Bojíte sa cestovať kvôli kŕčovým žilám? Tu je niekoľko rád, ako zabrániť problémom
Nohy pri vysokých teplotách viac opúchajú, činnosť žilových chlopní sa zhoršuje, horší je teda aj návrat krvi smerom k srdcu, zväčšuje sa tlak na steny žíl, čo zhoršuje varixy. Kŕčové žily zvyknú počas horúcich dní spôsobovať väčšie ťažkosti ako obvykle. Problémy môžu nastať aj pri ceste na dovolenku. „Mnohí pacienti si myslia, že keď nemajú viditeľné kŕčové žily, tak nemajú chronické žilové ochorenie,“ upozornila všeobecná lekárka Diana Ganajová s tým, že to nemusí byť pravda.
Nohy pri vysokých teplotách viac opúchajú, činnosť žilových chlopní sa zhoršuje, horší je teda aj návrat krvi smerom k srdcu, zväčšuje sa tlak na steny žíl, čo zhoršuje varixy. Ľuďom s kŕčovými žilami robí problém aj dlhý pobyt v lietadle či aute. Ohrozujú ich prípadné komplikácie ako zápaly povrchových i hlbokých žil a z trombóz vznikajúce pľúcne embólie či krvácanie z prasknutého varixu.
Pri ceste autom, autobusom i lietadlom dlhšej než tri hodiny sa im preto odporúča použitie zdravotných elastických pančúch. Mali by tiež často pohybovať nohou v členku a kolene.
Zvýši sa tak prúdenie krvi v dolných končatinách, čo je tou najdôležitejšou prevenciou trombózy. Treba tiež piť dostatok tekutín, menej kávy a žiadny alkohol. U pacientov, ktorí prekonali zápal žíl či embóliu, môže lekár nasadiť preventívne pred cestou lieky. Príznaky chronického žilového ochorenia má 60 percent obyvateľstva, približuje profesorka Viera Štvrtinová, predsedníčka Slovenskej angiologickej spoločnosti Slovenskej lekárskej spoločnosti (SLS). Ide o zápalové, postupne sa rozvíjajúce ochorenie. Charakterizujú to rôznorodé chorobné stavy žíl dolných končatín. Ich pôvodnou príčinou je poškodenie žilovej steny.