Aktuálne Dobré rady 

Zdravý chrup chcú i naši chlpáči

Starostlivosť o zubný chrup a ústnu dutinu nie je dôležitá len u ľudí. Aj naši štvornohí miláčikovia si v tejto oblasti vyžadujú pozornosť.  Nahromadený zubný povlak spôsobuje ťažkosti aj im – bolesťou zubov či ďasien počnúc. Pes či mačka tak môžu mať problém nielen s prijímaním potravy.

Aj keď by si to možno mnohí z nás želali, zuby máme naozaj len jedny na celý život. Samozrejme, vďaka vyspelej dobe je možné „nosiť“ umelé náhrady, ktoré sú na nerozoznanie od pravých. V tomto prípade však treba rátať s vyššou finančnou záťažou. Práve to by mohol byť jeden z dôvodov, prečo sa o svoje zuby dôkladne starať. Ak ich zanedbáme, zubný kaz či paradentóza sa nám nevyhne. Vedeli ste, že podobne je to i so zubami našich štvornohých priateľov? Pokiaľ patríte k hrdým majiteľom psa či mačky, pravidelné očkovanie či kvalitná strava a pohyb k udržaniu ich pevného zdravia nestačia. Zubný kameň a paradentóza ich môžu riadne potrápiť a ohroziť ich kvalitu života. Kým my si totiž môžeme pri bolesti zubov pomôcť napríklad analgetikami, naši chlpáči takúto možnosť nemajú. Ako sa teda o ich chrup správne starať? Poznáte všetky možnosti? Ktoré sú najúčinnejšie? A najmä, koľko to bude stáť?

Ochorenia zubov a ich príznaky

Zubný povlak sa u psov a mačiek tvorí rovnako, ako aj u ľudí. Aj keď málokedy spôsobí zubný kaz, stojí za väčším problémom, konkrétne za ochoreniami tzv. periodoncia, čiže závesného aparátu zubov, ďasien, kostí. Tie môžu vyústiť do zápalov ďasien, kostí a paradentózy. V prípade, že sa tieto problémy neriešia, spôsobujú mačke i psovi nielen bolesť, ale po čase i stratu zubov. Tiež sa však môžu pridružiť zdravotné problémy spôsobené prítomnosťou zápalu v tele zvieraťa.

Veterinári preto upozorňujú na dôležitosť prevencie. Okrem pravidelných prehliadok u veterinára je tiež dôležitá „domáca“ kontrola chrupu. Spozornieť by ste mali vtedy, ak psíkovi či mačke zapácha z úst, vyhýbajú sa hutným jedlám, s ktorými dovtedy nemali problém, prípadne pri žutí a hryzení zbadáte zmeny. Ak ich zuby či ďasná bolia, môžu mať i depresívnu náladu, apatické a sklesnuté správanie; v niektorých prípadoch dokonca aj sklony k agresivite.

Ako čistiť správne?

Známych techník a spôsobov, ako sa starať o zuby našich domácich miláčikov, je hneď niekoľko. Nie všetky však spoľahlivo fungujú, niektoré sú nepríjemné pre samotné zvieratko, iné zase môžu siahnuť hlboko do vrecka majiteľa.

  • Zubná kefka

Zubná kefka spolu s pastou by mali byť súčasťou výbavy každého majiteľa psíky či mačky. Použiť by ich mali v ideálnom prípade každý deň, minimálne však dvakrát do týždňa. K výhodám čistenia zubnou kefkou patrí finančná nenáročnosť – špeciálne pomôcky (kefka a pasta) sú bežne dostupné v predajniach s chovateľskými produktmi. Nie každý domáci miláčik však túto činnosť obľubuje, neraz je umývanie zubov poriadnou skúškou trpezlivosti a nervov oboch – majiteľa i psíka, mačky. Dôležité preto je zaviesť ju do denného programu už od mala, aby sa vytvoril návyk. Pomôcť tiež môže motivácia formou maškŕt či hry.

  • Žuvacie produkty

Žuvacie produkty na čistenie zubov domácich miláčikov sa medzi chovateľmi tešia čoraz väčšej priazni. Na prvý pohľad sa totiž môže zdať, že je to ideálne riešenie. Chlpáč si pri maškrtením vyčistí zuby a je po probléme… Avšak žuvacie pomôcky odstránia iba časť povlaku, na niektorých miestach dokonca vôbec ; a práve tam sa môže tvoriť nebezpečný zubný kameň –„živná pôda“ pre baktérie spôsobujúce zápal ďasien.

  • Čistenie ultrazvukom

Ak všetky ostatné riešenia „zlyhali“ a psíkovi či mačke sa na zuboch vytvoril zubný kameň, je na rade čistenie ultrazvukom. Potrebná je však návšteva veterinárnej ambulancie, pes či mačka je počas neho v narkóze. Z toho dôvodu zviera nesmie 10 až 12 hodín jesť. Výhodou čistenia ultrazvukom je vysoká efektívnosť a jednoduchosť tohto zákroku. Horšie však môže dopadnúť peňaženka majiteľa. Cena za takýto zákrok sa zvyčajne odvíja od rozsahu potrebných úprav, začiatočná cena je približne od 40 eur a viac.

  • Výživové doplnky na rozpustenie zubného kameňa

V súčasnosti sú na trhu dostupné aj špeciálne výživové doplnky pre psy a mačky, ktoré dokážu so zubným kameňom efektívne bojovať. Ako? Výživový doplnok DentON od spoločnosti Vitar s obsahom morskej riasy Ascophyllum nodosum výrazne  redukuje zubný povlak a tým i vznik kameňa. Doplnok sa z tráviaceho traktu zvieratka dostáva do krvného obehu a následne do slín, kde účinne pôsobí na zuby a ďasná. Následne zachytáva baktérie spôsobujúce vznik zubného povlaku a kameňa. DentON je nielen účinnou prevenciou, ale tiež zmäkčuje už existujúci zubný kameň, ktorý následne sám odpadne, prípadne ho možno oveľa ľahšie odstrániť. DentON navyše neobsahuje umelé farbivá, lepok ani cukor. www.nasevitaminy.sk

Foto Pixabay.com

Vaše komentáre

Superbabky odporúčajú nasledujúce články