Aktuálne Zdravie 

Ak máte takéto visiace brucho, zbavte sa ho čo najskôr!

V zrelom veku je nás už veľa, ktorí máme veľké brucho. Mnohí si myslia, že to patrí k veku, ale to vôbec nie je pravda. Spôsobuje ho síce najmä spomalený metabolizmus a hormonálne zmeny, ale hlavným dôvodom nadmernej hmotnosti u ľudí po 50 – tke je obyčajné prejedanie sa a nedostatok pohybu. Práve veľké tukové brucho je veľmi nebezpečné. Prečo?

Jeho váha nás ťahá dole, chrbtica sa zakrivuje a deformuje. Vznikajú rôzne výrastky, ktoré spôsobujú bolesti chrbta, krčnej časti, ba dokonca aj zhoršenú cirkuláciu krvi.

Nadváha s veľkým ochabnutým bruchom spôsobuje vážne oslabenie brušných svalov, ktorých úlohou je držať brušné orgány v správnej polohe. Tie potom nemôžu vykonávať svoju funkciu, začnú sa posúvať a spôsobovať množstvo zdravotných problémov.

Vzniká vysoký podiel viscereálneho tuku,, ktorý je uložený priamo okolo orgánov. Prečo je nebezpečný? Viscerálny tuk uvoľňuje mastné kyseliny a tým, že sa nachádza blízko portálovej žily (odborne vrátnica), tak si tieto látky nájdu svoju cestu až do pečene. Tým vznikajú problémy ako inzulínová rezistencia a steatóza (stukovatenie pečene). Narúša sa normálne fungovanie orgánov, bunky môžu zdegenerovať na rakovinové. Preto je riziko rakoviny obéznych žien s veľkým bruchom vyššie.

Veľké brucho môže spôsobiť klesanie panvových orgánov, prolaps maternice môže spôsobiť gynekologické ochorenia.

Veľmi závažný je aj problém s trávením. V dôsledku vysokého viscereálneho tuku črevá pracujú oveľa pomalšie. Telo absorbuje menej výživných látok, vznikajú problémy s nadúvaním, plynatosťou, či zápchou. To všetko môže spôsobiť až pankreatitídu.

Teda, keď si to zhrnieme, 50 – ročná žena s veľkým, visiacim bruchom stráca nielen svoju fyzickú príťažlivosť, ale veľké brucho je pre zdravie nebezpečné.

Milé dámy, začnite cvičiť a prestaňte sa prejedať!  

Foto Depositphotos.com

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články