhodla som sa ich presunúť na neskorý večer. Ale výsledkom bol zlý spánok. Telo z nejakého dôvodu nechcelo po tréningu zaspať. Odstránené večerné cvičenia a zlepšenie spánku.
Tma a chlad.
Veľmi dôležitým bodom pre zaspávanie je mikroklíma v spálni. Ak je spálňa príliš horúca a dusná, je nepravdepodobné, že budete môcť dobre spať. Urobte si pravidlo, že po večeroch budete miestnosť na spanie vetrať. Áno, bolo by pekné minúť peniaze na klimatizáciu. Ale to je samozrejme každého osobná vec. V niektorých domoch nikdy nie je horúco, aj keď je vonku +30. Ďalším dôležitým bodom je tma. Pri okne mám pouličné osvetlenie. Preto bola miestnosť dosť svetlá. A kým ma nenapadlo zavrieť okno zatemňovacími závesmi, ťažko som zaspávala. Ticho Ďalšou dôležitou nuansou je ticho. Samozrejme, pri bývaní v bytovom dome môže byť tento stav ťažko zabezpečený. Ale aspoň by ste sa mali snažiť čo najlepšie. Odstráňte z miestnosti napríklad hlasno tikajúce hodiny a iné predmety, ktoré vydávajú zvuky.
Jedlo a pitie
Kedysi som sa snažila schudnúť vyškrtnutím večere zo svojho jedálnička. Naposledy som jedla o 16:00 a spať som išla asi o 23. V žalúdku mi tak škŕkalo, že sa mi ťažko zaspávalo. Občas som sa zlomila a išiel som do kuchyne. Ale po jedle som sa necítila lepšie, teraz mi plný žalúdok bránil zaspať. Preto som si stanovila pravidlo a radím vám, jesť 3 hodiny pred spaním. To znamená, že v mojom prípade musíte večerať okolo 20:00. Na večeru sa snažím jesť ľahké bielkovinové jedlá – tvaroh, ryby, miešané vajíčka so zeleninou. Navyše neskoro večer by ste sa mali vyhýbať tonikovým nápojom. Každý vie, že pitie kávy pred spaním je zlé. Ale silný čaj tiež povzbudzuje.. Ak chcem piť večer, tak si uvarím harmančekový, alebo šípkový čaj. Alebo pijem obyčajnú vodu, ale, samozrejme, bez fanatizmu, aby som pár hodín po zaspaní nemusela vstávať a chodiť na toaletu.
Pohodlná posteľ
Keď sme boli mladí, spali sme s manželom na vratkej pohovke a dobre sme sa vyspali. Ale s vekom musíte myslieť na pohodlie. Preto stojí za to minúť peniaze na dobrý ortopedický matrac a vankúše. Oblečenie na spanie by malo byť tiež pohodlné – bez gumičiek, úzkych viazačiek a stláčania gombíkov. Môžete samozrejme, spať bez oblečenia, ale nie všetci ľudia sa cítia pohodlne, keď sú nahí. Takže je to vec osobných preferencií.
Máte problém zaspať? Ako sa máš? Podeľte sa v komentároch.
Vaša Marta
Foto Depositphotos.com
Zdroj Vstolovke