A čo keď už mám sedemdesiat?!
Anna Jajcajová je azda najznámejšou obyvateľkou obce Slovenský Grob. Medzi prvými si otvorila reštauráciu Pivnica u zlatej husi. Chýr o kvalitnej husacine z tejto reštaurácie sa začal šíriť veľmi rýchlo nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. Pani Anna často rozpráva ako to všetko začalo, keď ešte ako dieťa musela s ostatnými súrodencami zastavovať okoloidúcich a pozývať ich na pečenú hus, ktorú upiekla jej mama. Veľa sa vtedy naučila. Ako sa hus ošklbe, ako sa vyčistí, ako sa správne pečie, ako sa pripraví chutná pečienka. To všetko si odniesla do života z rodného domu. Postupne spolu s manželom Edom, dcérou Dankou a synom Mirkom vybudovali krásnu reštauráciu s bohatou vinotékou pre najnáročnejšiu klientelu.
Anna Jajcajová s dcérou Dankou
Aj keď by už naozaj mohla len odpočívať, do kuchyne ju to stále ťahá. Ona je tým povestným generálom, náročným na seba i druhých. A čo sa mne okrem tohto všetkého na pani Anke veľmi páči? Poznám ju už nejaký ten rôčik, ale ešte nikdy som ju nevidela neupravenú, nenamaľovanú, ledabolo oblečenú. Má výborný vkus a pekné kúsky nosí naozaj s gráciou. Vlasy vždy dokonale upravené, rovnako aj make – up, nechty. Skrátka dokonalá dáma. Čo je obdivuhodné, aj v tomto veku pani Anna Jajcajová reprezentovala slovenskú gastronómiu aj v ďalekej Číne. „Áno, aj v sedemdesiatke prijala takúto náročnú výzvu. Náročnú preto, lebo to nie je len tak, nasadnúť do lietadla a prísť na hotové, len začať variť. To je zložitá logistika.“
Všetko je potrebné dopredu premyslieť do najmenšieho detailu. Veď variť pre toľko ľudí a nesklamať ich, to je aj veľká zodpovednosť. Časť tovaru posielala ešte v júni. So sebou v kufroch mala zabalenú bryndzu, korbáčiky, údený ovčí syr, obyčajný tvaroh, husaciu pomazánku, lokše a samozrejme dobrú slovenskú slivovicu.
Anna Jajcajová s veľvyslancom SR v Číne Dušanom Bellom a jeho manželkou
Pomáhala jej 14 ročná vnučka Karolínka, ktorá Slovensko reprezentovala v krásnom ručne vyšívanom kroji.
Anna Jajcajová s manželkou veľvyslanca SR v Číne a vnučkou Karolínkou
A čo ju okrem krásnych stretnutí v Číne ešte oslovilo? Samozrejme Čínsky múr, ale aj tradičná medicína, ktorá jej po náročných dňoch dodala nové sily.
Text Libuša Sabová
Foto archív Anny Jajcajovej