Tipy triky 

Celí v čiernom. A prečo nie?

Farebné trendy prichádzajú a odchádzajú, ale čierna sa drží v rebríčkoch popularity dlhé roky. Podľahli jej tiež mnohé celebrity ako Karl Lagerfeld, Victoria Beckham, Cara Delevigne či Angelina Jolie, ktoré aj v monochromatických outfitoch neustále prekvapujú kreatívnym stylingom. Ako teda nosiť čiernu a neupadnúť do jednotvárnosti?

A. Lindov: „Čierna nemusí byť nuda“

Pre mnohých ľudí je čierna farba symbolom sofistikovanosti, zvodnosti, elegancie alebo dokonca univerzálnosti. Stále je tu však aj druhá skupina ľudí, ktorá sa čiernej vyhýba, pretože ju považuje za príliš fádnu. Čo si o tom myslí slovenský módny štylista Alex Lindov? „Byť oblečený celý v čiernom nemusí znamenať nudu. Jej nositeľ má práve naopak možnosť ukázať svoj cit a dôraz pre detail. Krásne kombinácie čiernych outfitov vznikajú pri kombinácii materiálov ako napríklad hodvábna blúzka zastrčená v kožených nohaviciach a podobne.“ A že čierna nemusí automaticky znamenať nezáživnosť, či smútok vás presvedčí aj Alexov instagramový účet, ktorý je plný inšpiratívnych fotografií jeho tvorby. On sám s obľubou siaha po čiernych kúskoch a nevidí za tým negatívny psychologický efekt. Ako hovorí „farba o nositeľovi nič nevypovedá. Francúzi čiernu farbu milujú a patria k najväčším milovníkom života.“

Must-have v šatníku

Ak práve nepatríte medzi fanúšikov čiernej a vášmu šatníku dominujú skôr farby, zaobstarajte si iba kľúčové čierne kúsky. Uvidíte, ako skvelo doplnia vašu garderóbu. A čo je podľa Alexa absolútny must-have dámskeho a pánskeho šatníka? Nestarnúca klasika „malé čierne šaty a v prípade pánov kvalitný čierny kabát napríklad z vlny, či kašmíru“. Tieto kúsky sú univerzálne a zídu sa vždy, keď práve budete potrebovať dodať punc elegancie a rafinovanosti.

Čierna farba versus leto

Ak máte chuť pohrať sa s čiernou, neobmedzujte sa ani ročným obdobím. Je mnoho farieb, ktoré môžu podliehať sezónnosti, ale čierna k nim určite nepatrí. Čierne sako, džínsy, kožená bunda, či košeľa je rovnako trendy na jar aj na jeseň. Aj Alex Lindov siaha po čiernej celoročne a s názormi, že čierna k letnému obdobiu nepatrí sa nestotožňuje. „Patrí k základným farbám šatníka každého z nás,“ hovorí a dodáva, že dôležité je dbať na strih oblečenia a kvalitu látky. Čierna však dokáže v spoločnosti spôsobiť aj nemalé faux pas. „Ak je látka z lacnejšieho materiálu, časté pranie sa na nej rýchlo odzrkadlí. Takáto čierna sa nikdy v spoločnosti nenosí,“ dodáva štylista.

Starostlivosť o čierne oblečenie

Ako sa teda o  čierne oblečenie starať, aby nestrácalo na svojej intenzite? Najdôležitejšiu úlohu zohráva jeho čistenie, a preto perte šetrne. Vyššia teplota prania nezabezpečí lepší výsledok, a tak voľte radšej 30° program a nižšie otáčky. Nemalú úlohu zohráva prací prostriedok, ktorý svojimi vlastnosťami ovplyvňuje kondíciu vlákien.

V súčasnosti nájdete na pultoch obchodov špeciálne prostriedky na farby aj materiály. Jedným z nich je aj Perwoll Renew Advanced Effect Black & Fiber s technológiou Fibrex, ktorý bol vyvinutý špeciálne pre starostlivosť o čierne oblečenie. Vďaka svojmu zloženiu oblečenie nielen vyčistí, ale tiež zaistí obnovenie intenzity farby. Pre lepší svetelný efekt zjemňuje hrubé vlákna a pomáha ich posilňovať, aby držali svoj tvar. Používaním Perwollu jednoducho predchádzate šednutiu a vaša obľúbená čierna tak skutočne ostane čiernou. Pozor však, aby ste to s pracím prostriedkom neprehnali a držte sa odporúčaného dávkovania. Neplatí, že čím viac ho použijete, tým bude oblečenie čistejšie. Naopak, môžete mu skôr uškodiť.

Ďalšie užitočné rady, ako sa starať (nielen) o čierne oblečenie môžete získať počas jarných Bratislavských módnych dní v originálnej Perwoll zóne.

 

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články